Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1
Prezes Najwyższej Izby Kontroli przekazał odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożone na 59. posiedzeniu S
enatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63):Warszawa, dnia 7 lipca 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego na 59 posiedzeniu Senatu RP w dniu 25 maja 2000 r., stosownie do art. 49 ust. 5 Regulaminu Senatu, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że zagadnienia poruszone w tym oświadczeniu, leżące w kompetencjach Najwyższej Izby Kontroli, zostaną zbadane - zgodnie z m
ożliwościami wynikającymi z ustawy o NIK - w czasie trwającej kontroli w Polskim Koncernie Naftowym S.A., dotyczącej restrukturyzacji sektora naftowego.O wynikach ustaleń powiadomię Panią Marszałek i Pana Senatora niezwłocznie po zakończeniu kontroli.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 22 września 1999 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Polskiemu Koncernowi Naftowemu S.A. w sprawie nadużywania pozycji dominującej na rynku paliw płynnych. Postępowanie to zakończyło się decyzją z dnia 9 lutego 2000 r., w której UOKiK stwierdził stosowanie praktyki monopolistycznej przez PKN S.A. przez kształtowanie cen na benzyny i oleje napędowe w sposób umożliwiający osiąganie nieuzasadnionych korzyści. Urząd nakazał Koncernowi zaniechanie tej praktyki wskazując, że kształtowanie cen powinno się odbywać z uwzględnieniem zmian czynników cenotwórczych proporcjonalnie do zmiany ich udziałów w cenie. Nałożył również na PKN S.A. karę pieniężną w wysokości 5 mln zł, płatną do budżetu państwa.
Od decyzji tej PKN S.A. wniósł, za pośrednictwem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, odwołanie przesłane w dniu 14 czerwca 2000 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sąd Antymonopolowy.
Łączę wyrazy szacunku
Janusz Wojciechowski