Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, odpowiedź 3, następne oświadczenie


42. posiedzenie Senatu RP

23 września 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie dotyczy Polskiego Związku Niewidomych w Radomiu, którego sprawy do dnia 31 grudnia 1998 r. rozwiązywało Biuro Okręgu PZN w Radomiu zatrudniające specjalistów z dziedziny tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki i pomocy społecznej.

Obecnie, po likwidacji województwa radomskiego, zmieniła się również struktura Polskiego Związku Niewidomych, a cała działalność oparta jest wyłącznie na pracy społecznej wolontariuszy na szczeblu podstawowej jednostki terenowej. Wiele świadczeń uległo likwidacji, a niektóre z nich są załatwiane przez instytucje państwowe i samorządowe. Wynika to przede wszystkim ze zmian w finansowaniu rehabilitacji oraz z przyjęcia zasad, które ułatwiają zaspokajanie potrzeb, głównie osób o mniejszym stopniu niepełnosprawności, a więc tych, które we własnym zakresie mogą starać się o pomoc. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym niewidomi, najczęściej nie są do tego zdolne. Sytuacja, jaka powstała w ostatnim czasie, ciągle się pogarsza i grozi dalszym ograniczeniem zorganizowanej pomocy rehabilitacyjnej dla osób niewidomych i słabo widzących, pogorszeniem ich warunków życia oraz upadkiem struktur Polskiego Związku Niewidomych i zniszczeniem dotychczasowego jego dorobku materialnego, kadrowego i organizacyjnego. W celu poprawy poziomu świadczeń rehabilitacyjnych na rzecz osób niewidomych i słabo widzących, a przynajmniej zahamowania tendencji ograniczania tych świadczeń, niezbędne jest szybkie podjęcie działań zapewniających udzielanie tym osobom dalszej pomocy w podstawowych zakresach, a przynajmniej na poziomie porównywalnym z innymi regionami Polski.

1. Rozwiązania wymaga problem zaopatrywania osób niewidomych i słabo widzących w podręczniki szkolne, literaturę i prasę.

2. Konieczne jest uproszczenie zasad uzyskiwania pomocy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, ujednolicenie tych zasad oraz stworzenie ramowego wykazu sprzętu i pomocy rehabilitacyjnych dla niewidomych i słabo widzących.

3. Rozwiązania wymaga problem finansowania szkoleń rehabilitacyjnych oraz szkoleń społecznych i etatowych pracowników PZN w zakresie udzielania pomocy osobom z poważnymi dysfunkcjami wzroku.

4. Rozwiązania wymaga problem zorganizowania Regionalnego Ośrodka Wsparcia Opiekuńczo-Konsultacyjnego dla Niewidomych przy Kole PZN w Radomiu, który w sposób profesjonalny będzie udzielał potrzebującym pomocy - chodzi tu o możliwość znalezienia źródła pokrywania kosztów pośrednich wykonywanych zadań rehabilitacyjnych.

5. Konieczna jest reforma szkolnictwa specjalnego.

6. Konieczne jest przyspieszenie wydania przepisów wykonawczych dotyczących zakładów aktywności zawodowej oraz dotyczących standardów usług medycznych. Ich brak utrudnia podpisywanie kontraktów w ochronie zdrowia.

7. Niezbędne jest spowodowanie, by Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymywał środki finansowe na leczenie bezdomnych.

8. Niezbędne jest spowodowanie kontynuacji w przyznawaniu dotacji dla pielęgniarek szkolnych w Radomiu - Mazowiecka Kasa Chorych ich nie uwzględnia.

Z poważaniem

Zbigniew Gołąbek.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, odpowiedź 3, następne oświadczenie