Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
58. posiedzenie Senatu RP
11 maja 2000 r.
Oświadczenie
W swoim drugim exposé, na drugą część bieżącej kadencji parlamentu, pod hasłem nowego otwarcia, mówił pan o konieczności naprawiania błędów powstałych podczas wdrażania czterech wprowadzanych przez obecną koalicję reform, by to, co rząd czyni, przybliżyć ludziom. Idąc tą drogą, pozwalam sobie przedstawić panu niektóre problemy powiatu poddębickiego, reaktywowanego z dniem 1 stycznia 1999 r. z pięciu gmin byłego województwa sieradzkiego i gminy Uniejów z województwa konińskiego. Ich rozwiązanie poprawi malejące wciąż poparcie dla reform, a przede wszystkim polepszy obsługę mieszkańców powiatu
Otóż abonenci telefoniczni wspomnianych pięciu gmin poddębickich, to znaczy: Dalikowa, Wartkowic, Pęczniewa, Zadzimia i miasta powiatowego, do dziś łączą się ze stolicą województwa, Łodzią, poprzez połączenie międzymiastowe pięciokrotnie droższe w godzinach szczytu telefonicznego od tak zwanych rozmów lokalnych. Nadmienię, że odległość z Poddębic do aglomeracji łódzkiej to zaledwie 25 km, zaś na przykład do Wielunia na południu byłego województwa sieradzkiego, a dziś łódzkiego, jest około 100 km, a tam poddębiczanie dzwonią według taryfy lokalnej, a więc pięciokrotnie taniej.
Panie Premierze, dlaczego? Wszak to już prawie od półtora roku jedno wielkie, odrodzone województwo łódzkie, abonenci wpłacają w ten sposób swe ciężko zarobione pieniądze w biedniejącej środkowej Polsce na konto Telekomunikacji Polskiej S.A. z siedzibą w bogatej, coraz bogatszej stolicy, Warszawie.
Panie Premierze! Jeszcze ciekawiej łączą się z Łodzią uniejowianie: nie poprzez powiatowe Poddębice, a poprzez wielkopolski Konin, oczywiście za odpowiednią międzystrefową opłatą. Również starosta poddębicki musi pięciokrotnie drożej płacić za połączenie telefoniczne z Uniejowem w swoim powiecie niż z Wieluniem, a to tylko 16 km, a nie 100 km.
Nie chce mi się zatem wierzyć twierdzeniom, iż to między innymi dlatego, że Telekomunikacja Polska SA zbiera pieniądze na swe nowe inwestycje medialne, choćby na telewizję familijną, która ma poprawić nadwątlony image prorodzinnej kadry ministra Wąsacza oraz jego mocodawców spod znaku TKM.
Proszę więc pana, Panie Premierze, o podjęcie poprzez podległe mu służby stosownych działań, które umożliwią dostosowanie taryf telekomunikacyjnych do obowiązujących norm odległości oraz aktualnego podziału administracyjnego kraju, biorąc za wzór choćby działania Poczty Polskiej.
Jednocześnie proszę szanownego pana premiera o rozważenie możliwości obsługi wszystkich mieszkańców powiatu poddębickiego, w tym miasta i gminy Uniejów, przez powiatowe jednostki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Prokuraturę Powiatową w Poddębicach. Do Poddębic, Panie Premierze, bliżej wszak z Uniejowa niż z Turku w Wielkopolsce. Ponadto, zgodnie z kierunkiem reform wprowadzonych przed szesnastoma miesiącami przez pana r
ząd, całość podstawowej obsługi społeczności powiatowej w założeniu miała być skoncentrowana właśnie na terenie każdego powiatu.Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie