Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


65. posiedzenie Senatu RP

22 września 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

W ostatnich latach wielu obywateli i wiele podmiotów prawnych podjęło działania zmierzające do zmiany systemu ogrzewania, modernizując kotłownie lub zastępując je nowymi - olejowymi i gazowymi. Działania te były wspierane finansowo przez rząd RP, co wyrażało się między innymi przez zaangażowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w przedsięwzięcia inwestycyjne w tym zakresie. Podmioty, które decydowały się na zmianę lub modernizację systemu ogrzewania zakładały jednak pewną stabilność cen paliw ciekłych i gazowych. Niestety, ich założenia okazały się błędne, gdyż notowany na przestrzeni ostatniego roku bardzo wysoki wzrost cen tych paliw, a w szczególności oleju opałowego, przekroczył wszelkie przewidywania. Jest to efekt obłożenia oleju opałowego bardzo wysokim podatkiem akcyzowym. Cena oleju opałowego wzrosła w ostatnim okresie o 150%, a jednocześnie należy się spodziewać dalszych podwyżek cen tego paliwa.

Konsekwencją tak wysokiego wzrostu cen oleju opałowego jest bardzo duży wzrost kosztów produkcji ciepła. Opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę są obecnie na takim poziomie, że wiele rodzin już nie jest w stanie się z nich wywiązać.

Zaistniała sytuacja w tym zakresie w sposób szczególny dotknęła lokatorów tych spółdzielni mieszkaniowych, które ogromnym wysiłkiem finansowym swoich członków wykonały odpowiednie inwestycje i zmodernizowały zasadniczo swoje systemy grzewcze, przechodząc z systemu węglowego na system zasilania olejem opałowym. Konieczność regulowania zobowiązań z tytułu zrealizowanych inwestycji oraz - spowodowane głównie obecnym poziomem cen oleju opałowego - wysokie koszty eksploatacji nowych systemów grzewczych sprawiają, że sytuacja finansowa wielu z tych spółdzielni jest bardzo trudna. Jest oczywiste, że bez pomocy państwa, przynajmniej w okresie przejściowym, podmioty, które przeprowadziły te inwestycje, nie są w stanie eksploatować nowych systemów grzewczych, ze względu na bardzo wysokie koszty.

Obciążenie oleju opałowego wysokim podatkiem akcyzowym wywiera wpływ nie tylko na kondycję finansową spółdzielni oraz sytuację ekonomiczną ich członków. Może ono także spowodować odejście od spalania paliwa czystszego pod względem ekologicznym na rzecz gorszego, co będzie miało niekorzystny wpływ na stan środowiska. Stan taki pozostaje w sprzeczności z deklarowaną polityką państwa, stymulującą zachowania proekologiczne, idące w kierunku zmiany struktury zużycia paliw i zwiększenia efektywności wykorzystania energii.

Obecny stan pośrednio rzutuje też na obciążenia budżetu gmin z tytułu wypłacanych dodatków mieszkaniowych. W tej sytuacji liczba obywateli uprawnionych do tego dodatku stale się zwiększa. Rosną również kwoty wypłacanych indywidualnie dodatków.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera o podjęcie przez rząd odpowiednich działań zmierzających do właściwego uregulowania tego problemu, tak istotnego dla wielu obywateli. Pozostawienie obecnego stanu bez żadnych zmian może spowodować zmarnowanie dużych środków finansowych wydatkowanych na modernizację ogrzewania, a także uniemożliwić realizację niektórych zamierzeń proekologicznych, przyjętych w polityce ekologicznej państwa.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Marian Żenkiewicz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie