Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, wygłoszone podczas 5. posiedzenia Senatu:

Warszawa, dnia 21 stycznia 1998 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza wygłoszonym podczas 5. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 grudnia 1997 r. w sprawie nadużyć występujących w gospodarce paliwami płynnymi polegających na procedurze dodawania oleju opałowego do oleju napędowego, uprzejmie przedstawiam co następuje:

Obowiązujące uregulowania prawne, ustanawiające znaczne dysproporcje w stawkach celnych i podatkowych jakimi obciążone są paliwa w postaci oleju opałowego i oleju napędowego, a także inne produkty o zbliżonych parametrach fizykochemicznych, niewątpliwie mogą być wykorzystane w działalności przestępczej ukierunkowanej na popełnianie różnego rodzaju oszustw i zaniżaniu opłat zarówno w imporcie tych paliw, jak i ich obrocie na terenie kraju.

Stąd też zagadnienia te pozostają w zainteresowaniu organów ścigania i uwzględniane są przez Policję i UOP w czynnościach wykrywczych.

Podejmowane jednak przez te organy czynności o charakterze operacyjnym jedynie w sporadycznych sytuacjach wskazują na przypadki sprzedaży oleju napędowego zmieszanego z tańszym olejem opałowym, bądź też import oleju opałowego zbywanego następnie w stacjach paliwowych, jako olej napędowy.

Zebrane w toku czynności Urzędu Ochrony Państwa materiały pozwoliły dotychczas na wszczęcie 2 śledztw prowadzonych przez wydziały śledcze Prokuratury Wojewódzkiej w Częstochowie i Katowicach. Postępowania w tych sprawach znajdują się w początkowej fazie.

Podnieść należy, że jak wynika z informacji Komendy Głównej Policji, terenowe ogniwa służb do spraw przestępczości gospodarczej nie ujawniły w roku 1997 przypadku oszustwa konsumentów na jakości oleju napędowego. Podobnie i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie odnotował w tym czasie skarg w tej kwestii.

Z tych wzglądów podzielić należy ocenę Komendy Głównej Policji, iż wysokiej dynamiki produkcji i sprzedaży oleju opałowego nie należy wiązać jedynie z nielegalnym zyskiem z mieszania paliw, a raczej ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa ekologiczne.

Takiej tendencji sprzyjają ulgi podatkowe stosowane przy wydatkach na cele remontów i modernizacji budynków mieszkalnych, m.in. na dostosowanie urządzeń grzewczych do oleju opałowego oraz możliwości uzyskania na preferencyjnych warunkach kredytów z tzw. ekofunduszy lub dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przy realizacji inwestycji proekologicznych.

Ogólna treść oświadczenia senatora Mariana Żenkiewicza nie pozwala na wszczęcie postępowań karnych.

Decyzje takie będą jednak podejmowane w każdym przypadku ujawnienia faktu fałszowania oleju napędowego lub innych paliw.

Z wyrazami szacunku
Hanna Suchocka


Spis oświadczeń, oświadczenie