Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
74. posiedzenie Senatu RP
26 stycznia 2001 r.
Oświadc
zeniePanie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Pragnę przedłożyć cztery oświadczenia, przy tym wygłoszę ich tyle, ile zmieści się w czasie, a resztę przekażę do protokołu.
Pierwsze oświadczenie kierują do pana ministra transportu Jerzego Widzyka.
Szanowny Panie Ministrze!
Zwracam się ponownie z uprzejmą prośbą w sprawie modernizacji linii kolejowej Radom - Warszawa, a zwłaszcza budowy drugiego toru Radom - Warka, co znacznie skróciłoby podróż do stolicy, do której już obecnie dojeżdża do pracy z Radomia około dwudziestu tysięcy ludzi.
Kolej mogłaby dzięki temu uruchomić przede wszystkim większą liczbę połączeń ze stolicą. Pociągi mogłyby kursować nawet co godzinę. Drugi tor to także większa niezawodność komunikacji. Obecnie podczas jakiejś awarii bądź remontu pociągi z Radomia do Warszawy jadą przez Dęblin, co wydłuża podróż o dwie godziny, a przypadki takie mają miejsce, niestety, coraz częściej.
Modernizacja jest istotna również ze względu na plan budowy w Radomiu lotniska cargo, które powinno mieć bezpośrednie połączenie z trasą kolejową. Wtedy Radom, który ma już dwujezdniową drogę do Warszawy, stałby się ważnym węzłem komunikacyjnym nie tylko dla Mazowsza, ale także dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i dla Małopolski.
Skrócenie przejazdu do Warszawy może także nastąpić poprzez modernizację obecnej trasy, tak aby pociągi jeździły z prędkością 100-140 km/h. Pociąg pośpieszny z Radomia dojechałby do Dworca Centralnego w Warszawie w godzinę. Teraz nawet ekspres "Nida" pokonuje drogę do stolicy w półtorej godziny.
Budowa drugiego toru na odcinku od Radomia do Warki to inwestycja rzędu 200 milionów zł. To znacznie mniej niż w przypadku budowy autostrad, które w tym rejonie i tak nie są planowane. Nakłady finansowe na to mogą pochodzić przede wszystkim z PKP, budżetu państwa, samorządu województwa mazowieckiego, z Radomia, okolicznych powiatów i funduszy ISPA. Stanowisko pana ministra jest tak ważne, dlatego że w ubiegłym tygodniu list intencyjny w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego i prezydent Radomia. Inwestycja ta znajdzie się w strategii rozwoju województwa i następnie w kontrakcie.
Wiem, że pan minister sprzyja takim inicjatywom, dlatego o to proszę i liczę na pozytywne działanie, za co z góry bardzo dziękuję.
Z wyrazami szacunku i poważania, Zbigniew Gołąbek.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie