Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie
74. posiedzenie Senatu RP
26 stycznia 2001 r.
Oświadczenie
Drugie oświadczenie kieruję do dyrektora generalnego Lasów Państwowych i ministra środowiska.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 z dnia 28 września 1991 r., z późniejszymi zmianami, uprzejmie proszę o pozbawienie charakteru lasów ochronnych lasów położonych na terenie miasta Radomia - podaję dalej dokładne dane z map geodezyjnych. Lasy te zostały uznane za ochronne zarządzeniem ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 12 czerwca 1996 r., obejmują
cym drzewostany uszkodzone na skutek działalności przemysłu, położone w granicach administracyjnych miast liczących ponad pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców.Jednocześnie informuję, że dotychczas Zarząd Miasta Radomia pozytywnie opiniował przedkładane projekty uznania lasów za ochronne. Wszystkie lasy skarbu państwa na terenie miasta, będące w zasobie Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe", są lasami ochronnymi.
Ten wniosek został złożony w związku z bardzo pilną potrzebą rozbudowy jedynego w Radomiu czynnego cmentarza komunalnego, gdzie teren jest aktualnie wykorzystany w ponad 95%. Ta nadzwyczajna sytuacja spowodowała konieczność rozpoczęcia w 2001 r. rozbudowy cmentarza z uwagi na brak miejsc do pochówku. Wymieniony przeze mnie wcześniej teren leśny jest jedynym terenem umożliwiającym rozpoczęcie tych prac.
Minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa decyzją z 21 października 1996 r. wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne gruntów o powierzchni ponad 18 tysięcy ha stanowiących własność skarbu państwa i pozostających w zarządzie Lasów Państwowych, wchodzących w skład oddziału 22. Nadleśnictwa i Obrębu Leśnego "Radom". Jednocześnie wojewoda radomski podjął w grudniu 1996 r. podobną decyzję w odniesieniu d
o gruntów leśnych o powierzchni 2674 ha, stanowiących własność osób prywatnych.Ze względu na bardzo trudną sytuację finansową gminy, duży koszt realizacji inwestycji, wynoszący około 12 milionów zł, a szczególnie ze względu na społeczny aspekt sprawy, bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie tej prośby.
Pozytywna decyzja ministra środowiska w sprawie pozbawienia charakteru ochronnego lasów zajmujących grunty przewidywane do zajęcia pod rozbudowę cmentarza w bardzo istotny sposób obniży koszty inwestycji i umożliwi rozpoczęcie rozbudowy cmentarza, co ma szczególne znaczenie ze względu na bardzo trudną sytuację budżetową gminy i występujące obecnie w Radomiu około dwudziestodwuprocentowe bezrobocie.
Z wyrazami szacunku i poważania, Zbigniew Gołąbek.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie