Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Lorenza, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, dnia 18 września 2000 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana senatora Janusza Lorenza podczas 63 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 8 sierpnia w sprawie ustawy z 14 lipca 2000 r. o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia obywateli, przedkładam z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów odpowiedź ustosunkowującą się do wniosków zawartych w oświadczeniu.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

Szanowna Pani Marszałek!

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Janusza Lorenza podczas 63 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2000 r. w sprawie ustawy o powszechnym uwłaszczeniu, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przedkładam stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Przedmiotem oświadczenia jest kwestia uwłaszczenia na lokalach mieszkalnych, zakładowych, komunalnych i spółdzielczych, zawarta w ustawie z dnia 14 lipca 2000 r. o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia i związane z tą procedurą wątpliwości dotyczące społecznej akceptacji dla tej części unormowań ustawy.

Należy podkreślić, że przyjęty w wymienionej ustawie tryb uwłaszczenia na lokalach mieszkalnych zawiera we wszystkich formach tej procedury zasadę dobrowolności przystąpienia obywatela do przejęcia na własność zamieszkiwanego lokalu. Z chwilą podjęcia takiej inicjatywy przez uprawnionego obywatela, dotychczasowy właściciel lokalu mieszkalnego, którym może być przedsiębiorstwo państwowe, gmina czy spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązane są do uruchomienia procedury uwłaszczeniowej. W ramach tej procedury, która szczegółowo będzie regulowana w przepisach wykonawczych do ustawy, obywatel powinien być poinformowany o wszystkich zobowiązaniach wynikających z uzyskania pełnego prawa własności lokalu mieszkalnego.

Dodatkowo w przypadku mieszkań spółdzielczych, przeprowadzenie uwłaszczenia jest możliwe dopiero po spłacie wszelkich długów związanych z tym lokalem (art. 15, ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy). Przepis ten zabezpiecza spółdzielnie mieszkaniowe przed ewentualnymi stratami, wynikającymi z kredytowania inwestycji.

Pan senator podkreśla w oświadczeniu kwestię "niskiej świadomości społecznej konsekwencji wynikających z wdrożenia ustawy" a głównie problem, że "większość decydujących się na przejęcie lokalu nie będzie w stanie pokryć kosztów jego utrzymania".

Jednym z celów ustawy uwłaszczeniowej jest upowszechnienie własności prywatnej w sposób trwale wkomponowany w budowany system państwa prawa.

Posiadanie własności rodzi odpowiedzialność i jest związana z obowiązkami, w tym kosztami, które każdy obywatel przystępujący do uwłaszczenia powinien brać pod uwagę i, co do której powinien być uświadomiony.

Należy zgodzić się z postulatem Pana senatora, że wejście w życie ustawy o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia obywateli, powinno być poprzedzone szeroko zakrojoną kampanią informacyjną.

Ustawa zawiera w tej kwestii stosowne unormowania zawarte w art. 31 i 32, w których zobowiązuje się organa administracji centralnej do opracowania i przygotowania programów edukacyjnych propagujących powszechne uwłaszczenie obywateli.


Spis oświadczeń, oświadczenie