Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
62. posiedzenie Senatu RP
20 lipca 2000 r.
Oświadczenie
Wielce Szanowny Panie Ministrze!
Od kilku lat społeczności lokalne, władze samorządowe, środowiska oświatowe i kombatanckie podejmują starania dotyczące remontu i konserwacji skansenu bojowego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, gdzie w 1944 r. na przyczółku warecko-magnuszewskim poległo około piętnastu tysięcy żołnierzy z naszym polskim orzełkiem, w tym dwanaście tysięcy zostało pochowanych na cmentarzu w Garwolinie.
Rok temu otrzymałem pisemne zapewnienie pana ministra Janusza Onyszkiewicza o trosce o wszystkie propozycje mające na celu popularyzowanie tradycji wojskowych, w tym o wymieniony skansen, i zapewnienie o zainteresowaniu nimi resortu. Mimo upływu czasu niewiele udało się zrobić, a obiekt popada w ruinę. Na naszych oczach ulega zagładzie miejsce pamięci narodow
ej i jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajowych i zagranicznych placówek muzealnych. Przy okazji budzi się smutna refleksja, że brak jest ciągłości w pracy MON. Dowodem na to jest brak konkretnych działań, odnoszących się do ostatniego zdania pisma pana ministra Onyszkiewicza: "O możliwości i charakterze pomocy poinformuję pana senatora odrębnie, powiadomiony również zostanie wójt gminy Magnuszew".Odnosimy wrażenie, że gdyby nie osobiste zaangażowanie pana ministra Lipke, za co liczne środowiska są wdzięczne, sprawa nie ruszyłaby z miejsca.
Szanowny Panie Ministrze, po raz kolejny uprzejmie proszę o spowodowanie remontu i bieżącej konserwacji skansenu w Mniszewie przy współudziale samorządu gminnego i powiatowego, zwłaszcza o przyporządkowanie skansenu najbliższej jednostce wojskowej i dokompletowanie najbardziej zdewastowanego sprzętu z ekspozycji w Porcie Czerniakowskim i Zielonej Górze.
Z wyrazami szacunku
Zbigniew Gołąbek
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie