17. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu
(Wznowienie posiedzenia o godzinie 20 minut 04)
(Posiedzeniu przewodniczą wicemarszałkowie Ryszard Legutko oraz Krzysztof Putra)
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Wznawiam posiedzenie.
I po wznowieniu obrad ogłaszam przerwę do godziny 20.30.
(Przerwa w obradach od godziny 20 minut 04
do godziny 20 minut 32)
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Wznawiam obrady.
Proszę państwa senatorów o zajmowanie miejsc.
Panie senator sekretarz zajęły już miejsca przy stole prezydialnym. Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: zmiana w składzie komisji senackiej.
Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 218.
Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, pana senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego, o zabranie głosu i przedstawienie wniosku komisji.
Senator Piotr Andrzejewski:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, zgodnie z treścią doręczonego państwu druku nr 218 i zgodnie z wnioskiem pana senatora Kazimierza Kutza, przedkłada projekt uchwały, na mocy której Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwoła senatora Kazimierza Kutza z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Tym samym pan senator Kutz będzie pracował tylko w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Bardzo dziękujemy. I prosiłbym, jeżeli nie ma jakichś innych głosów w tej sprawie, o przyjęcie tej uchwały przez cały Senat. Dziękuję.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich projektem uchwały w sprawie zmiany w składzie komisji senackiej.
Przypominam państwu, że projekt ten zawarty jest w druku nr 218.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto z państwa jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto z państwa wstrzymał się od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 75 głosowało za, 4 - przeciw, 4 się wstrzymało. (Głosowanie nr 1)
Wobec wyników głosowania, stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmiany w składzie komisji senackiej.
Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, która ustosunkowała się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie komisji w tej sprawie.
Dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Praw Człowieka i Praworządności, pana senatora Zbigniewa Romaszewskiego, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator Zbigniew Romaszewski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
W druku nr 205Z przedstawione jest stanowisko Komisji Praw Człowieka i Praworządności, tak że ja tego ciągu numerów poprawek czytać nie będę, państwo po prostu mogą się z tym zapoznać. A są tam wymienione poprawki, które rekomenduje Komisja Praw Człowieka i Praworządności.
Jeżeli chodzi o szczegóły sprawy, to oczywiście opowiedzenie wszystkiego jest, proszę państwa, niemożliwe. Ale warto zasygnalizować dwie kwestie.
Mianowicie Komisja Praw Człowieka i Praworządności rekomenduje wprowadzenie przepisów dotyczących ochrony prywatności osób publicznych, które były osobami pokrzywdzonymi, jak również przywrócenie statusu pokrzywdzonego. Poprawki z tym związane stanowią blok, który zaczyna się od poprawki pięćdziesiątej piątej.
Drugi blok dotyczy utrzymania instytucji składania oświadczeń lustracyjnych. I ten blok, rekomendowany, przyjęty przez komisję, mieści się, o dziwo, w poprawce dziewięćdziesiątej drugiej, która jest podpisana nazwiskiem: Romaszewski. Różnica między przepisami zawartymi i przedstawionymi w poprawce dziewięćdziesiątej trzeciej, Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a tym, co zostało podpisane nazwiskiem Romaszewski, wynika po prostu z poprawek legislacyjnych, których niezbędność ujawniła się później - okazały się one niezbędne, ażeby nadać spójność przepisom utrzymującym oświadczenia lustracyjne i weryfikację tych oświadczeń przez Sąd Lustracyjny.
Proszę państwa, niezależnie od tego, co podałem, pewną dużą grupą zmian, na którą chcę zwrócić uwagę, jest grupa zawarta jako poprawka szósta. Zmiany te zostały zgłoszone przez senatorów: Putrę, Koguta, Andrzejewskiego i Mazurkiewicza. Są to pewne, no, powiedziałbym, zmiany łagodzące zapisy projektu sejmowego. Szczególnie istotna jest chyba kwestia pewnych rozwiązań wprowadzanych do art. 55, ale, jak rozumiem, było to państwu przedstawiane na posiedzeniu plenarnym Senatu.
Ponadto w czasie posiedzenia komisji została dokonana zmiana treści wniosków zgłoszonych przez: senatora Putrę, Koguta, Andrzejewskiego i Mazurkiewicza; przez senatora Szymańskiego; przez senatora Romaszewskiego. Poprawki te są wyszczególnione w druku. Z kolei swoje poprawki wycofali: senator Romaszewski - sto szesnastą i sto trzydziestą; senatorowie Zbigniew Romaszewski oraz Antoni Szymański - sto sześćdziesiątą ósmą, sto dziewięćdziesiątą trzecią i sto dziewięćdziesiątą siódmą w zestawieniu wniosków; senator Kosma Złotowski - sto siedemdziesiątą pierwszą i sto siedemdziesiątą piątą w zestawieniu wniosków; senator Biela - sto dziewięćdziesiątą czwartą.
I to jest chyba wszystko, co chciałem państwu powiedzieć. Dyskusja była tak długotrwała, a praca, która czeka nas w tej chwili, a głównie pana marszałka, jest tak wielka, że powinniśmy wreszcie do niej przystąpić. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję, Panie Senatorze.
(Sygnał telefonu komórkowego)
Bardzo proszę o wyłączenie telefonów komórkowych.
A teraz poproszę sprawozdawcę mniejszości Komisji Praw Człowieka i Praworządności, pana senatora Kosmę Złotowskiego, o zabranie głosu i przedstawienie wniosków mniejszości.
Senator Kosma Złotowski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Przypadł mi teraz w udziale bardzo rzadki zaszczyt przedstawienia wniosków mniejszości, mniejszości, do której sam się nie zaliczam.
(Rozmowy na sali)
Chodzi mianowicie o poprawki opisane jako: szósta, dwudziesta dziewiąta, pięćdziesiąta ósma, pięćdziesiąta piąta, sześćdziesiąta dziewiąta, siedemdziesiąta trzecia, osiemdziesiąta pierwsza, sto dziewiętnasta, sto dwudziesta czwarta, sto trzydziesta trzecia i sto siedemdziesiąta. Jest to blok poprawek, które wprawdzie wychodzą w jakiś sposób naprzeciw temu, co proponowała senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności, aczkolwiek niezupełnie się z tym spotykają.
Jeśli wolno mi jeszcze dodać parę słów, to powiem, na czym te poprawki polegają.
Otóż przede wszystkim dzielimy funkcje publiczne na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to te osoby, których dokumenty muszą być bezwzględnie ujawniane. Są to osoby wymienione w katalogu w art. 4. Druga kategoria osób publicznych to osoby, które mogą zastrzec sobie informacje prywatne.
Poprawki sto trzydziesta trzecia i sto siedemdziesiąta mówią o publikacji danych. Sto trzydziesta trzecia mówi o publikacji danych współpracowników organów bezpieczeństwa, a sto siedemdziesiąta - o publikacji danych pracowników służb bezpieczeństwa.
Poprawka sto dwudziesta czwarta jest o tyle ważna, że mówi, iż osoba, która była poszkodowana, może zastrzec publikację dokumentów, które dotyczą jej życia prywatnego.
Pozostałe poprawki... Aha, jeszcze jedna poprawka jest ważna, poprawka sześćdziesiąta piąta, mówiąca, że wzmianki dotyczące osób, które złożą jakieś zastrzeżenia w stosunku do dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, wchodzą do zbioru akt Instytutu Pamięci Narodowej i że dołącza się je do oświadczenia danej osoby.
To są główne kierunki, w których zmierzają te poprawki.
Mam nadzieję, że państwo tego nie chcą, ale jeśli państwo by chcieli, odczytałbym kolejno wszystkie te poprawki i omówiłbym.
(Głosy z sali: Nie trzeba.)
Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa senatorów wnioskodawców chce jeszcze zabrać głos?
(Głos z sali: Senator Romaszewski.)
Proszę bardzo, Panie Senatorze.
Senator Zbigniew Romaszewski:
Panie Marszałku, ja, w ramach uzupełnienia swojej wypowiedzi, chciałbym zwrócić uwagę na jedną sprawę, o której zapomniałem powiedzieć.
(Wicemarszałek Ryszard Legutko: Bardzo proszę.)
(Głos z sali: Mikrofon!)
Włączony, ale nie działa.
Proszę państwa, otóż tutaj zaszło pewne nieporozumienie. Komisja poparła poprawkę sto osiemdziesiątą trzecią, senatora Bieli, która stoi w kolizji z podstawową tezą komisji co do utrzymania oświadczeń lustracyjnych. Ja sygnalizuję państwu ten fakt. Doszło do tego po prostu w wyniku zamieszania i błędu. Bo rzeczywiście prace, któreśmy prowadzili, były po prostu straszne. No, także nasze Biuro Legislacyjne po dwudziestu czterech godzinach pracy mogło niektóre rzeczy przepuścić. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Pan senator Boroń.
Senator Piotr Boroń:
Panie Marszałku, o ile sobie dobrze przypominam, komisja pozytywnie zaopiniowała również wniesione przeze mnie poprawki.
(Wicemarszałek Ryszard Legutko: Rozumiem, że jako senator wnioskodawca jest pan uprawniony do zabrania głosu.)
To były poprawki sześćdziesiąta trzecia, dziewięćdziesiąta piąta, sto czwarta, sto trzydziesta dziewiąta, sto czterdziesta ósma i sto pięćdziesiąta piąta. Proszę o wyjaśnienia w tej sprawie.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Czy ktoś z państwa senatorów wnioskodawców chciałby jeszcze zabrać głos?
Senator Mieczysław Augustyn:
Przepraszam, Panie Marszałku. Czy mógłbym prosić o powtórzenie wypowiedzi pana senatora Boronia? Bo słyszalność była minimalna. Bardzo proszę.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Proszę bardzo, Panie Senatorze.
Senator Piotr Boroń:
Chciałem upewnić się co do opinii wydanej przez komisję na temat wniesionych przeze mnie poprawek. Podaję numery tych poprawek: sześćdziesiąta trzecia, dziewięćdziesiąta piąta, sto czwarta, sto trzydziesta dziewiąta...
(Głosy z sali: Wolniej!)
(Głos z sali: Była reasumpcja!)
...sto czterdziesta ósma, sto pięćdziesiąta piąta.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Pan senator Romaszewski może odpowie na to pytanie.
Bardzo proszę...
(Senator Zbigniew Romaszewski: Ale musimy wobec tego po kolei...)
(Senator Piotr Boroń: Dobrze. Poprawka sześćdziesiąta trzecia.)
Senator Zbigniew Romaszewski:
Sześćdziesiąta trzecia. Panie Senatorze, problem... Przepraszam, już wyjaśniam. Problem z pana poprawkami był następujący: w te poprawki była włączona jedna poprawka, która godziła w system wydawania oświadczeń, składania oświadczeń lustracyjnych. I to była przyczyna, dla której myśmy taką decyzję podjęli. W tej chwili nie jestem w stanie tego wszystkiego odtworzyć, powiem tylko, że ta sprawa ujawniła się później, już po pana wyjściu z posiedzenia. Niemniej, rzeczywiście, powstała taka sytuacja, że my, uważając, iż idea składania oświadczeń lustracyjnych, czyli istnienia sankcji w ustawie, jest bardzo ważna, dokonaliśmy reasumpcji co do tamtej uchwały.
(Senator Piotr Boroń: Czyli, jak rozumiem, to jest efekt po reasumpcji.)
Dziękuję.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów wnioskodawców chciałby zabrać głos?
Pan senator Andrzejewski, bardzo proszę.
(Senator Piotr Andrzejewski: Ale mogę z miejsca?)
Proszę przyjść tutaj, bo z miejsca nie słychać.
Senator Piotr Andrzejewski:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Jestem winien wszystkim państwu wyjaśnienie. Otóż są dwie poprawki, na które proszę zwrócić uwagę: sto dziewięćdziesiąta pierwsza i sto dziewięćdziesiąta. Sto dziewięćdziesiąta pierwsza została poparta przeze mnie, jest to wspólna poprawka pana marszałka Putry i senatorów Koguta, Andrzejewskiego i Mazurkiewicza. I ona została przeze mnie poparta. Ale poprzedza ją w zestawieniu poprawka oznaczona jako sto dziewięćdziesiąta, która została złożona później, choć opisana jako wcześniejsza. I ta moja poprawka odbiega w treści od tej wspólnej poprawki.
Muszę państwu tę sprawę wyjaśnić, bo waga tego zagadnienia jest ogromna. Chodzi tu o to, że powstaje pytanie, co zrobić ze wszystkimi postępowaniami toczącymi się w zgodzie z dotychczasową ustawą. Czy to, co zaproponowaliśmy wspólnie, we czterech, jest wystarczające, czy nie? Państwo musicie to ocenić. Proponuje się mianowicie, my proponujemy, by prowadzone dotychczas postępowania - a często one są już zaawansowane, prowadzone od paru już lat - zostały umorzone, a osoby, wobec których je prowadzono, mogły wytoczyć sprawy, wystąpić z powództwem i niejako postępowania te zaczną się od nowa.
Mam jednak wątpliwości, czy to w wystarczający sposób zagwarantuje prawo do sądu. I czy poszanowanie tego postępowania... Po prostu czy ono nie powinno zostać przeniesione dalej. Dlatego moja poprawka zmierza do tego, żeby na wniosek... To jest poprawka sto dziewięćdziesiąta, do art. 62. Uważam, że poprawka sto dziewięćdziesiąta przeze mnie sformułowana lepiej wyraża zgodność z konstytucją i z prawem do sądu z konstytucji, z art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, te prawa, które należy respektować, osób, które w tej chwili są lustrowane, w oparciu o aktualne postępowania. Ja nie będę czytał tej poprawki, myślę, że państwo sami się z nią zapoznacie.
Zachęcam i kolegów, z którymi złożyłem poprawkę, i wszystkich państwa do głosowania za poprawką sto dziewięćdziesiątą, a nie sto dziewięćdziesiątej pierwszą. Bardzo za to kolegów przepraszam, ale każdy z nas ma prawo do refleksji. Dziękuję.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Kolejny senator wnioskodawca, który chciałby zabrać głos, pan senator Bender.
Bardzo proszę.
Senator Ryszard Bender:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Wczoraj w czasie dyskusji podniosłem sprawę, żeby można było ujawniać materiały organów bezpieczeństwa nie tylko z lat 1944-1990, ale aby można było sięgnąć dalej i ujawniać materiały od 17 września 1939 r. Wymieniałem powody, niestety, komisja nie przychyliła się do mojego zdania i tej propozycji nie poparła.
W związku z tym, że komisja głosowała łącznie nad sprawą związaną z art. 4, w którym również była mowa o chronologii, chodziło mi o to, ażeby można było ujawniać nie tylko materiały dotyczące osób obecnie pełniących funkcje publiczne, wymienione tu w spisie, ale i tych, które je pełniły. No są różni dawni emerytowani dygnitarze, pełniący analogiczne funkcje, jak przewodniczący Rady Państwa czy inni dawni dygnitarze i do ich akt przez to, że są już emerytowani, nikt nie będzie mógł sięgnąć. Skoro komisja nie przychyliła się do tego, żeby chodziło o okres od 17 września 1939 r., proponowałem, żeby ta sprawa dotyczyła okresu od 1944 r. do 1990 r. Do tego także komisja się nie przychyliła.
Kolejna sprawa, sprawa osób inwigilowanych przez władze komunistyczne. Pragnąłem i zaproponowałem, ażeby Instytut Pamięci Narodowej mógł wymienić te osoby na liście, sporządzić listę osób inwigilowanych przez te zbrodnicze instytucje służb bezpieczeństwa. Nazwałem ją nawet listą honorową. Byłem gotów ustąpić, żeby nie nadawać jej tak znakomitej tytulatury, ale żeby była lista osób inwigilowanych przez służby bezpieczeństwa. To także nie uzyskało poparcia Wysokiej Komisji.
Jednak ze swej strony zwracam się z prośbą o przychylność dla moich propozycji.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów wnioskodawców chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, pan senator Mazurkiewicz.
Senator Andrzej Mazurkiewicz:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Zachęcam do poparcia poprawki dwudziestej siódmej, wprowadzającej sankcje w stosunku do osób, które były pracownikami Służby Bezpieczeństwa, agentami Służby Bezpieczeństwa, a które to dzisiaj mogą sprawować funkcje wymagające wysokiej etyki, nieposzlakowanej opinii. Jest to poprawka, która w tej ustawie daje jakiekolwiek narzędzie, wprowadza sankcje. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów wnioskodawców chciałby zabrać głos? Nie widzę.
(Senator Anna Kurska: Panie Marszałku, ja chciałabym przedstawić stanowisko mniejszości.)
Ale to... Przepraszam.
(Senator Anna Kurska: Właśnie, nie miał pan tego napisanego. Nie teraz?)
(Głos z sali: Było, było.)
(Głos z sali: Senator Złotowski przedstawiał stanowisko mniejszości.)
(Senator Anna Kurska: Ale to jest inna kwestia, innej mniejszości, chodzi o inne przepisy.)
(Głosy z sali: Pozwólcie kobiecie, niech mówi.)
(Oklaski)
Bardzo przepraszam panią senator, ale nie ma takiej możliwości, nie mogę pani udzielić głosu.
(Głosy z sali: Uuu...)
Wnioski mniejszości zostały przedstawione, a nie ma pani na liście senatorów wnioskodawców. Tak że bardzo mi przykro.
(Senator Anna Kurska: Ale zostały...)
(Senator Zbigniew Romaszewski: Panie Marszałku, to jest błąd Biura Legislacyjnego, po prostu zapomniało to umieścić, rzeczywiście taki wniosek był złożony.)
W takim razie jest wniosek mniejszości, który nie został jeszcze przedstawiony, tak?
(Senator Zbigniew Romaszewski: Tak jest, był wniosek, ale po prostu nie został...)
Dobrze, przepraszam bardzo, cofam swoją decyzję.
Proszę bardzo. (Oklaski)
Senator Anna Kurska:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Przypadło mi w udziale przedstawienie stanowiska mniejszości. Dotyczy ono poprawki setnej, artykułu kodeksu karnego. Wniosek ten skierowali senatorowie Putra, Kogut, Andrzejewski i Mazurkiewicz.
Wnoszą oni o to, ażeby kodeks karny był uzupełniony o dodatkowe dwa artykuły. Chodzi o to, aby w art. 112 było jeszcze stwierdzenie... Muszę jednak przywołać cały zapis. "Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa ustawę karną stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstwa pomówienia narodu polskiego." Druga poprawka dotyczy art. 132. "Kto publicznie pomawia naród polski o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech." Byłoby to dodane po art. 132, a wcześniej są zapisy dotyczące zniewag narodu. Tak że jest to kwestia tego, że pomówienie to jest coś innego niż zniewaga, ma inny zakres i dlatego zdaniem wnioskodawców powinno się znaleźć w kodeksie. To wszystko. Dziękuję.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Dziękuję bardzo.
Przypominam, że następujący wnioskodawcy wycofali swoje wnioski, są to panowie senatorowie Zbigniew Romaszewski, Kosma Złotowski i Adam Biela.
Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu każdy senator może podtrzymać wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.
Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofane wnioski?
Proszę bardzo, pan senator Zientarski.
Senator Piotr Zientarski:
Ja chciałbym podtrzymać wniosek senatorów Szymańskiego i Romaszewskiego, zawarty w punkcie sto dziewięćdziesiątym trzecim. Chodzi o vacatio legis ustawy, o której była mowa, o sześciomiesięczne vacatio legis.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Zatem podtrzymany został wniosek sto dziewięćdziesiąty trzeci z druku nr 205Z. Jest to wniosek senatorów Zbigniewa Romaszewskiego i Antoniego Szymańskiego, a został podtrzymany przez pana senatora Zientarskiego.
Czy ktoś jeszcze z państwa?
(Głos z sali: Senator Wach.)
Pan senator Wach, bardzo proszę.
Senator Piotr Wach:
Panie Marszałku, ja chciałem tylko powiedzieć, że moje zgłoszenie dotyczyło tego samego punktu. Jestem drugą osobą, która wnioskuje o podtrzymanie poprawki sto dziewięćdziesiątej trzeciej.
Wicemarszałek Ryszard Legutko:
Zatem wniosek sto dziewięćdziesiąty trzeci zostaje podtrzymany przez panów senatorów Zientarskiego i Wacha. Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze ktoś chciałby podtrzymać jakiś wniosek?
Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
W tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski. Senator Kazimierz Kutz przedstawił wniosek o odrzucenie ustawy. Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz pozostali senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, pkt I druku nr 205Z, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami, pkt II, według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem pana senatora Kazimierza Kutza o odrzucenie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
Proszę państwa o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto z państwa jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto z państwa się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 92 obecnych senatorów 3 było za, 75 - przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 2)
Wniosek został odrzucony.
Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Najpierw głosujemy nad poprawkami pierwszą i dwudziestą czwartą, mającymi na celu rozszerzenie zakresu ustawy tak, aby obejmowała okres od 17 września 1939 r.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw".
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 92 obecnych senatorów 7 było za, 77 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 3)
Poprawki zostały odrzucone.
Poprawki druga, czwarta i piąta wprowadzają do ustawy skrót dotyczący nazwy Instytutu Pamięci Narodowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za".
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 92 było za. (Głosowanie nr 4)
Poprawki zostały przyjęte.
Głosujemy nad poprawkami trzecią, sto siódmą, sto jedenastą i sto osiemdziesiątą piątą, które rozszerzają krąg podmiotów rozumianych jako organy bezpieczeństwa państwa, włączając do nich Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk oraz Urząd do spraw Wyznań.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw".
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 92 obecnych senatorów 54 było za, 34 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 5)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawki szósta, dwudziesta dziewiąta, pięćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta piąta, sześćdziesiąta dziewiąta, siedemdziesiąta trzecia, osiemdziesiąta pierwsza, sto dziewiętnasta, sto dwudziesta czwarta, sto trzydziesta trzecia i sto siedemdziesiąta formułują na nowo katalog osób pełniących funkcje publiczne, umożliwiają składanie uzupełnień i sprostowań do zaświadczeń, modyfikują zasady dostępu do archiwów IPN, statuują prawo do zastrzeżenia danych z życia prywatnego i rodzinnego oraz rozszerzają katalog podlegający publikacji przez IPN.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za".
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 92 obecnych senatorów 54 było za, 37 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 6)
Poprawki zostały przyjęte.
Głosujemy nad poprawką siódmą, która skreśla z katalogu... Przepraszam bardzo.
Głosujemy teraz nad poprawką dwudziestą piątą, która powoduje, że osoby pełniące funkcje publiczne mają pierwszeństwo w uzyskaniu urzędowego potwierdzenia w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dokumentów ich dotyczących.
(Głos z sali: Zaraz, zaraz, nad którą?)
(Senator Krzysztof Putra: Nad dwudziestą piątą?)
Tak, nad poprawką dwudziestą piątą.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 1 był za, 86 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 7)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka dwudziesta szósta usuwa z ustawy przepis, na podstawie którego treść zaświadczenia może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę, odwołania z zajmowanego stanowiska lub wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 92 obecnych senatorów 37 było za, 53 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 8)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką dwudziestą siódmą, która zmierza do tego, aby sądowe stwierdzenie zgodności zaświadczenia ze stanem faktycznym, w szczególności wystąpieniem okoliczności pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa państwa, a nie sam fakt wydania zaświadczenia, stanowiło podstawę do rozwiązania umowy o pracę.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 55 było za, 35 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 9)
(Oklaski)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawkami czterdziestą pierwszą i pięćdziesiątą "a", które uniemożliwiają partiom politycznym, związkom zawodowym lub stowarzyszeniom występowanie na podstawie upoważnienia zainteresowanych stron o urzędowe potwierdzenie w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dokumentów ich dotyczących.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Poproszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 35 było za, 53 - przeciw*, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 10)
Poprawki zostały odrzucone.
Głosujemy nad poprawką czterdziestą drugą, a ta umożliwia partiom politycznym, związkom zawodowym lub stowarzyszeniom występowanie o urzędowe potwierdzenie w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dokumentów osób bez względu na okoliczności, czy wyraziły na to zgodę oraz czy kandydują na funkcje publiczne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 3 było za, 89 - przeciw. (Głosowanie nr 11)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką czterdziestą trzecią, a ta ma charakter redakcyjny i utrzymuje partiom politycznym, związkom zawodowym oraz stowarzyszeniom możliwość występowania o urzędowe potwierdzenie w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dokumentów osób, które wyraziły na to zgodę.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 56 było za*, 34 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 12)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką czterdziestą czwartą. Wskazuje ona, że organem uprawnionym organizacji Polonii zagranicznej do występowania o wydanie urzędowego potwierdzenia istnienia w archiwach IPN odpowiednich dokumentów jest organ tej organizacji upoważniony statutowo.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Na 92 obecnych senatorów 58 głosowało za, 30 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 13)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta piąta skreśla wymóg pozytywnej opinii konsula RP w przypadku wystąpienia o urzędowe potwierdzenie w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dokumentów przez organizacje Polonii zagranicznej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się".
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów nikt nie głosował za, 89 głosowało przeciw*, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 14)
Poprawka została odrzucona.
Poprawki czterdziesta szósta i pięćdziesiąta druga upraszczają postępowanie o wydanie urzędowego potwierdzenia, o które mogą się starać partie i inne organizacje.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 35 głosowało za, 56 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 15)
Poprawki zostały odrzucone.
Głosujemy nad poprawką czterdziestą siódmą. Zmierza ona do przyznania kościołom i innym związkom wyznaniowym prawa do składania podań o wydanie zaświadczenia dla osób, które wyrażają na to zgodę.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 5 głosowało za, 81 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką czterdziestą ósmą, która ma na celu stworzenie listy honorowej osób inwigilowanych przez władze komunistyczne.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymuje? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 6 głosowało za, 82 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 17)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka czterdziesta dziewiąta umożliwia wszczęcie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia... Przepraszam. Zgodnie z poprawką czterdziestą dziewiątą wszczęcie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia będzie następować na żądanie strony.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 89 obecnych senatorów 31 głosowało za, 55 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 18)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką pięćdziesiątą, która zmierza do zapewnienia spójności w ramach art. 7 ustawy.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 92 obecnych senatorów 91 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 19)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawkami pięćdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą, siedemdziesiątą pierwszą. Wskazują one organ właściwy do wydania zaświadczenia w stosunku do osób, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce. Poprawki siedemdziesiąta i siedemdziesiąta pierwsza mają charakter terminologiczny.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 91 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 20)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka pięćdziesiąta trzecia ma charakter uściślający.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 92 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 21)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką pięćdziesiątą czwartą, która ma charakter redakcyjny.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów wszyscy głosowali za. (Głosowanie nr 22)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką pięćdziesiątą dziewiątą, a ta zmierza do tego, aby dane zamieszczane w zaświadczeniu wydawanym osobie zainteresowanej były zgodne z danymi zawartymi w informatycznej bazie rejestru zaświadczeń.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 23)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą pierwszą, która ma charakter redakcyjny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 24)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą drugą, a ta poprawka uzupełnia zakres zaświadczenia o informacje, czy treść zapisów ewidencyjnych poparta jest dowodem wynikającym z zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej, że osoba, której dotyczy zaświadczenie, podpisała umowę o współpracy, deklarację lub zgodę na współpracę z organami bezpieczeństwa państwa lub współpracowała z tymi organami, dostarczając danych mających walor operacyjny dla tych organów.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie dokumen... Proszę o podanie... Oj... (Wesołość na sali) Teraz tak będzie, gorzej z każdą chwilą.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 6 głosowało za, 85 - przeciw*, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 25)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą czwartą, która rozszerza zakres zaświadczenia o ocenę dokumentów przez osobę zainteresowaną.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 3 głosowało za, 87 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 26)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą szóstą, a ta poprawka rozszerza zakres zaświadczenia o pouczenie o przysługującym prawie do wytoczenia powództwa.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wynik.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 27)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą siódmą. Wyłącza ona z przepisu tajemnice chronione na podstawie innych ustaw niż ustawa o ochronie informacji niejawnych, co oznacza, że tajemnice te nie będą stanowiły podstawy do odmowy dostępu do informacji zawartych w dokumentach organów bezpieczeństwa państwa oraz wpływały na treść zaświadczenia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę o podanie wyników.
Na 90 obecnych senatorów 33 głosowało za, 50 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 28)
Poprawka została odrzucona.
(Sygnał telefonu komórkowego)
Przypominam jeszcze raz państwu o konieczności, obowiązku, obligacji, przymusie wyłączenia telefonów komórkowych.
Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą ósmą, która ma charakter uściślający.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto z państwa jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto z państwa wstrzymuje się? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 92 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 29)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą drugą, która ma charakter uściślający i uzupełniający.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 92 obecnych senatorów 39 głosowało za, 51 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 30)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą czwartą, a ta poprawka przewiduje, że zaświadczenia będą katalogowane w rejestrze zaświadczeń według nazwisk i imion osób, wobec których zaświadczenia te zostały wydane.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 31)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą piątą, która ma charakter redakcyjny.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 32)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą szóstą, która uściśla terminologię ustawy.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto z państwa jest przeciw?
Kto z państwa się wstrzymał?
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 33)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą siódmą, a ta poprawka doprecyzowuje, że powszechny dostęp do informacji zawartych w bazie rejestru zaświadczeń będzie zapewniony w drodze publikacji na stronach internetowych IPN.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto z państwa jest przeciw?
Kto z państwa wstrzymuje się? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 36 głosowało za, 53 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 34)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką osiemdziesiątą piątą, która uściśla przepis ustawy.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za".
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymuje? Proszę się wstrzymać.
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 88 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 35)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką osiemdziesiątą ósmą, która dokonuje zmian terminologii w przepisach, w których nie zostały wprowadzone konsekwencje tych zmian przyjętych w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za".
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 89 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 36)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawkami: osiemdziesiątą dziewiątą, dziewięćdziesiątą siódmą, sto piętnastą, sto dwudziestą trzecią i sto czterdziestą, które to poprawki określają sąd właściwy do rozpatrzenia powództwa w sprawie zaświadczenia, wskazując, że będzie to sąd okręgowy, a nie wydział lustracyjny tego sądu.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za".
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 37)
Poprawki zostały przyjęte.
Głosujemy nad poprawką dziewięćdziesiątą, która przewiduje, że sąd będzie rozpatrywał w pierwszej kolejności powództwa wytoczone przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 36 głosowało za, 51 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 38)
Poprawka została odrzucona.
Głosujemy nad poprawką dziewięćdziesiątą pierwszą, która uściśla terminologię ustawy.
Proszę nacisnąć przycisk obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".
Proszę podać wyniki.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 39)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy teraz nad poprawką... Sekunda, bardzo proszę o chwilę przerwy i konsultacje.
Proszę państwa, już wiemy, będziemy głosować nad poprawkami: dziewięćdziesiątą drugą, dziewięćdziesiątą ósmą, sto pierwszą, sto trzynastą, sto dwudziestą ósmą, sto trzydziestą szóstą, sto czterdziestą pierwszą, sto czterdziestą piątą, sto pięćdziesiątą, sto pięćdziesiątą drugą, sto siedemdziesiątą dziewiątą, sto osiemdziesiątą pierwszą, sto osiemdziesiątą siódmą, sto dziewięćdziesiątą drugą. Poprawki te zmierzają do zachowania obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez osoby pełniące funkcje publiczne w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnianiu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.
Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.
Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.
Proszę podać wyniki.
Na 89 obecnych senatorów 39 głosowało za, 46 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 40)
Poprawki zostały odrzucone.
Przystępujemy do głosowania nad poprawką...
(Rozmowy na sali)
Trzy minuty przerwy technicznej.
(Przerwa w obradach od godziny 21 minut 29 do godziny 21 minut 41)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Wznawiam obrady.
Bardzo proszę panie i panów senatorów o zajmowanie miejsc.
(Rozmowy na sali)
Zapraszam państwa senatorów z kuluarów.
(Rozmowy na sali)
Ponawiam prośbę o zajęcie miejsc.
Poprawki: dziewięćdziesiąta trzecia, dziewięćdziesiąta dziewiąta, sto druga, sto czternasta, sto dwudziesta dziewiąta, sto trzydziesta siódma, sto czterdziesta druga, sto czterdziesta szósta, sto pięćdziesiąta pierwsza, sto pięćdziesiąta trzecia, sto osiemdziesiąta, sto osiemdziesiąta druga, sto osiemdziesiąta ósma zmierzają do zachowania obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez osoby pełniące funkcje publiczne w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 20 głosowało za, 64 - przeciw. (Głosowanie nr 41)
Poprawki zostały odrzucone.
Przechodzimy do głosowania nad poprawkami: dziewięćdziesiątą czwartą, sto trzecią, sto trzydziestą ósmą, sto czterdziestą siódmą i sto pięćdziesiątą czwartą.
Wskazują one, że na listach kandydatów w wyborach powszechnych zamieszcza się także treść dokumentów, w oparciu o które sporządzono zaświadczenia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 27 głosowało za, 60 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 42)
Poprawki zostały odrzucone.
Przechodzimy do głosowania nad poprawkami: dziewięćdziesiątą piątą, sto czwartą, sto trzydziestą dziewiątą, sto czterdziestą ósmą i sto pięćdziesiątą piątą, rozszerzającymi katalog informacji, które będą zamieszczone w zaświadczeniu, oraz wskazującymi, że na listach kandydatów w wyborach powszechnych zamieszcza się także treść dokumentów, w oparciu o które sporządzono zaświadczenie.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 46 głosowało za, 42 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 43)
Poprawki zostały przyjęte.
Głosujemy nad poprawką dziewięćdziesiątą szóstą, która dostosowuje nomenklaturę ustawy do ustawy o działach administracji rządowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 90 obecnych senatorów 88 głosowało za, nikt nie głosował przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 44)
Poprawka została przyjęta.
Poprawki setna i sto trzydziesta pierwsza dodają do kodeksu karnego przepis penalizujący publiczne pomawianie Narodu Polskiego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 54 głosowało za, 36 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 45)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto piąta ma na celu utrzymanie dotychczasowego zakresu czasowego ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 89 obecnych senatorów 13 głosowało za, 54 - przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 46)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka szósta ma charakter...
(Głos z sali: Sto szósta.)
Poprawka sto szósta ma charakter terminologiczny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 41 głosowało za, 50 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 47)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto ósma zmierza do tego, aby dwóch spośród jedenastu członków Kolegium Instytutu Pamięci wybierał Senat.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał?
Proszę o podanie wyników.
(Poruszenie na sali) (Oklaski) (Głosowanie nr 48)*
Poprawka sto dziewiąta ma charakter...
(Rozmowy na sali)
Poprawka sto dziewiąta, powtarzam, ma charakter legislacyjny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 40 głosowało za, 50 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 49)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto dziesiąta wskazuje, że minister obrony narodowej ma obowiązek przygotować do przekazania do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej akta nie tylko funkcjonariuszy, lecz także żołnierzy wojskowych organów bezpieczeństwa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 50)
Poprawka została przyjęta.
Teraz głosujemy nad poprawką sto dwunastą, która zmierza do ujednolicenia terminologii ustawowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 92 głosowało za. (Głosowanie nr 51)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto dwudziesta szósta zmierza do tego, aby osoba, która uzyskała wgląd w dokumenty, mogła zastrzec, że dane w zakresie jej dóbr osobistych nie będą udostępniane.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Dziękuję.
Proszę o podanie wyników.
(Głos z sali: A pytanie, kto wstrzymał się od głosu?)
Przepraszam.
Kto wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 22 głosowało za, 47 - przeciw, 23 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 52)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto trzydziesta druga usuwa z ustawy przepis karny... Przepraszam, krótka konsultacja.
(Rozmowy na sali)
Nie, to nie była sto trzydziesta. Dziewięćdziesiąta trzecia była przyjęta.
(Rozmowy na sali)
Powracamy, po konsultacji, do głosowania.
Głosujemy teraz nad poprawkami: sto trzydziestą piątą i sto sześćdziesiątą. Polegają one na skreśleniu przepisu nowelizującego ustawę o służbie cywilnej, która traci moc w związku z wejściem w życie nowej regulacji, oraz dostosowują nową ustawę o służbie cywilnej do postanowień niniejszej ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 88 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 53)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto czterdziesta trzecia ma charakter uściślający.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 54)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto pięćdziesiąta szósta... Przepraszam, poprawka sto czterdziesta czwarta.
(Głos z sali: Nie.)
Nie poprawka sto czterdziesta czwarta, ale sto czterdziesta trzecia...
(Poruszenie na sali)
Bardzo państwa senatorów przepraszam, ale mamy uproszczony scenariusz i nie jest tak łatwo prowadzić te głosowania.
Poprawki: sto czterdziesta czwarta, sto czterdziesta dziewiąta, sto pięćdziesiąta siódma i sto pięćdziesiąta ósma, w związku z uchwaleniem nowej ustawy o służbie cywilnej oraz likwidacją stanowiska szefa służby cywilnej, usuwają to stanowisko z katalogu osób pełniących funkcje publiczne i wprowadzają odpowiednie zmiany w ich przepisach.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie...
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 90 obecnych senatorów 47 głosowało za, 38 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 55)
Poprawki zostały przyjęte.
(Rozmowy na sali)
Bardzo proszę państwa senatorów o skupienie. To są bardzo ważne głosowania. Trudno jest prowadzić głosowanie, gdy jest harmider.
(Rozmowy na sali)
Czy ja mogę prosić o ciszę?
Poprawka sto pięćdziesiąta szósta określa wysokość opłaty stałej pobieranej od pozwów w sprawie zaświadczeń i dokumentów.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 56)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto pięćdziesiąta dziewiąta ma charakter legislacyjny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 91 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 57)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta druga zmierza do usunięcia z ustawy przepisu, na podstawie którego niezłożenie przez osobę pełniącą funkcję publiczną, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, wniosku o wydanie zaświadczenia może stanowić samodzielną przesłankę do rozwiązania umowy o pracę, odwołania z zajmowanego stanowiska lub wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 92 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 58)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto sześćdziesiąta trzecia zmierza do skrócenia do trzydziestu dni terminu na wydanie zaświadczenia w stosunku do osób wykonujących obecnie mandat posła, senatora oraz posła do Parlamentu Europejskiego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych senatorów 3 głosowało za, 87 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 59)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto sześćdziesiąta czwarta ma charakter porządkujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyniku.
Na 92 obecnych senatorów 89 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 60)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta piąta ogranicza obowiązki pracodawców, przełożonych oraz innych organów, powołując ich jedynie do udzielenia wszelkich niezbędnych informacji w celu wydania zaświadczenia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych senatorów 91 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 61)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta szósta precyzuje, że w 2006 r. warunkiem dopuszczenia do kandydowania jest przedłożenie komisji wyborczej kopii urzędowego potwierdzenia w przedmiocie istnienia w archiwach IPN dotyczących jego osoby dokumentów organów bezpieczeństwa państwa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki
Proszę o podanie wyników.
92 obecnych, 51 - za, 39 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta siódma...
(Głos z sali: Teraz sto siedemdziesiąta ósma.)
Przepraszam państwa.
Poprawka sto siedemdziesiąta ósma uzupełnia ustawę o przepisy dotyczące likwidacji urzędu Rzecznika Interesu Publicznego i jego biura.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych 36 głosowało za, 55 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 63)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto osiemdziesiąta trzecia zmierza do tego, aby przepis przejściowy dotyczył wszelkich dokumentów organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych 76 było za, 13 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 64)
Poprawka została przyjęta.
Poprawki sto osiemdziesiąta czwarta i sto dziewięćdziesiąta pierwsza mają na celu uproszczenie postępowania w stosunku do osób, wobec których toczą się obecnie postępowania lustracyjne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych 40 senatorów było za, 49 - przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 65)
Poprawka została odrzucona.
(Rozmowy na sali)
Głosujemy nad poprawką sto osiemdziesiątą dziewiątą.
Bardzo proszę panie i panów senatorów o nieprowadzenie rozmów. Naprawdę trudno jest mi prowadzić obrady...
Poprawka sto osiemdziesiąta dziewiąta zmierza do utrzymania w mocy całego art. 30 uchylonej ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych 53 było za, 35 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 66)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta eliminuje obligatoryjne umarzanie postępowań w toku.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników.
Na 92 obecnych 44 było za, 46 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 67)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta czwarta generalnie wydłuża... Przepraszam.
(Głos z sali: Sto dziewięćdziesiąta trzecia.)
(Głos z sali: Odrzucona czy nie?)
(Poruszenie na sali)
Proszę o konsultację.
Mamy drobne zamieszanie. To jest poprawka podtrzymana przez pana senatora Zientarskiego.
(Głos z sali: Nie, to nie ta.)
(Głosy z sali: Sto dziewięćdziesiąta trzecia!)
Teraz głosujemy nad sto dziewięćdziesiątą piątą poprawką, tak?
(Rozmowy na sali)
(Głos z sali: Ta została wykluczona.)
Sto dziewięćdziesiąta trzecia poprawka została wykluczona przez poprzednie głosowania.
(Głos z sali: Tak.)
(Głos z sali: Aha.)
Poprawka sto dziewięćdziesiąta piąta generalnie wydłuża do trzech miesięcy okres vacatio legis ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników.
Na 91 obecnych, 59 - za, 20 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 68)
Stwierdzam, że poprawka została przyjęta.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta szósta opóźnia o cztery miesiące...
(Głos z sali: To już wszystkie poprawki.)
(Głos z sali: Panie Marszałku, czy można teraz ogłosić pięć minut przerwy?)
Szanowni Państwo! Na tym skończyliśmy głosowanie nad poprawkami, ale jest potrzeba jeszcze sprawdzenia, czy któraś z nich nie została przeoczona. W związku z tym ogłaszam dziesięć minut przerwy w celu sprawdzenia tego.
(Senator Stefan Niesiołowski: Chcę zgłosić wniosek formalny.)
Proszę państwa, nie ma wniosków formalnych w trakcie głosowania.
Przerwa, dziesięć minut.
(Senator Stefan Niesiołowski: Proszę o godzinę, Panie Marszałku.)
Panie Senatorze, dziesięć minut przerwy.
(Senator Stefan Niesiołowski: Proszę o godzinę, Panie Marszałku.)
(Głos z sali: Nie, nie.)
Panie Senatorze, skończymy ustalanie, czy...
(Senator Stefan Niesiołowski: To o przerwę poproszę póŹniej.)
Panie Senatorze, powtórzę: sprawdzimy, czy któraś z poprawek nie została przeoczona. Na to trzeba dziesięć minut czasu, a póŹniej...
(Senator Stefan Niesiołowski: PóŹniej proszę o przerwę.)
...będziemy rozmawiali o przerwie, dobrze?
Przerwa do godziny 22.20.
(Przerwa w obradach od godziny 22 minut 08
do godziny 23 minut 15)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Czy przegłosowaliśmy wszystkie poprawki?
(Rozmowy na sali)
Proszę o zajmowanie miejsc, za chwilę będziemy rozpoczynali obrady.
Jeszcze raz bardzo proszę o zajmowanie miejsc. Bardzo proszę panie i panów senatorów o powrót z kuluarów na salę obrad.
Chciałbym zapytać pana senatora Stefana Niesiołowskiego o kwestię przerwy.
Senator Stefan Niesiołowski:
Panie Marszałku, sekundę...
O ile prosimy?
(Głosy z sali: Pół godziny.)
Pół godziny. Klub Platformy Obywatelskiej prosi o pół godziny przerwy.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Ogłaszam przerwę do godziny 23.00.
(Przerwa w obradach od godziny 22 minut 27
do godziny 23 minut 06)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Bardzo proszę o zajmowanie miejsc.
Prosiłbym o sprawdzenie, czy są na sali senatorowie Platformy Obywatelskiej. Ogłosiliśmy przerwę na wniosek Platformy i być może toczy się tam gorąca dyskusja. Jeśli tak, to ogłoszę jeszcze pięć minut przerwy, żeby senatorowie Platformy mogli...
(Głos z sali: Ale nie opuszczamy sali.)
Jeszcze nie wznowiłem obrad, nie wypowiedziałem tej formuły, tak że mogę...
(Rozmowy na sali)
Panie Senatorze...
(Głos z sali: Już wszyscy wchodzą.)
Dobrze, to rozpoczniemy dokładnie o 23.10.
(Rozmowy na sali)
Wznawiam obrady.
Bardzo proszę panie i panów senatorów o zajmowanie miejsc. Poczekamy jeszcze chwilę, bo to jest na górze, w sali nr 217...
Szanowni Państwo, przedłużę tę przerwę do godziny 23.08. Mamy pewien problem, mianowicie jeden z senatorów ma po prostu zatrzaśnięte drzwi i musi się wydostać.
(Wesołość na sali)
Poważnie.
(Głos z sali: Do 23.10?)
Do 23.15.
(Przerwa w obradach od godziny 23 minut 08
do godziny 23 minut 14)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Wznawiam obrady.
Bardzo proszę o zajmowanie miejsc.
Chcę wyjaśnić, że chodziło o pana senatora Mazurkiewicza, który po prostu został zamknięty. Pracownicy wyszli i nie zauważyli tego, ale znaleźliśmy już klucze...
(Wesołość na sali)
Żeby nie było jakichś skojarzeń, to nie była ani toaleta, ani inne miejsce, tylko biuro.
(Głos z sali: I pracownice...)
Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw? Proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na obecnych 89 senatorów, 55 było za, 6 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 24 senatorów nie głosowało, choć widać, że sala jest bardzo wypełniona. (Głosowanie nr 69)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
Ogłaszam trzyminutową przerwę.
(Przerwa w obradach od godziny 23 minut 17
do godziny 23 minut 20)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Szanowni Państwo, przerwa będzie przedłużona do 23.35.
(Poruszenie na sali)
W istotnej sprawie, Panie Senatorze, jest ta przerwa.
(Głos z sali: W tej sprawie, czy będzie ustawa samorządowa?)
Tak jest, tak.
(Przerwa w obradach od godziny 23 minut 20 do godziny 23 minut 27)
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Proszę o zajmowanie miejsc.
Panie i Panowie Senatorowie, wznawiam obrady po to, żeby ogłosić przerwę do piątku do godziny 11.00. W piątek będziemy rozpatrywali ustawę samorządową.
Czyli jeszcze raz przypominam, przerwa do piątku do godziny 11.00. Dziękuję bardzo.
(Głos z sali: Oświadczenia!)
Nie ma oświadczeń, będą w piątek, na końcu.
(Rozmowy na sali)
I jeszcze zapraszam na Konwent Seniorów.
(Przerwa w posiedzeniu o godzinie 23 minut 28)
17. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu