Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź ministra finansów, odpowiedź prokuratora generalnego


5. posiedzenie Senatu RP

18 grudnia 1997 r.

Oświadczenie

Moje oświadczenie kieruję do pana Jerzego Buzka jako premiera rządu, pana Leszka Balcerowicza jako ministra finansów i pani Hanny Suchockiej jako prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej.

W odróżnieniu od pana senatora Cieślaka, ja oczekuję od tych państwa odpowiedzi. Oświadczenie moje dotyczy bowiem bardzo niepokojącego zjawiska z dziedziny gospodarki paliwami płynnymi. Otóż od ubiegłego roku obserwujemy niewytłumaczalnie szybki wzrost produkcji oleju opałowego. Pomimo wzrostu liczby samochodów z silnikami diesla, maleje zaś produkcja oleju napędowego. Z kolei sprzedaż oleju napędowego jest większa od sumy produkcji i importu ego oleju!

Wytłumaczenie tego paradoksu jest tylko jedno. Mamy do czynienia z gigantycznym procederem, polegającym na nielegalnym dodawaniu oleju opałowego do oleju napędowego. Szacuje się, że w ten sposób kilkanaście procent oleju opałowego trafia do zbiorników samochodowych zamiast palników olejowych. W ten nielegalny sposób nieuczciwi dystrybutorzy zarabiają około 30 groszy na każdym litrze oleju napędowego. Proceder ten stymulują absurdalnie skonstruowane stawki celne. Olej ciężki napędowy nie jest objęty akcyzą, a stawka celna wynosi zaledwie 6%. W przypadku importu tego oleju z krajów CEFTA cło jest całkowicie zniesione. Zróżnicowana jest także stawka akcyzy na olej napędowy produkcji krajowej, w zależności od zawartości siarki. Wszystko to stwarza olbrzymie możliwości i zachętę dla przestępczego procederu dodawania oleju opałowego do napędowego. Procederu, który jest źródłem olbrzymich zysków i nielegalnych fortun.

Sprawa ta ma jednak również szerszy wymiar społeczny. Otóż oprócz nielegalnego uszczuplania dochodów budżetu państwa, sprawcy tych czynów narażają tysiące posiadaczy samochodów z silnikami diesla na poważne straty finansowe, a także na ryzyko wypadków drogowych. Z badań przeprowadzanych przez specjalistyczne ośrodki samochodowe wynika bowiem jednoznacznie, że spalanie oleju opałowego w silnikach samochodowych powoduje korozję oraz niszczenie układów wtryskowych. Jakie są tego skutki, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Zjawisko to ma swój wydźwięk społeczny i pisze się o tym w niektórych gazetach, tak więc żaden z odpowiedzialnych za ten proceder członków rządu nie może tłumaczyć się niewiedzą. Dlatego zwracam się do pana ministra finansów i do prokuratora generalnego, pani Suchockiej, o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, które muszą doprowadzić do skutecznego opanowania sytuacji. Potrzebna tu jest koordynacja działań UOP i policji celem zbadania, do jakich odbiorców kierowany jest olej opałowy i jak on jest wykorzystywany. Potrzebna jest także weryfikacja podatku akcyzowego i stawek celnych, aby ten przestępczy proceder przestał być opłacalny. Konieczne jest też podjęcie zdecydowanych działań prokuratorskich w celu ukarania winnych. Ponieważ sprawa dotyczy mienia, zdrowia i życia wielu obywateli, należy jej nadać odpowiednią rangę, a działania prewencyjne podjąć w trybie natychmiastowym.

Liczę na zrozumienie ze strony wszystkich adresatów mojego oświadczenia i nadanie tej sprawie natychmiastowego trybu


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź ministra finansów, odpowiedź prokuratora generalnego