Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


57. posiedzenie Senatu RP

26 kwietnia 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kierujemy do pana profesora Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów.

Wielce Szanowny Panie Premierze! Jako senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej jesteśmy zaniepokojeni postępowaniem wojewody mazowieckiego pana Antoniego Pietkiewicza w sprawie zawieszenia wykonania uchwały rady gminy Centrum powołującej jej nowe władze.

Decyzja ta ośmieszyła demokrację i samorządność, spowodowała paraliż decyzyjny, chaos w obsłudze obywateli, część dzielnic zaprzestała świadczyć usługi publiczne m.in. wydawanie praw jazdy, dowodów osobistych, zawieszono podejmowanie wielu ważnych decyzji w tym finansowych. Brak jest pewności, kto tak naprawdę rządzi w gminie i jaka jest moc wydawanych w kontrowersji prawnej decyzji. Takie postępowanie wojewody zmniejsza zaufanie obywateli do administracji rządowej, świadczy o politycznej, a nie merytorycznej analizie uchwał podejmowanych przez rady samorządów terytorialnych.

Rozstrzygnięcia nadzorcze to bardzo ważne zadanie ustawowe pod względem zgodności z prawem, a nie zabawa i działanie na zapotrzebowanie polityczne AWS. Działacze samorządowi AWS na własne życzenie podzielili się i utrudniają objęcie funkcji burmistrza przez przedstawiciela SLD. Najpierw bojkotowali sesje rady, wysłali na zwolnienie lekarskie przewodniczącego i zaszczuwali wiceprzewodniczących. Teraz w tę bijatykę włączył się pański wojewoda, Panie Premierze, który jako przedstawiciel rządu winien przestrzegać prawa, a nie być stroną w bójce, ośmieszając samorządność lokalną i administrację rządową. Obecny Wojewoda wzoruje się na swym poprzedniku, który utrudniał rozpoczęcie pracy samorządu mazowieckiego i jego organów, które ośmieszyły rząd w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Prezydent Warszawy, obejmując - na życzenie wojewody - na nowo także obowiązki burmistrza gminy Centrum, zapowiedział podejmowanie tylko decyzji najprostszych, odnoszących się do bieżącej obsługi obywateli. Inne sprawy ważne dla funkcjonowania miasta, zostają zawieszone.

Źle, że interes polityczny prowadzić może do zarządu komisarycznego, za co odpowiedzialność poniesie cała AWS - i tak popierana przez tę formację polityczną -samorządność. Wojewoda, zawieszając uchwałę, pozbawił samorząd możliwości odwołania do NSA i tym samym uniemożliwił pracę nowym władzom. Dlaczego Wojewoda przy podejmowaniu decyzji nie wziął pod uwagę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznających ważność uchwał podjętych przez rady, których sesje były w części bojkotowane przez niezadowolonych lokalnych polityków, uchylających się w dodatku od spełniania obowiązków, które im wyborcy powierzyli?.

Szanowny Panie Premierze! Zwracamy się do Pana z prośbą o osobiste zainteresowanie przedstawioną sprawą i rozważenie zawieszenia w obowiązkach wojewody mazowieckiego pana Antoniego Pietkiewicza do czasu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Z wyrazami szacunku - Zbigniew Gołąbek, Ireneusz Michaś, Zbigniew Kruszewski, Jerzy Pieniążek, Ryszard Jarzembowski.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie