Wydarzenia - Senat RP

Wizyta Marszałka Senatu we Włoszech

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w dniach 24 – 25 lutego 2009 r.. przebywał z parlamentarną wizytą we Włoszech. We wtorek w Rzymie spotkał się z Renato Schifanim przewodniczącym Senatu Republiki Włoskiej oraz Gianfranco Finim przewodniczącym Izby Deputowanych.

Marszałkowi w trakcie wizyty towarzyszyli senatorowie Stanisław Zając i Jan Wyrowiński.

Rozmowy dotyczyły głównie współpracy parlamentarnej, bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej, traktatu z Lizbony oraz Partnerstwa Wschodniego. Politycy rozmawiali ponadto o zbliżających się w Polsce uroczystych obchodach 20. rocznicy wolnych wyborów do Senatu RP. Marszałek podkreślił, że były to pierwsze wolne wybory na wschód od Łaby od czasu zakończenia II wojny światowej, a także poinformował, że Senat ogłosił rok 2009 Rokiem Polskiej Demokracji. Wyraził nadzieję, że te obchody przypomną światu od czego i gdzie zaczął się upadek komunizmu w Europie Środkowej Wschodniej.

W środę w Mediolanie polska delegacja spotkała się z Roberto Formigonim prezydentem Regionu Lombardii. Rozmawiano nt. kryzysu gospodarczego. Politycy zgodzili się, że UE powinna wypracować wspólne mechanizmy wychodzenia z kryzysu i powinna szukać nowatorskich metod, gdyż interwencjonizm nie jest rozwiązaniem.

Lombardia jest najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem Włoch. Z Lombardią na poziomie regionalnym współpracuje województwo śląskie i mazowieckie.

Po południu marszałek spotkał się z rektorem, władzami i studentami Uniwersytetu Katolickiego Sacro Cuore. Następnie wygłosił wykład nt. końca podziału Europy. Mówiąc o początkach „Solidarności” i przemianach demokratycznych w Polsce i Europie Środkowej marszałek podkreślił rolę społeczeństwa w walce z komunizmem.

W Rzymie i Mediolanie marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami włoskiej Polonii.

"Koniec podziału Europy" Wykład Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.