Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


62. posiedzenie Senatu RP

20 lipca 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowny Panie Premierze!

Zaniżony przez Krajowy Urząd Pracy o 7% względem realnej inflacji i nieuwzględniający wzrostu bezrobocia, a następnie przyjęty przez parlament plan finansowy Funduszu Pracy na 2000 r. wymaga pilnej korekty i właściwego podziału 50% niesłusznie scentralizowanych środków, będących w dyspozycji prezesa Krajowego Urzędu Pracy, bez społecznej kontroli.

Dlaczego wojewodowie nie przekazują środków na ubezpieczenia dla bezrobotnych, co stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi pozostających bez pracy i dla ich rodzin? Dlaczego samorządy powiatowe nie otrzymały należnych środków, co spowodowało pogorszenie sytuacji materialnej tysięcy rodzin?

Jednocześnie proszę o przyspieszenie prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie algorytmu przekazywania środków z Funduszu Pracy samorządom oraz zmian w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Scentralizowanie poprzez wydzielenie 50% rezerwy, a nie jej utworzenie, nie uwzględnia zmian, jakie dokonały się na lokalnych rynkach pracy, oraz braku możliwości złagodzenia znacznych dysproporcji niemających uzasadnienia w zmianach na rynkach pracy.

Nieudane programy specjalne są fatalną wizytówką dla zagranicznych inwestorów. Dowodem tego jest między innymi przykład MSC Poland, liczącego się największego przedsiębiorstwa z grupy firm, które miały skorzystać ze specjalnego programu przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu dla były pracowników branży obuwniczej. Na utworzenie stu sześćdziesięciu nowych miejsc pracy radomska firma miała otrzymać kredyt w wysokości 3 milionów zł. Do tej pory w firmie zatrudniono stu dziesięciu nowych pracowników, firma poniosła koszty związane z wyszkoleniem i zakupem maszyn. Działania te podjęto po pozytywnych deklaracjach Krajowego Urzędu Pracy, a następnie po podpisaniu umowy pomiędzy firmą MSC Poland a Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu. W MSC Poland pracuje obecnie pięćset pięćdziesiąt osób, do tego dochodzą liczni kontrahenci. Negatywna decyzja Krajowego Urzędu Pracy została tak samo, czyli bardzo negatywnie przyjęta za zachodnią granicą i w Radomiu, gdzie zatrudniający kiedyś czternaście tysięcy pracowników "Radoskór", a także szkolnictwo średnie i wyższe kształcące na te potrzeby pozostawiły widoczny ślad, który bardziej się uwidocznił po likwidacji "Radoskóru" i radomskich garbarni, a także po rozbudzonych aspiracjach przez Krajowy Urząd Pracy. Sytuacja ta kompromituje działania administracji rządowej w zakresie zwalczania bezrobocia, także zdaniem miejskiego i powiatowego samorządu terytorialnego i Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej.

Ostatnie problemy firmy MSC Poland z winy Krajowego Urzędu Pracy mogą spowodować, że w oczach zachodnich przedsiębiorców staniemy się niewiarygodni i Polska nie będzie już dla nich krajem przyjmującym z otwartymi ramionami nowe inwestycje. Paradoks zobrazowanego zjawiska polega także na tym, że dotyczy kapitału produkcyjnego dla Radomia, gdzie kapitał konsumpcyjny wybudował sześć supermarketów. Ma to ważne znaczenie.

Szanowny Panie Ministrze! Bardzo proszę o skuteczną interwencję w tej sprawie w Krajowym Urzędzie pracy, za co z góry bardzo dziękuję.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie