5. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Wznawiam obrady.
Panie i Panowie Senatorowie, ogłaszam wyniki głosowania tajnego w sprawie wyboru pana senatora Stanisława Piotrowicza na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
Protokół głosowania tajnego z dnia 7 lutego 2008 r.
Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze Senatu: Małgorzata Adamczak, Przemysław Błaszczyk i Grażyna Sztark stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Stanisława Piotrowicza na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności oddano 82 głosy, w tym 81 głosów było ważnych. Za kandydaturą głosowało 72 senatorów, przeciw - 3 i wstrzymało się od głosu 6 senatorów. (Oklaski)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
Proszę teraz uprzejmie pana przewodniczącego Stanisława Piotrowicza o podejście do stołu prezydialnego.
(Rozmowy na sali)
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dwudziestego piątego porządku obrad: odwołanie sekretarzy stanu... (wesołość na sali) ...przepraszam, odwołanie sekretarzy Senatu.
Informuję, że do marszałka Senatu wpłynęły złożone przez senator Dorotę Arciszewską-Mielewczyk i senatora Andrzeja Mazurkiewicza rezygnacje z funkcji sekretarza Senatu. W związku z tym marszałek Senatu przedstawił zawarty w druku nr 44 wniosek w sprawie odwołania sekretarzy Senatu.
Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę chętnych.
Proponuję przeprowadzenie łącznego głosowania w sprawie odwołania sekretarzy Senatu. Jeżeli nie usłyszę głosu przeciwnego, uznam, że Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie łącznego głosowania w sprawie odwołania sekretarzy Senatu.
Wobec braku głosów przeciwnych stwierdzam, że zostanie przeprowadzone łączne głosowanie w tej sprawie.
Przystępujemy do głosowania w sprawie odwołania senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz senatora Andrzeja Mazurkiewicza z funkcji sekretarzy Senatu.
Przypominam, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i ust. 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.
Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam sekretarzy Małgorzatę Adamczak, Przemysława Błaszczyka oraz Grażynę Sztark.
Za chwilę wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego.
Na karcie do głosowania należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny. Po wypełnieniu kart senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać do urny swoje karty. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów i sporządzą protokół głosowania tajnego.
Proszę teraz senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.
(Rozmowy na sali)
(Senator Piotr Andrzejewski: Można mieć pytanie co do karty? Czy można?)
(Rozmowy na sali)
(Senator Piotr Andrzejewski: Dlaczego są dwa... Jak ktoś chce na przykład odwołać tylko jednego, a co do drugiego się wstrzymać, to jak ma wypełnić kartę?)
(Głos z sali: Nie ma takiej możliwości.)
Nie ma takiej możliwości. Przed momentem zapytałam, czy ktoś z państwa ma głos przeciwny w tej sprawie, czy zgadzają się państwo na łączne głosowanie...
(Senator Piotr Andrzejewski: Mój wniosek na przyszłość jest taki, żeby jednak sporządzać karty dotyczące każdej osoby oddzielnie, bo to jest bardziej prawidłowe. Dziękuję.)
(Głos z sali: Może to być przecież na jednej.)
Trzeba było ciut wcześniej o tym powiedzieć.
(Rozmowy na sali)
Czy wszyscy państwo otrzymali karty do głosowania? Tak.
Proszę teraz panią senator sekretarz Małgorzatę Adamczak o odczytywanie kolejno nazwisk senatorów. Panie i panów proszę o wrzucanie do urny wypełnionych kart.
Senator Sekretarz
Małgorzata Adamczak:
Łukasz Abgarowicz
Piotr Łukasz Andrzejewski
Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Mieczysław Augustyn
Grzegorz Banaś
Ryszard Bender
Józef Bergier
Stanisław Bisztyga
Przemysław Błaszczyk
Krystyna Bochenek
Bogdan Borusewicz
Barbara Borys-Damięcka
Jerzy Chróścikowski
Zbigniew Cichoń
Lucjan Cichosz
Włodzimierz Cimoszewicz
Grzegorz Czelej
Władysław Dajczak
Wiesław Dobkowski
Jan Dobrzyński
Jarosław Duda
Janina Fetlińska
Piotr Głowski
Stanisław Gogacz
Stanisław Gorczyca
Ryszard Górecki
Henryk Górski
Maciej Grubski
Piotr Gruszczyński
Tadeusz Gruszka
Andrzej Grzyb
Witold Idczak
Stanisław Iwan
Kazimierz Jaworski
Stanisław Jurcewicz
Piotr Kaleta
Stanisław Karczewski
Leon Kieres
Kazimierz Kleina
Maciej Klima
Paweł Klimowicz
Ryszard Knosala
Stanisław Kogut
Marek Konopka
Bronisław Korfanty
Sławomir Kowalski
Norbert Krajczy
Waldemar Kraska
Krzysztof Kwiatkowski
Roman Ludwiczuk
Krzysztof Majkowski
Adam Massalski
Andrzej Mazurkiewicz
Zbigniew Meres
Tomasz Misiak
Andrzej Misiołek
Antoni Motyczka
Rafał Muchacki
Ireneusz Niewiarowski
Michał Okła
Jan Olech
Władysław Ortyl
Andrzej Owczarek
Maria Pańczyk-Pozdziej
Bohdan Paszkowski
Zbigniew Pawłowicz
Andrzej Person
Antoni Piechniczek
Krzysztof Piesiewicz
Stanisław Piotrowicz
Zdzisław Pupa
Janusz Rachoń
Marek Rocki
Zbigniew Romaszewski
Jadwiga Rotnicka
Jan Rulewski
Czesław Ryszka
Sławomir Sadowski
Janusz Sepioł
Władysław Sidorowicz
Tadeusz Skorupa
Wojciech Skurkiewicz
Eryk Smulewicz
Jacek Swakoń
Zbigniew Szaleniec
Andrzej Szewiński
Grażyna Sztark
Marek Trzciński
Piotr Wach
Kazimierz Wiatr
Mariusz Witczak
Edmund Wittbrodt
Grzegorz Wojciechowski
Michał Wojtczak
Henryk Woźniak
Jan Wyrowiński
Krzysztof Zaremba
Piotr Zientarski
Marek Ziółkowski
Małgorzata Adamczak
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Bardzo dziękuję.
Wszyscy państwo już oddali, jak rozumiem, karty do głosowania.
Proszę wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.
Zarządzam teraz dwudziestominutową przerwę, do godziny 11.40, na obliczenie głosów przez senatorów sekretarzy oraz sporządzenie protokołu.
Wszystkie osoby zainteresowane pracą w Zespole do spraw Sportu zapraszam do sali nr 179. Zespół do spraw Sportu - sala nr 179. Spotykamy się o 11.40.
Jeszcze komunikat. Bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia Senatu w sali nr 179 odbędzie się spotkanie Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej. Ale to po zakończeniu posiedzenia Senatu.
Teraz przerwa.
(Przerwa w obradach od godziny 11 minut 20 do godziny 11 minut 42)
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Wznawiam obrady.
Panie i Panowie Senatorowie, powracamy do rozpatrywania punktu dwudziestego piątego porządku obrad: odwołanie sekretarzy Senatu.
Informuję, że senatorowie sekretarze zakończyli obliczanie głosów i sporządzili protokół głosowania tajnego.
Ogłaszam wyniki głosowania tajnego w sprawie odwołania pani senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz senatora Andrzeja Mazurkiewicza z funkcji sekretarzy Senatu.
Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze: senator Małgorzata Adamczak, senator Przemysław Błaszczyk i senator Grażyna Sztark stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie odwołania pani senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk i senatora Andrzeja Mazurkiewicza z funkcji sekretarzy Senatu oddano 79 głosów, w tym 79 głosów ważnych. Za odwołaniem głosowało 73 senatorów, przeciwko - 4, 2 wstrzymało się od głosu.
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat, choć niejednogłośnie, podjął uchwałę w sprawie odwołania sekretarzy Senatu.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dwudziestego szóstego porządku obrad: wybór sekretarzy Senatu...
(Senator Sekretarz Przemysław Błaszczyk: Chciałbym podać ogłoszenie, bo potem może być zamieszanie.)
Dobrze.
Pan senator sekretarz prosi o możliwość podania teraz ogłoszenia, tak żeby wszyscy państwo usłyszeli.
Proszę uprzejmie.
Senator Sekretarz
Przemysław Błaszczyk:
Pragnę ogłosić, że bezpośrednio po tym wyborze nastąpi spotkanie Senackiego Zespołu Strażaków w sali nr 179. Dziękuję.
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dwudziestego szóstego porządku obrad: wybór sekretarzy Senatu.
Informuję, że w związku z odwołaniem z funkcji sekretarzy Senatu senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz senatora Andrzeja Mazurkiewicza zostały zgłoszone kandydatury senatora Tadeusza Gruszki oraz senatora Witolda Idczaka na sekretarzy Senatu.
Wniosek marszałka Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 57.
Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie? Nie.
Przypominam, że zgodnie z art. 17 ust. 1 Regulaminu Senatu wybór sekretarzy odbywa się łącznie, chyba że Senat postanowi inaczej.
Jeżeli nie usłyszę głosu przeciwnego, uznam, że Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie łącznego głosowania w sprawie wyboru sekretarzy Senatu.
Wobec braku głosów przeciwnych stwierdzam, że zostanie przeprowadzone łączne głosowanie w sprawie wyboru sekretarzy Senatu.
Przystępujemy zatem do głosowania w sprawie wyboru senatora Tadeusza Gruszki oraz senatora Witolda Idczaka na sekretarzy Senatu.
Przypominam, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i ust. 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.
Do przeprowadzenia głosowania wyznaczam sekretarzy: senator Małgorzatę Adamczak, senatora Przemysława Błaszczyka i senator Grażynę Sztark.
Za chwilę wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego.
Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden taki znak bądź nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny. Po wypełnieniu kart senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać te karty do urny. Następnie zostanie zarządzona dziesięciominutowa przerwa w obradach, w trakcie której wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie dokonają obliczenia głosów i sporządzą protokół głosowania tajnego.
Proszę uprzejmie senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnianie tych kart.
(Rozmowy na sali)
Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania? Ja nie otrzymałam, Panie Senatorze Sekretarzu. Bardzo dziękuję.
Czy wszyscy otrzymali karty? Tak.
Proszę teraz panią senator sekretarz Małgorzatę Adamczak o odczytywanie kolejno państwa nazwisk, a państwa senatorów po wyczytaniu ich nazwisk proszę o wrzucanie do urny wypełnionych kart do głosowania tajnego.
Proszę uprzejmie.
Czy jest pani sekretarz? Jest.
Senator Sekretarz
Małgorzata Adamczak:
Łukasz Abgarowicz
Piotr Łukasz Andrzejewski
Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Mieczysław Augustyn
Grzegorz Banaś
Ryszard Bender
Józef Bergier
Stanisław Bisztyga
Przemysław Błaszczyk
Krystyna Bochenek
Bogdan Borusewicz
Barbara Borys-Damięcka
Jerzy Chróścikowski
Zbigniew Cichoń
Lucjan Cichosz
Włodzimierz Cimoszewicz
Grzegorz Czelej
Władysław Dajczak
Wiesław Dobkowski
Jan Dobrzyński
Jarosław Duda
Janina Fetlińska
Piotr Głowski
Stanisław Gogacz
Stanisław Gorczyca
Ryszard Górecki
Henryk Górski
Maciej Grubski
Piotr Gruszczyński
Tadeusz Gruszka
Andrzej Grzyb
Witold Idczak
Stanisław Iwan
Kazimierz Jaworski
Stanisław Jurcewicz
Piotr Kaleta
Stanisław Karczewski
Leon Kieres
Kazimierz Kleina
Maciej Klima
Paweł Klimowicz
Ryszard Knosala
Stanisław Kogut
Marek Konopka
Bronisław Korfanty
Sławomir Kowalski
Norbert Krajczy
Waldemar Kraska
Krzysztof Kwiatkowski
Roman Ludwiczuk
Krzysztof Majkowski
Adam Massalski
Andrzej Mazurkiewicz
Zbigniew Meres
Tomasz Misiak
Andrzej Misiołek
Antoni Motyczka
Rafał Muchacki
Ireneusz Niewiarowski
Michał Okła
Jan Olech
Władysław Ortyl
Andrzej Owczarek
Maria Pańczyk-Pozdziej
Bohdan Paszkowski
Zbigniew Pawłowicz
Andrzej Person
Antoni Piechniczek
Krzysztof Piesiewicz
Stanisław Piotrowicz
Zdzisław Pupa
Janusz Rachoń
Marek Rocki
Zbigniew Romaszewski
Jadwiga Rotnicka
Jan Rulewski
Czesław Ryszka
Sławomir Sadowski
Janusz Sepioł
Władysław Sidorowicz
Tadeusz Skorupa
Wojciech Skurkiewicz
Eryk Smulewicz
Jacek Swakoń
Zbigniew Szaleniec
Andrzej Szewiński
Grażyna Sztark
Marek Trzciński
Piotr Wach
Kazimierz Wiatr
Mariusz Witczak
Edmund Wittbrodt
Grzegorz Wojciechowski
Michał Wojtczak
Henryk Woźniak
Jan Wyrowiński
Krzysztof Zaremba
Piotr Zientarski
Marek Ziółkowski
Małgorzata Adamczak
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Bardzo dziękuję, Pani Senator Sekretarz.
Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy?
Jeszcze pan senator Szewiński dobiega, ale szybko to zrobi, bo szybko biega, jak wszyscy wiedzą.
Dziękuję bardzo.
Proszę teraz wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.
Zarządzam przerwę do godziny 12.00 na obliczenie głosów oraz sporządzenie protokołu.
Potem ogłosimy wyniki tajnego głosowania nad wyborem sekretarzy Senatu, a następnie na prośbę Klubu Parlamentarnego "Prawo i Sprawiedliwość" będzie półgodzinna przerwa. Ale najpierw za dziesięć minut spotykamy się w celu poznania wyników głosowania tajnego.
Dziękuję państwu senatorom.
(Przerwa w obradach od godziny 11 minut 51 do godziny 12 minut 06)
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Przepraszam...
Wznawiam obrady.
Przepraszam za kilkuminutowe opóźnienie. Był kłopot z policzeniem wszystkich głosów. No, ale wznawiam już obrady.
Ogłaszam wyniki głosowania tajnego nad wyborem sekretarzy Senatu.
Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze Senatu, pani Małgorzata Adamczak, pan Przemysław Błaszczyk i pani Grażyna Sztark, stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Tadeusza Gruszki oraz senatora Witolda Idczaka na sekretarzy Senatu oddano 77 głosów, w tym wszystkie ważne. Za powołaniem obojga opowiedziało się 74 senatorów, 2 senatorów głosowało przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu.
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru sekretarzy Senatu.
Gratuluję nowo wybranym senatorom sekretarzom i proszę ich o podejście do stołu prezydialnego. (Oklaski)
Szanowni Państwo! Na wniosek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość ogłaszam przerwę, powiedzmy, że trzydziestotrzyminutową. Spotykamy się o godzinie 12.40. Będzie głosowanie. Tę część obrad poprowadzi pan marszałek Romaszewski. Zapraszam o 12.40.
(Senator Sekretarz Przemysław Błaszczyk: Spotkanie klubu w sali nr 182.)
(Przerwa w obradach od godziny 12 minut 08 do godziny 12 minut 43)
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Wznawiam obrady.
Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Na początku udzielę głosu pani senator Sztark.
Senator Grażyna Sztark:
Panie Marszałku! Na podstawie art. 48 ust. 2 pkt 8 Regulaminu Senatu wnoszę o uzupełnienie porządku obrad o punkt: trzecie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny i rozpatrzenie go jako punktu dwudziestego ósmego porządku obrad. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa ma coś przeciw wnioskowi pani senator?
Senator Piotr Andrzejewski:
Ja chciałbym tylko spytać, czy są druki. I dlaczego dopiero teraz jest ten wniosek?
(Głos z sali: Czekaliśmy na UKIE.)
Bo co?
Senator Grażyna Sztark:
Ponieważ wczoraj, tuż po posiedzeniu Senatu, odbyło się posiedzenie komisji. Było trzecie czytanie, w związku z tym dzisiaj możemy to przedłożyć jako...
Proszę?
(Senator Ryszard Bender: Jesteśmy zaskakiwani.)
Jak to zaskakiwani, proszę państwa?
(Rozmowy na sali)
Senator Piotr Andrzejewski:
Ja tylko chciałbym spytać - może przewodniczący komisji regulaminowej mi odpowie - czy włączenie tego do porządku obrad w fazie głosowania, bez możliwości odbycia dyskusji i zajęcia stanowiska, nie jest naruszeniem regulaminu. Dziękuję.
Senator Piotr Zientarski:
Panie Senatorze, to jest trzecie czytanie; dyskusja odbyła się wczoraj. Sprawa dotyczy art. 226 kodeksu karnego. Były tu zgłaszane poprawki, nawet przez pana senatora.
(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję bardzo. Czyli to było w porządku, tylko w tej chwili...)
Było w porządku.
(Senator Piotr Andrzejewski: ...wprowadzamy to w charakterze trzeciego czytania.)
Trzeciego czytania, tak jest.
(Senator Piotr Andrzejewski: Wszystko jasne. Dziękuję bardzo. Sprawa wyjaśniona.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dobrze, dziękuję bardzo.
Proszę pana sekretarza o odczytanie komunikatów.
Senator Sekretarz
Przemysław Błaszczyk:
Komunikat Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Uprzejmie zapraszamy na spotkanie z delegacją Senatu Republiki Francuskiej, z panem przewodniczącym francusko-polskiej grupy bilateralnej na czele, które odbędzie się 20 lutego o godzinie 10.45 w sali nr 179. Zapraszamy też na dziesiąte posiedzenie komisji, które odbędzie się 20 lutego bieżącego roku o godzinie 12.00 w sali nr 176. Porządek obrad: gospodarka odpadami niebezpiecznymi i ich transport w związku z wejściem Polski do Układu z Schengen.
Następny komunikat. Bezpośrednio po zakończeniu obrad Senatu w sali nr 179 odbędzie się spotkanie Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej.
Ostatni komunikat. W dniu 27 lutego 2008 r., o godzinie 11.00, w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się uroczystość podsumowująca ubiegłoroczne obchody Roku Generała Władysława Andersa. Jej treścią będzie przypomnienie oraz omówienie różnorodnych przedsięwzięć, jakie miały miejsce zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, zmierzające do pełnego przedstawienia obrazu historycznych dokonań generała Władysława Andersa, wybitnego dowódcy i wiodącego polityka polskiej emigracji niepodległościowej po II wojnie światowej. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa planszowa poświęcona generałowi Władysławowi Andersowi i jego żołnierzom, przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Będzie ona prezentowana w sali plenarnej Senatu od dnia 16 lutego. Zainteresowanych senatorów zapraszamy do wzięcia udziału. Podpis: Piotr Łukasz Andrzejewski. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dwudziestego siódmego porządku obrad: zmiany w składzie komisji senackich.
Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 64.
Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senatora Piotra Zientarskiego o zabranie głosu i przedstawienie wniosku komisji.
Senator Piotr Zientarski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich projekt uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Józefa Bergiera z Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, senatora Zbigniewa Cichonia z Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, senatora Marka Rockiego z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Jana Rulewskiego z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu i senatora Kazimierza Wiatra z Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jednocześnie Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, wybiera senatora Józefa Bergiera do Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Zbigniewa Cichonia do Komisji Praw Człowieka i Praworządności, senatora Jana Rulewskiego do Komisji Praw Człowieka i Praworządności i senatora Jana Wyrowińskiego do Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zabrać głos w tej sprawie?
(Głos z sali: Jeszcze jedna komisja...)
Później, na końcu może...
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich projektem ustawy w sprawie zmian w składzie komisji senackich. Przypominam, że projekt ten zawarty jest w druku nr 64.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę nacisnąć przycisk i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 81 głosowało za, nikt nie był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 3)
Uchwała została zatem przyjęta przez Senat.
Proszę bardzo.
Senator Sekretarz
Przemysław Błaszczyk:
Kolejny komunikat: posiedzenie Komisji Obrony Narodowej - bezpośrednio po zakończeniu obrad w sali nr 176. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności senatora Stanisława Piotrowicza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator Stanisław Piotrowicz:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
W dniu 6 lutego obradowały połączone komisje: Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw zgłoszono dwadzieścia osiem poprawek.
Komisja proponuje przyjęcie wyszczególnionych w druku nr 42Z poprawek: pierwszej, drugiej, czwartej, siódmej, ósmej, dziesiątej, dwunastej, trzynastej, czternastej, piętnastej, szesnastej, osiemnastej, dziewiętnastej, dwudziestej, dwudziestej pierwszej, dwudziestej drugiej, dwudziestej czwartej, dwudziestej szóstej, dwudziestej siódmej i dwudziestej ósmej.
Komisja nie przyjęła poprawek zgłoszonych przez pana senatora Piotra Andrzejewskiego. Bardzo proszę, żeby pan senator Andrzejewski, jeżeli zechce, powiedział, czego te poprawki dotyczą. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostały senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos? Wnioski legislacyjne zgłosili senator Marek Trzciński i senator Piotr Łukasz Andrzejewski.
Dziękuję bardzo. Wobec tego przystępujemy do głosowania...
(Senator Piotr Andrzejewski: Jeżeli można...)
Proszę bardzo.
Senator Piotr Andrzejewski:
Proszę państwa, proponuję skreślenie dyskrecjonalnej władzy funkcjonariusza, urzędnika, który sam, bez szczególnego trybu sprawdzającego, może powziąć uzasadnione podejrzenia co do tego, czy na terenie kraju albo na świecie nie zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę ochrony osobie ubiegającej się o ochronę w państwie polskim. Powinien on brać odpowiedzialność nie za podejrzenia, ale za stwierdzenie faktów, oczywiście na podstawie swojej wiedzy i indywidualnego postępowania sprawdzającego. Na przykład w Stanach Zjednoczonych praktyka ta polega na specjalnym upoważnieniu urzędnika do określonych działań, czego w Polsce nie ma.
I druga kwestia. Jest bardzo rozbudowany zakres kryteriów, które pozwalają odmówić ochrony osobie prześladowanej w swoim kraju. Przepis art. 18, który proponuję skreślić, mówi, że jeżeli na części tego terytorium, na którym osoba jest prześladowana, to prześladowanie nie występuje, to jest to powód do odmowy. Ja przypomnę, że przystępując do konwencji o zakazie kary śmierci, szóstego protokołu, można złożyć zastrzeżenie, iż zakaz kary śmierci obowiązuje tylko na części terytorium państwa, i spełnia się wtedy wymogi, a już po podpisaniu konwencji o zakazie kary śmierci można rozszerzyć to na terytoria pozostałe albo uchylić. W związku z tym moim zdaniem ta dyskrecjonalna uznaniowość jest zbędna. Podam przykład Czeczenii: jeżeli jakąś osobę skieruje się do obozu infiltracyjnego na terenie, na którym nie ma bezpośrednich walk, a później się tę osobę zlikwiduje, to już jest pretekst, że akurat na tym terytorium nie toczą się walki i nie ma zagrożenia. Jest to zbyt szerokie kryterium. I dlatego wydaje mi się, że w związku z innymi kryteriami, które pozwalają urzędnikowi odmówić tej ochrony, to dowolnie stosowane przez urzędnika kryterium jest zbyt daleko idące. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
W tej chwili przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
(Rozmowy na sali)
Proszę państwa, proszę o zachowanie ciszy, bo powoduje to dekoncentrację.
Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.
Poprawka pierwsza powoduje, iż każda z przesłanek osobno - przemoc fizyczna i przemoc psychiczna - może świadczyć o fakcie prześladowania.
Proszę nacisnąć przycisk "obecny".
Kto jest za? Przycisk "za".
Kto przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 87 senatorów i 87 głosowało za poprawką. (Głosowanie nr 4)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka druga powoduje, iż definicją prześladowania będą objęte wszelkie działania zmierzające do ukarania z powodu odmowy odbycia służby wojskowej podczas jakiegokolwiek konfliktu, a nie tylko konfliktu zbrojnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za przyjęciem? Przycisk "za".
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Ogłaszam wyniki.
W głosowaniu uczestniczyło 87 senatorów i 87 głosowało za poprawką. (Głosowanie nr 5)
Nad poprawkami trzecią, szóstą, dziewiątą, jedenastą, siedemnastą, dwudziestą trzecią i dwudziestą piątą należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawką siódmą. Poprawki te mają na celu wykluczenie z ustawy klauzuli wymagającej jedynie uprawdopodobnienia popełnienia między innymi zbrodni o charakterze kryminalnym jako przesłanki uzasadniającej odmowę nadania statusu uchodźcy lub odmowę udzielenia ochrony uzupełniającej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za".
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję bardzo.
W głosowaniu uczestniczyło 88 senatorów, 37 głosowało za, 47 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 6)
Poprawki nie zostały przyjęte.
Poprawka czwarta ma na celu ujednolicenie terminologii ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za".
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu wzięło udział 88 senatorów, 87 głosowało za poprawką, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 7)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka piąta ma na celu wyeliminowanie z ustawy przepisu pozwalającego na uznanie, iż nie istnieje uzasadniona obawa przed prześladowaniem, jeżeli na części terytorium kraju pochodzenia nie zachodzą okoliczności prześladowania, a cudzoziemiec może zamieszkać w innej części terytorium.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 87 senatorów, 36 głosowało za, 50 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 8)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka szósta była przegłosowana.
Poprawka siódma powoduje, iż w stosunku do oceny, czy doszło do przestępstwa podżegania do zbrodni, której popełnienie skutkuje odmową nadania statusu uchodźcy, będzie wymagane jedynie uprawdopodobnienie jego popełnienia. Poprawka została poparta przez połączone komisje.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przyciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 89 senatorów, 86 głosowało za, 3 - przeciw. (Głosowanie nr 9)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka ósma usuwa sprzeczność między przepisami ustawy i pozwala dokładniej określić ewentualne nadużycia postępowania w celu uzyskania statusu uchodźcy przez cudzoziemca.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 89 senatorów i 89 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 10)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiąta była już przegłosowana.
Poprawka dziesiąta ma charakter doprecyzowujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto z państwa jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
"Wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 89 senatorów i 89 głosowało za. (Głosowanie nr 11)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka jedenasta była przegłosowana łącznie z poprawkami trzecią, szóstą itd.
Poprawka dwunasta wydłuża do siedmiu dni okres na doręczenie pisma wnioskodawcy zamieszkującemu w ośrodku dla cudzoziemców.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za".
Kto przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się", proszę o podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, wszyscy poparli poprawkę dwunastą. (Głosowanie nr 12)
Poprawka została zatem przyjęta.
Poprawka trzynasta skreśla zbędny wyraz.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, 89 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 13)
Poprawka została przyjęta.
Poprawki czternastą i dwudziestą czwartą należy przegłosować łącznie. Poprawki te mają na celu doprecyzowanie sposobu postępowania w sprawie wstrzymania wykonania decyzji o wydaleniu.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Podnieść rękę i przycisnąć przycisk "za".
Kto przeciw? Podnieść rękę, przycisk "przeciw".
I "wstrzymuję się", podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, 87 poparło poprawkę, 2 było przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 14)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka piętnasta ma na celu uzupełnienie treści przepisów o przesłanki udzielenia ochrony uzupełniającej.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów i 90 głosowało za przyjęciem poprawki. (Głosowanie nr 15)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki szesnastej. Ma ona na celu umożliwienie przesłuchania z zachowaniem odpowiednich warunków małoletniego bez opieki, również w przypadku gdy wniosek jest uznawany za oczywiście bezzasadny.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 89 senatorów, 87 poparło poprawkę, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemnasta była przegłosowana łącznie z poprzednimi poprawkami.
Poprawka osiemnasta ma charakter porządkowy.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 92 senatorów, 91 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 17)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiętnasta uzupełnia przepis dotyczący pomocy dla cudzoziemców o przesłanki udzielenia ochrony uzupełniającej.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za".
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 92 senatorów i 92 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 18)
Poprawka została przyjęta.
Poprawki dwudziestą i dwudziestą pierwszą należy przegłosować łącznie. Mają one na celu ujednolicenie terminologii ustawy.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów i 91 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 19)
Poprawki zostały zatem przyjęte.
Poprawka dwudziesta druga doprecyzowuje zakres danych wpisywanych do ewidencji ośrodka dla cudzoziemców.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się" i podnieść rękę.
W głosowaniu uczestniczyło 92 senatorów i 92 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 20)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta trzecia była przegłosowana łącznie z wcześniejszymi poprawkami, podobnie poprawka dwudziesta czwarta i poprawka dwudziesta piąta.
Poprawka dwudziesta szósta ma charakter porządkowy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, 90 poparło poprawkę, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 21)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki dwudziestej siódmej. Ma ona charakter porządkowy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za".
Kto przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? "Wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 92 senatorów i 92 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 22)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta ósma ma charakter doprecyzowujący i wynika z faktu, że pomoc w zakresie integracji przysługuje jedynie cudzoziemcom, których status zrównano ze statusem osób, którym udzielono ochrony uzupełniającej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? Przycisk "wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów i 91 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 23)
Wszystkie poprawki zostały przegłosowane i wobec tego przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za przyjęciem ustawy? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 92 senatorów, za głosowało 89, przeciw nikt nie głosował, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 24)
W ten sposób została podjęta uchwała Senatu w sprawie przyjęcia tej ustawy.
Powracamy do rozpatrywania punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych.
Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w tej sprawie.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych.
Przypominam, że Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka i Praworządności przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za przyjęciem ustawy? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 90 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 25)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych.
Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Zdrowia senatora Michała Okłę o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator Michał Okła:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
W dniu wczorajszym spotkaliśmy się w Komisji Zdrowia i rozpatrzyliśmy wnioski zgłoszone w toku debaty. Zostało zgłoszonych siedem poprawek. Rekomendację Komisji Zdrowia uzyskały tylko trzy poprawki i proszę Wysoki Senat, aby raczył je przyjąć. Są to poprawki czwarta, szósta i siódma. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy senatorowie wnioskodawcy chcieliby zabrać głos? Nie.
Dziękuję bardzo.
Ponadto sprawozdawcą mniejszości Komisji Zdrowia był senator Karczewski.
Czy pan senator chce zabrać głos?
Senator Stanisław Karczewski:
Panie Marszałku, myślę, że po wczorajszej deklaracji pani minister, która powiedziała o zwiększeniu środków na wynagrodzenia dla rezydentów, wszyscy będziemy głosowali za moją poprawką. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz mniejszość komisji przedstawiły wniosek o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że zgodnie z art. 54 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.
Poprawka pierwsza zmierza do tego, aby obowiązek wykazania władania językiem polskim w mowie i piśmie, istniejący przy ubieganiu się o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty, dotyczył także osób, które ukończyły studia medyczne w języku polskim.
Proszę nacisnąć przycisk "obecny".
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Przycisk "za".
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, poprawkę poparło 6 senatorów, 84 było przeciw, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 26)
W tej sytuacji poprawka nie została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki drugiej, która ma na celu dostosowanie terminologii ustawy do terminologii kodeksu karnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, poprawkę poparło 2 senatorów, 85 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 27)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzecia ma na celu dostosowanie ustawy do uregulowań kodeksu karnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, 1 senator poparł poprawkę, pozostałych 90 senatorów było przeciwnych. (Głosowanie nr 28)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka czwarta ma na celu wyeliminowanie ze składu komisji egzaminacyjnej, potwierdzającej znajomość języka polskiego przez cudzoziemca, osoby z wyższym wykształceniem na kierunku: filologia polska.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, za głosowało 89 senatorów, przeciw - 1 , 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 29)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki piątej, która ma na celu zwiększenie dolnej granicy zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego otrzymywanego przez lekarza odbywającego specjalizację w ramach rezydentury z 70 do 100% wynagrodzenia ustalanego corocznie przez ministra zdrowia na podstawie obwieszczenia prezesa GUS.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, za głosowało 39, przeciw - 47, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 30)
Poprawka nie została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki szóstej. Poprawka ta zmierza do wskazania w ustawie, nie zaś w rozporządzeniu, podmiotu powołującego i odwołującego przewodniczącego oraz członków państwowej komisji egzaminacyjnej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto z państwa jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, 91 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 31)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki siódmej, która ma charakter porządkujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Przycisk "za".
Kto z państwa jest przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto z państwa wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, 90 poparło poprawkę. (Głosowanie nr 32)
Tak że poprawka została przyjęta.
W tej chwili przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto z państwa jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, ustawę poparło 90 senatorów. (Głosowanie nr 33)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Powracamy do rozpatrywania punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich.
Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich.
Przypominam, że Komisja Zdrowia przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały, czyli nad przyjęciem ustawy bez poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 90 senatorów, 89 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 34)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich.
Powracamy do rozpatrywania punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Przypominam, że Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za przyjęciem uchwały? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, 88 głosowało za, 3 - przeciw. (Głosowanie nr 35)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Powracamy do rozpatrywania punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej.
Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej.
Przypominam, że Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad podjęciem uchwały w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami.
Poprawki pierwsza, piąta i siódma powinny być przegłosowane łącznie. Poprawki te eliminują wątpliwości interpretacyjne w zakresie podmiotów uprawnionych do otrzymywania środków z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych, dostosowują także zmieniane przepisy do zasad techniki prawodawczej oraz ujednolicają terminologię ustawy.
(Rozmowy na sali)
Są jakieś wątpliwości? Proszę państwa, poprawki pierwsza, piąta i siódma będą przegłosowane łącznie.
Wobec tego, jeżeli nie ma wątpliwości, proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za tymi poprawkami? Proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, poprawki poparło 91 senatorów. (Głosowanie nr 36)
W ten sposób poprawki zostały przyjęte.
Poprawki druga i trzecia powinny być przegłosowane łącznie. Poprawki te eliminują wątpliwości interpretacyjne dotyczące przedmiotu pomocy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
W głosowaniu uczestniczyło 91 senatorów, poprawkę poparło 91 senatorów. (Głosowanie nr 37)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czwarta uściśla przepis, wskazując jednoznacznie, o jakich zadaniach jest w nim mowa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Nie głosowały jeszcze... O, już wszyscy głosowali.
Głosowało 91 senatorów, za głosowało 89, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 38)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka piąta była przegłosowana łącznie z poprawkami pierwszą i siódmą.
Przechodzimy do poprawki szóstej, która uściśla przepis, wskazując, że dotyczy on kontroli realizacji operacji.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".
Kto wstrzymuje się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".
W głosowaniu uczestniczyło 89 senatorów, poprawkę poparło 89 senatorów. (Głosowanie nr 39)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siódma była przegłosowana łącznie z poprawkami pierwszą i piątą.
Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
W głosowaniu wzięło udział 90 senatorów, wszyscy senatorowie poparli ustawę. (Głosowanie nr 40)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej.
Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, senatora Zbigniewa Meresa o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator Zbigniew Meres:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Na wspólnym posiedzeniu, w dniu 6 lutego br., Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywały poprawki do ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, przedstawione w druku nr 37Z, w tym poprawkę drugą wniesioną przez senatora Marka Trzcińskiego.
Poprawki: pierwsza, trzecia, czwarta, piąta, szósta i siódma, jako poprawki, których celem jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych oraz zapewnienie konsekwencji terminologicznej, zostały przyjęte. Poprawka druga została odrzucona. Ta poprawka nie zyskała również aprobaty strony rządowej.
Odrzucona poprawka ma charakter merytoryczny. Oto jej treść: W art. 1 pkt 4, w art. 24c w ust. 1 po wyrazach "art. 24a ust. 1" dodaje się wyrazy "będącego na etapie budowy lub w użytkowaniu". Wyklucza to udział funkcjonującego u zarządzającego tunelem urzędnika zabezpieczenia na etapie projektowania, podczas gdy ten etap jest istotny ze względu na jakże ważne projektowanie technicznych zabezpieczeń tunelu.
Panie i Panowie Senatorowie, Komisja Gospodarki Narodowej, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wnoszą o przyjęcie zawartych w druku nr 37Z wniosków: pierwszego, trzeciego, czwartego, piątego, szóstego i siódmego. Panie Marszałku, Panie i Panowie Senatorowie, dziękuję za uwagę.
(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Krystyna Bochenek)
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Przystępujemy do... Przepraszam bardzo.
Czy senator wnioskodawca pan Marek Trzciński lub pozostały senator sprawozdawca Andrzej Owczarek chcą jeszcze zabrać głos? Nie. Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Nad poprawkami: pierwszą, trzecią, czwartą i piątą, należy głosować łącznie.
W art. 1 pkt 4 i w art. 24a w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie: "Organizowanie szkoleń i ćwiczeń, o których mowa w artykule...
(Głos z sali: Niech pani nie czyta, bo wszyscy znają z druku treść poprawek. Wystarczy samo wyjaśnienie.)
Tak, przepraszam, po raz pierwszy prowadzę głosowanie.
Poprawki pierwsza i trzecia, i później do piątej, eliminują wątpliwości interpretacyjne w zakresie przepisów dotyczących ćwiczeń dla pracowników zarządzającego tunelem, służb ratowniczych i policji.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję bardzo.
Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. (Głosowanie nr 41)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka druga zmierza do tego, aby urzędnik zabezpieczenia nie był powoływany dla tunelu będącego na etapie projektowania.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję bardzo.
Na 89 obecnych senatorów 22 głosowało za, 65 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 42)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzecia została już przegłosowana łącznie z poprawką pierwszą, czwartą i piątą. Poprawka czwarta także została przegłosowana łącznie z poprawką pierwszą, drugą i piątą. Poprawka piąta została przegłosowana łącznie z poprawką pierwszą, trzecią i czwartą.
Poprawka szósta ujednolica sposób sformułowania przepisów dotyczących przekazywania sprawozdań Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad oraz Komisji Europejskiej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Ja przepraszam bardzo, ale nie działa mój system głosowania.
(Głos z sali: Przerwa!)
(Rozmowy na sali)
Już odblokowany, dziękuję państwu bardzo.
Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 43)
(Głos z sali: Działa?)
Tak, działa, dziękuję uprzejmie.
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siódma dodaje do ustawy przepis przejściowy określający sposób obliczenia pierwszego okresu objętego sprawozdaniem przekazywanym Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad oraz Komisji Europejskiej.
Przystępujemy do głosowania.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję wyniki.
Na 89 obecnych senatorów 89 - za. (Głosowanie nr 44)
Poprawka została zaakceptowana.
Przystępujemy teraz do głosowania nad wszystkimi poprawkami.
Zarządzam głosowanie nad podjęciem uchwały w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Podjęliśmy tę uchwałę jednogłośnie: na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 45)
Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej, pana senatora Stanisława Jurcewicza, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator Stanisław Jurcewicz:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo!
Komisja na posiedzeniu w dniu 6 lutego br., po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w dniu 6 lutego w toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o rachunkowości, debatowała nad tymi wnioskami i obecnie przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko.
Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą i dwudziestą. Są one zawarte w druku nr 49Z.
Ponadto komisja informuje, że na podstawie art. 52 ust. 4 Regulaminu Senatu senator Kazimierz Kleina oraz senator Marek Trzciński dokonali zmiany treści swojego wniosku - punkt czwarty w zestawieniu wniosków. Dziękuję za uwagę.
Wicemarszałek
Krystyna Bochenek:
Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.
Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Czy przywołani tu panowie senatorowie Marek Trzciński i Kazimierz Kleina chcą zabrać głos? Nie. Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania.
Poprawka pierwsza wskazuje jednoznacznie, że ustawa odsyła do definicji osób zagranicznych, oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, sformułowanych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej. Poprawka poparta przez komisję.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o przycisk "za" i podniesienie ręki.
Podobnie ci, którzy są przeciw, naciskają przycisk "przeciw" i podnoszą rękę.
Kto z państwa wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 46)
Poprawka została przez wysoką Izbę przyjęta.
Poprawka druga precyzuje, że dodawany przepis odsyła do przepisów o doradztwie podatkowym.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, naciska przycisk "wstrzymuję się" i podnosi rękę.
Państwo senatorowie zadecydowali, a decydowało 86 senatorów, że przyjmujemy jednogłośnie tę poprawkę: 86 obecnych senatorów głosowało za. (Głosowanie nr 47)
Szanowni Państwo, nad poprawkami: trzecią, czwartą i dziewiątą, głosujemy łącznie.
Poprawki te wskazują, że minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie wydawał certyfikat księgowy oraz duplikat tego certyfikatu na wniosek upoważnionej osoby oraz upoważniają ministra do określenia w drodze rozporządzenia wzoru tego wniosku.
Proszę uprzejmie o naciśnięcie przycisku obecności i podniesienie ręki.
Kto jest za?
Kto przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Ogłaszam wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 48)
Poprawka została przyjęta.
Przyjęcie poprawki piątej wyklucza głosowania nad poprawką szóstą.
Poprawka piąta uściśla przepis dotyczący uzupełnienia składu komisji egzaminacyjnej w przypadku śmierci członka lub sekretarza tej komisji. Poprawka wskazuje jednoznacznie, że kadencja osoby powołanej w miejsce zmarłego członka kończy się z upływem kadencji komisji.
Proszę uprzejmie o naciśnięcie przycisku obecności i podniesienie ręki.
Kto jest za?
Podobnie w przypadku, jeśli ktoś jest przeciw.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję wyniki.
Za przyjęciem poprawki głosowało 84 spośród 87 obecnych senatorów, 1 głosował przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 49)
Poprawka została przyjęta.
Poprawkę szóstą omijamy.
Tym samym przystępujemy do głosowania nad poprawka siódmą. Nad poprawkami siódmą i dziesiątą należy głosować łącznie
Obie te poprawki precyzują, że dodawane przepisy odsyłają do przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję państwa werdykt.
88 obecnych senatorów głosowało za. (Głosowanie nr 50)
Przyjęliśmy obie te poprawki: siódmą i dziesiątą.
Poprawka ósma wskazuje, że zmiany danych zawartych w wykazie osób, które uzyskały certyfikat księgowy, zgłasza się ministrowi prowadzącemu wykaz.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję wyniki.
Na 87 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 51)
Dziękuję bardzo. Tym samym wiadomo, że przyjęliśmy tę poprawkę.
Poprawka dziewiąta, przypominam, została przegłosowana łącznie z trzecią i czwartą. Dziesiąta została przegłosowana łącznie z poprawką siódmą.
Panie, Panowie Senatorowie, przyjęcie poprawki jedenastej wykluczy głosowanie nad poprawką dwunastą.
Poprawka jedenasta uchyla zbędny przepis dotyczący obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przez podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe. Obowiązek ten został sformułowany w innym przepisie ustawy. Uchylenie art. 80a powoduje konieczność zmiany w zakresie przepisu karnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności i podniesienie ręki.
Kto jest za, naciska przycisk "za" i podnosi rękę.
Kto jest przeciw, naciska przycisk "przeciw" i podnosi rękę.
Kto wstrzymał się od głosu, naciska przycisk "wstrzymuję się" i podnosi rękę.
Dziękuję bardzo.
Odczytuję wyniki.
Na 87 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 52)
Poprawka została przyjęta.
Tym samym omijamy poprawkę dwunastą.
Nad poprawkami: trzynastą, piętnastą, siedemnastą i dwudziestą, należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawką szesnastą.
Poprawki: trzynasta, piętnasta, siedemnasta i dwudziesta, formułują przepisy przejściowe określające zasady przeprowadzenia egzaminów w odniesieniu do osób, które złożą wnioski o zakwalifikowanie do egzaminu do dnia 30 września 2008 r., dodają przepis przejściowy utrzymujący czasowo w mocy niektóre akty wykonawcze, a także modyfikują przepis o wejściu w życie, uwzględniając dodawane przepisy przejściowe.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto wstrzymał się? Przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Odczytuję wyniki...
Jeszcze sama zagłosuję, przepraszam bardzo.
Głosowanie jest zakończone, wyniki są ostateczne.
Na 87 obecnych senatorów 83 głosowało za, nikt nie był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 53)
Szanowni Państwo, tym samym poprawki: trzynasta, piętnasta, siedemnasta i dwudziesta, zostały przez nas przyjęte.
Poprawka czternasta, Panie i Panowie Senatorowie, ma charakter redakcyjny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję wyniki.
Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 54)
Dziękuję bardzo.
Przyjęliśmy tę poprawkę.
Poprawka piętnasta została już przegłosowana łącznie z poprawką trzynastą, siedemnastą i dwudziestą.
Nad poprawką szesnastą nie głosujemy, ponieważ przyjęliśmy poprawki: trzynastą, piętnastą, siedemnastą i dwudziestą. Siedemnasta też została już przegłosowana łącznie z trzynastą, piętnastą i dwudziestą.
Poprawka osiemnasta uwzględnia, że podstawą działania komisji egzaminacyjnej będzie ustawa o rachunkowości, a nie ustawa ją nowelizująca.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć "przeciw" i podnieść rękę.
Kto wstrzymał się od głosu? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Odczytuję wyniki głosowania, które nie mogą ulec zmianie.
Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 55)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiętnasta zmierza do zastosowania w przepisie przejściowym formuły zgodnej z zasadami techniki prawodawczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.
I tak samo wstrzymujący się podnoszą ręce.
Koniec, zakończone głosowanie.
Na 85 obecnych senatorów 85 głosowało za, nikt nie był przeciw. (Głosowanie nr 56)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta została już przegłosowana łącznie z trzynastą, piętnastą i siedemnastą.
Teraz zarządzam głosowanie nad podjęciem uchwały w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za podjęciem uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników głosowania.
Głosowanie zostało zakończone.
89 obecnych senatorów jednogłośnie podjęło uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości: 89 obecnych senatorów głosowało za. (Głosowanie nr 57)
5. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu