Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2 następne oświadczenie


59. posiedzenie Senatu RP

25 maja 2000 r.

Oświadczenie

Ceny paliw płynnych są w Polsce bardzo wysokie i stale rosną, nawet kilkakrotnie w ciągu miesiąca. Ten stan irytuje mocno nasze społeczeństwo, tym bardziej że jest jedną z istotnych przyczyn utrzymywania się wysokiego wskaźnika inflacji. Moi wyborcy pytają, czy znam pełne i szczegółowe uzasadnienie tej spirali cenowej i czy Senat kontroluje to zjawisko?

Uważam, że jako senator RP, szczególnie pełniący funkcję wicemarszałka Senatu, mam obowiązek zareagować na te irytacje i pytania Polaków. Zwracam się więc do ministra finansów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii:

1) kto i w jakim zakresie kontrolował w latach 1999-2000 finanse Koncernu Naftowego i Rafinerii Gdańskiej?

2) kto i w jakim zakresie nadzoruje politykę cenową tych jednostek gospodarczych?

3) jeżeli prowadzono kontrole i stosowano nadzór w zakresie przedstawionym w punktach 1 i 2, to proszę określić, czy:

a) koszty ponoszone przez te jednostki są racjonalne, społecznie uzasadnione - na przykład, poziom płac i świadczeń socjalnych - i zgodne z zasadami księgowymi, między innymi w zakresie zaliczenia wydatków inwestycyjnych do kosztów prowadzonej działalności,

b) poziom obciążeń podatkowych zawartych w cenie paliw jest zgodny z ustawą budżetową z 1999 i 2000 r., czy też wzrost cen paliw jest jedną z form zwiększania dochodów budżetowych,

c) osiągany przez koncern i rafinerię zysk nie jest zbyt wysoki?

4) czy są prowadzone w MF i NIK lub na rzecz tych urzędów badania "granicy społecznej" cen paliw płynnych i jakie są te granice?

5) jaka jest relacja cen paliw płynnych do przeciętnej płacy godzinowej w Polsce i w krajach sąsiednich?

Pytając o powyższe kwestie, wyrażam przekonanie, że zarówno minister finansów, jak i prezes NIK podzielają społeczną opinię, że zarówno poziom, jak i tempo wzrostu cen paliw płynnych mają istotny wpływ na funkcjonowanie krajowej gospodarki oraz atmosferę społeczną w Polsce. Ciekawy jestem także reakcji MF i NIK na powszechną sugestię Polaków, że nie ma jeszcze w kraju systemu, który gwarantowałby realistyczny poziom cen paliw płynnych.

Tadeusz Rzemykowski


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie