Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


63. posiedzenie Senatu RP

4 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

W ślad za napływającą do mojego biura korespondencją pragnę poruszyć problem ustawy o powszechnym uwłaszczeniu. Przyjmując dane Głównego Urzędu Statystycznego, z chwilą wejścia w życie obejmie ona trzy miliony pięćset tysięcy z jedenastu milionów siedmiuset tysięcy wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest obecnie tak złożona, że proponowany akt nie wyczerpuje nawet części problemu. Jak bowiem odnieść zawarte w projekcie unormowania do mieszkań zakładowych? Wiele budynków z takimi mieszkaniami i ich lokatorami zostało odsprzedanych w prywatne ręce, często z pominięciem prawa pierwokupu lokatorów. Przyjmując nawet, że substancja mieszkaniowa nie została przez taką firmę sprzedana, osoby zamieszkujące w niej nie mogą w zasadzie liczyć na objęcie uwłaszczeniem. Rozdawnictwo nie jest bowiem w interesie żadnej firmy.

Wątpliwości budzi również kwestia mieszkań komunalnych czy też spółdzielczych, częściowo wykupionych. Często lokatorzy wpłacili kilka pierwszych rat lub też wpłacili nawet całość, lecz obecnie spłacają zaciągnięty w banku kredyt. Ustawa w żaden sposób nie odnosi się do tego typu przypadków.

Akceptacja społeczna dla części unormowań ustawy, na mocy których ludzie otrzymają mieszkania, jest oczywista. Problemem jest jednak bardzo niska społeczna świadomość konsekwencji wynikających z wdrożenia ustawy. Istnieje uzasadniona obawa, że dotychczasowi lokatorzy, podejmując decyzję o poddaniu się powszechnemu uwłaszczeniu, nie wezmą pod uwagę kosztów wiążących się z tym krokiem.

Społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z obciążeń, jakie na siebie przyjmuje. Większość decydujących się na przejęcie lokalu osób nie będzie w stanie pokryć kosztów jego utrzymania. Doprowadzi to w efekcie do ruiny zasobów mieszkaniowych.

Należy również zastanowić się nad kwestią ciężaru, jakim będą unormowania tej ustawy dla gospodarki narodowej. Pamiętajmy przy tym, że odbieramy często główne źródło dochodów zarówno gminom, jak i spółdzielniom mieszkaniowym.

W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie kwestii budzących wątpliwości.

Za celowe uważam poprzedzenie ewentualnego wejścia w życie ustawy o powszechnym uwłaszczeniu szeroko zakrojoną kampanią informacyjną.

Janusz Lorenz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie