Przygotowania do wdrożenia w życie przepisów ustawy O Karcie Polaka w kontekście przystąpienia Polski do grupy państw Schengen, obchody XV lecia Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie i Rozgłośni "Radio Lwów", wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Kultury Polskiej" działaczom polskich organizacji oraz przeżycia artystyczne podczas opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór" w Operze Lwowskiej to najważniejsze aspekty trzydniowej wizyty Wicemarszałka Senatu, prof. Marka Ziółkowskiego we Lwowie, która odbyła się w dniach 23 - 25 listopada 2007 roku.
Obwód Lwowski to trzeci pod względem liczby ludności polskiej obszar na Ukrainie. Liczbę Polaków zamieszkujących te tereny szacuje się na ok. 19 tys. Wizyta delegacji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej była okazją do szeregu spotkań, podczas których rozstrzygane były najistotniejsze problemy polskiej społeczności. Wicemarszałek izby wyższej parlamentu rozmawiał z przedstawicielami oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Stryju na temat rozbudowy lokalu na potrzeby Towarzystwa. Ze studentami - stypendystami Fundacji "Semper Polonia" ze Lwowa i Republiki Czeskiej omawiano możliwość odbywania studiów podyplomowych i staży w Polsce.
Marszałek odwiedził również przedszkole prowadzone przez Caritas Archidiecezji Lwowskiej, którego budowa współfinansowana była ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Drugiego dnia pobytu Prof. M. Ziółkowski udzielił wywiadu w redakcji "Radio Lwów", rozgłośni, która w 1992 roku, po 52 letniej przerwie wznowiła nadawanie na radiowej fali słowa polskiego, realizując cel utrzymywania tożsamości narodowej i krzewienia kultury polskiej wśród Polaków we Lwowie.
Delegacja uczestniczyła w otwarciu wystawy klubu młodych malarzy "Skrzydła" działającego przy Lwowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych, prezentującej prace plastyków narodowości polskiej, ukraińskiej, czeskiej i węgierskiej.
W Podhorcach i Olesku członkowie senackiej delegacji zapoznali się ze stanem zabytkowych obiektów i dzieł sztuki stanowiących jedną z największych kolekcji polskiej sztuki za granicą.
Ostatniego dnia wizyty, wieczorem, w Lwowskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej odbyły się główne obchody uroczystości XV - lecia Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie i XV - lecia utworzenia Towarzystwa Radiowego "Radio Lwów".
Podkreślono ogromny dorobek Federacji oraz Radia Lwów dla zachowania polskości na Ukrainie oraz zadeklarowano dalszą gotowość niesienia pomocy i wsparcia dla polskiej mniejszości na Ukrainie przez Senat RP.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów zebrani wysłuchali opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Opery Lwowskiej.
|