Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję do ministra edukacji narodowej oraz do ministra zdrowia i opieki społecznej.

W całej Polsce narasta problem finansowania wszystkich dziedzin, podlegających sferze działań budżetowych. W czasie mojego ostatniego dyżuru senatorskiego ze zgrozą stwierdziłem, że problem ten dotyczy także finansowania dzieci, nad którymi opiekę powierzono rodzinom zastępczym. Było już dzisiaj wygłaszane oświadczenie na podobny temat. Rodziny, które wyrokiem sądu Rzeczypospolitej Polskiej zostały uznane za pełnoprawne rodziny zastępcze, nie dostają ani grosza na utrzymanie dzieci od kilku miesięcy.

Czcigodni państwo Zakrzewscy z Lipna, Rumunki 1 nr 22, którzy sami wychowali dwoje swoich biologicznych dzieci, mających obecnie dwadzieścia jeden i dziewiętnaście lat, zostali na mocy prawa polskiego rodziną zastępczą w kwietniu 1999 r. Chciałbym przytoczyć wyrok sądu w tej sprawie, który jest w moim posiadaniu. Zostali oni przybranymi rodzicami dwojga rodzeństwa, dwuletniego chłopczyka i trzyletniej dziewczynki. Jedno z tych dzieci jest głęboko niepełnosprawne. Oczywiście, jest tutaj także dokument stwierdzający tę niepełnosprawność. Nie będą go czytał ani wymieniał nazwisk tych dzieci, bo jest to objęte tajemnicą lekarską. Państwo ci, przybrani rodzice, zajmują się dziećmi z całą troskliwością, zapewniając im komfortowe warunki, miłość i leczenie rehabilitacyjne, którego wymaga jedno z tych dzieci. Ale państwo polskie nie wywiązuje się wobec tych szlachetnych ludzi z obowiązku alimentowania dzieci, chociażby w najmniejszym stopniu, chociażby w kwestii kosztów leków, które jedno z tych dzieci musi dostawać codziennie, kilka razy dziennie i przez wiele lat.

Chciałbym przytoczyć pismo starostwa powiatowego w Lipnie, które mówi między innymi, że nie posiada pełnego zabezpieczenia w budżecie na wypłatę pomocy finansowej dzieciom znajdującym się w rodzinach zastępczych, ustanowionych przed rokiem 1999, i w ogóle nie ma żadnych pieniędzy na opiekę nad nowymi rodzinami zastępczymi. Udzielanie pomocy pieniężnej rodzinom zastępczym nie jest zadaniem własnym powiatu, ale zadaniem zleconym w zakresie administracji rządowej. Starostwo jest więc uzależnione od wielkości środków finansowych, otrzymanych od wojewody. Pani senator Kempka udowadniała, że te środki w ogóle do województwa kujawsko-pomorskiego nie trafiły.

Babka tych dzieci, która przyszła do mojego biura, przybrana babka, ze łzami w oczach pyta senatora Rzeczypospolitej, dlaczego państwo polskie, któremu oni, jako obywatele, w sposób wyraźny ulżyli pod każdym względem, także i finansowym, nie spełnia swoich podstawowych obowiązków wobec tych dzieci, chociażby w minimalnym stopniu, łożąc na ich leczenie.

"Miłujcie miłość i bądźcie miłosierni" - to słowa z wczorajszego przesłania papieża, które kieruje do urzędów i urzędników ministerialnych, wymienionych na wstępie mojego oświadczenia.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, następne oświadczenie