Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
30. posiedzenie Senatu RP
17 lutego 1999 r.
Oświadczenie
Jeszcze w 1991 r. Sejm podjął uchwałę w sprawie polityki ekologicznej państwa. Od tej pory w polskiej gospodarce kryteria ekologiczne miały uzyskać równorzędną rangę z kryteriami ekonomicznymi. Na podstawie tej uchwały powstał w 1995 r. krajowy program zwiększenia lesistości. Odpowiednie programy powstawały w gminach, rejonach i ówczesnych województwach. Dawały one nadzieję właścicielom gruntów o niskiej bonitacji gleby na właściwe zagospodarowanie powierzchni nieprzydatnych do produkcji rolnej.
W latach 1994-1998 na terenie byłego województwa płockiego zalesiono w ramach realizacji tego programu ponad pięćset czterdzieści hektarów gruntów, nie będących własnością skarbu państwa. Dotychczas środki na ten cel przeznaczał budżet państwa. Pozyskiwano je także z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wraz z wprowadzeniem reformy administracyjnej państwa obowiązek dalszej realizacji gotowych programów zalesień spoczywa na powiatach. Niestety, z informacji, jakie posiadam, wynika, że w ich budżetach nie przewidziano środków na ten cel.
Zwracam się wobec tego do pana ministra z prośbą o informację w tej sprawie, a w szczególności o odpowiedź na następujące pytania.
Po pierwsze, dlaczego w projekcie budżetu powiatu płockiego nie ma środków na dalszą realizację wspomnianego przeze mnie programu rządowego i czy środki te są w projektach budżetów innych powiatów?
Po drugie, jak rząd zamierza realizować gotowy program zalesień, aby przeciwdziałać procesom degradacji powierzchni ziemi, poprawić warunki klimatyczne oraz warunki życia ludności?
Po trzecie, czy resort i rząd mają świadomość, że odstąpienie od zalesień w bieżącym roku z powodu niezabezpieczenia środków budżetowych na ten cel będzie wpływać negatywnie na odczucia społeczne, związane z wprowadzeniem reformy w państwie?
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie