Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


62. posiedzenie Senatu RP

20 lipca 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Od kilku lat społeczności lokalne, władze samorządowe, środowiska oświatowe i kombatanckie podejmują starania dotyczące remontu i konserwacji skansenu bojowego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, gdzie w 1944 r. na przyczółku warecko-magnuszewskim poległo około piętnastu tysięcy żołnierzy z naszym polskim orzełkiem, w tym dwanaście tysięcy zostało pochowanych na cmentarzu w Garwolinie.

Rok temu otrzymałem pisemne zapewnienie pana ministra Janusza Onyszkiewicza o trosce o wszystkie propozycje mające na celu popularyzowanie tradycji wojskowych, w tym o wymieniony skansen, i zapewnienie o zainteresowaniu nimi resortu. Mimo upływu czasu niewiele udało się zrobić, a obiekt popada w ruinę. Na naszych oczach ulega zagładzie miejsce pamięci narodowej i jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajowych i zagranicznych placówek muzealnych. Przy okazji budzi się smutna refleksja, że brak jest ciągłości w pracy MON. Dowodem na to jest brak konkretnych działań, odnoszących się do ostatniego zdania pisma pana ministra Onyszkiewicza: "O możliwości i charakterze pomocy poinformuję pana senatora odrębnie, powiadomiony również zostanie wójt gminy Magnuszew".

Odnosimy wrażenie, że gdyby nie osobiste zaangażowanie pana ministra Lipke, za co liczne środowiska są wdzięczne, sprawa nie ruszyłaby z miejsca.

Szanowny Panie Ministrze, po raz kolejny uprzejmie proszę o spowodowanie remontu i bieżącej konserwacji skansenu w Mniszewie przy współudziale samorządu gminnego i powiatowego, zwłaszcza o przyporządkowanie skansenu najbliższej jednostce wojskowej i dokompletowanie najbardziej zdewastowanego sprzętu z ekspozycji w Porcie Czerniakowskim i Zielonej Górze.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie