Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


64. posiedzenie Senatu RP

9 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

Moje oświadczenie kieruję na ręce premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej pana profesora Jerzego Buzka.

Wszystkim jest wiadomo, iż stan nauki polskiej jest katastrofalny. Spadek pozycji Polski z rankingach międzynarodowych w stosunku do roku 1985 wynosi około piętnastu miejsc. Potwierdza to lista filadelfijska, na której podaje się liczbę cytowań naukowych z poszczególnych państw. Sam minister, szef Komitetu Badań Naukowych stwierdza, iż wielkość nakładów na naukę powinna rosnąć wprost proporcjonalnie do kwadratu wzrostu dochodu krajowego brutto. Profesor Samsonowicz, znany autorytet, były minister edukacji, obecnie przewodniczący Komitetu Ratowania Nauki Polskiej, twierdzi, że nie ma już czego ratować.

W drodze od wynalazku naukowego do jego wdrożenia bardzo ważną rolę odgrywają jednostki badawczo-rozwojowe. Stanowią one naturalne ramię transmisji wyników badań podstawowych do praktyki. JUest to krytyczne ogniwo, które w dużym stopniu decyduje o poziomie technologii w naszym państwie.

Dlatego kieruję do pana premiera następujące pytanie: dlaczego rząd ustami swojego wicepremiera pana ministra Janusza Steinhoffa twierdzi, iż jednostki badawczo-rozwojowe nie powinny korzystać ze środków Komitetu Badań Naukowych? Takie stanowisko pana wicepremiera zamieściła "Rzeczpospolita" sprzed dwóch tygodni.

Śmiem twierdzić, że stanowisko to jest błędne. Otóż właśnie jednostki badawczo-rozwojowe są jednym z najbardziej efektywnych elementów wdrażania nauki do przemysłu. Dlatego nie mogę absolutnie zgodzić się z tego typu polityką rządu i proszę pana premiera o zajęcie jasnego stanowiska w tej sprawie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie