Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Kopaczewskiego, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41), przekazał Minister Pracy i Polityki Socjalnej:

Warszawa, 14.07.1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Nawiązując do tekstu oświadczenia złożonego przez senatora Jerzego Kopaczewskiego podczas 37. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 czerwca 1999 r., przesłanego w załączeniu do pisma Nr AG/043/256/99/IV z dnia 23 czerwca 1999 r., skierowanego do Pani Franciszki Cegielskiej, Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, pragnę poinformować, że obecna sytuacja rodzin zastępczych w skali całego kraju jest bardzo trudna. Występują duże trudności w zakresie bieżącego finansowania działalności rodzin zastępczych. Wysokość zaplanowanego budżetu dla rodzin zastępczych na bieżący rok wzrosła w stosunku do ubiegłego roku w stopniu nieznacznie przekraczającym poziom zakładanej inflacji. Tymczasem liczba świadczeń na rzecz rodzin zastępczych zwiększa się corocznie o ok. 2 tys. zł. W budżetach starostów występują znaczne deficyty środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, po zebraniu informacji o niezbędnych potrzebach w zakresie finansowania rodzin zastępczych na terenie kraju, wystąpiło z wnioskiem do Ministra Finansów o dodatkowe środki na ten cel. Niestety, w związku z trudną sytuacją finansową kraju, Minister Finansów nie znalazł dotychczas rezerw, z których mógłby zwiększyć środki na rodziny zastępcze. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej nadal podejmuje starania o zwiększenie środków budżetowych na realizację zadania organizowania opieki w rodzinach zastępczych i udzielania pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci oraz poszukuje skutecznego sposobu rozwiązania tego problemu.

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2