Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1


Sekretarz Stanu w MEN przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Kopaczewskiego, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41):

Warszawa, 1999-07-19

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do oświadczenia złożonego przez senatora Jerzego Kopaczewskiego podczas 37 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U. Nr 106, poz. 669, art. 64) organizowanie opieki w rodzinach zastępczych oraz udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci stanowi zadanie z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat określone w ustawie o pomocy społecznej.

W związku z powyższym właściwe przedmiotowo do analizy przedstawionego problemu jest obecnie Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w okresie, w którym rodziny zastępcze należały jeszcze do systemu oświaty, tj. do 31 grudnia 1998 r., pomoc pieniężna dla tych rodzin w skali kraju była zwykle niedoszacowana. Problem ten nasilił się zwłaszcza po podwojeniu wysokości tej pomocy od 1 listopada 1993 r. krewnym w linii prostej, którzy stanowią większość rodzin zastępczych (zwiększenia pomocy dokonano na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1993 r. w sprawie rodzin zastępczych - Dz.U. Nr 103, poz. 470).

Od tego czasu nastąpiło znaczne zwiększenie liczby rodzin zastępczych i liczby dzieci umieszczanych w tych rodzinach. W końcu 1993 r. w rodzinach zastępczych było umieszczonych 40788 dzieci, natomiast w końcu 1998 r. już 52532 dzieci. Jednocześnie nie zmniejszyła się liczba dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych świadczących opiekę całkowitą.

Zdecydowana większość dzieci umieszczana jest w rodzinach zastępczych na podstawie postanowienia sądu rodzinnego. Organy administracji publicznej obowiązane są do zawierania umów o pomocy pieniężnej dla rodzin zastępczych niezależnie od liczby postanowień sądowych w tej sprawie i swoich możliwości finansowych.

Od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 1998 r. środki budżetowe przeznaczone na finansowanie zadań oświatowych, w tym również środki przeznaczone dla dzieci w rodzinach zastępczych, ujmowane były w budżetach poszczególnych wojewodów.

Minister Edukacji Narodowej, jako dysponent części 33 budżetu państwa nie posiadał środków, które mógłby przeznaczyć na zwiększenie planu wydatków wojewodów w dziale 79 "Oświata i wychowanie".

Dostrzegając powyższe problemy kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej podejmowało w latach 1997 i 1998 decyzje o wstrzymaniu bądź ograniczeniu niektórych zadań oświatowych i przekazywaniu wygospodarowanych w ten sposób środków (za pośrednictwem Ministerstwa Finansów) do poszczególnych wojewodów, przeznaczając je na pomoc pieniężną dla dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych.

W roku 1999, ze względu na zmianę zakresu kompetencji w związku z reformą ustrojową państwa, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma możliwości podejmowania takich działań.

Realizowana obecnie reforma systemu opieki zastępczej nad dzieckiem ma na celu zredukowanie, bądź wyeliminowanie dotychczasowych dysfunkcji tego systemu, m.in. poprzez rozwój i upowszechnianie korzystniejszych dla dziecka rodzinnych form opieki.

Przekazanie prowadzenia rodzin zastępczych do systemu pomocy społecznej ma na celu zapewnienie dla nich realnego wsparcia materialnego oraz indywidualnej pomocy specjalistycznej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że oświadczenie Pana Senatora Jerzego Kopaczewskiego zostało - zgodnie z kompetencjami - przekazane do Departamentu Pomocy Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej celem podjęcia odpowiednich działań.

Z poważaniem

SEKRETARZ STANU

Irena Dzierzgowska


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1