Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


59. posiedzenie Senatu RP

25 maja 2000 r.

Oświadczenie

Uprzejmie proszę o doposażenie, w ramach środków Banku Światowego, dla nowo utworzonego Samodzielnego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Lipsku.

W związku z przeprowadzoną restrukturyzacją w szpitalu w Lipsku w miesiącu lipcu ubiegłego roku Starostwo Powiatowe z Dyrekcją Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipsku zwróciło się do wojewody mazowieckiego z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na utworzenie Oddziału Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Prośba ta została załatwiona odmowie i nie przesłana do Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, gdyż zgodnie z regulaminem prac grupy do dalszego rozpatrzenia przekazano tylko pięćdziesiąt pierwszych wniosków (powyższy sklasyfikowany na sześćdziesiątym piątym miejscu).

Spełniając prośbę wielu mieszkańców naszego regionu, decyzją Rady Powiatu z dniem 1 marca bieżącego roku został utworzony Samodzielny Publiczny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w budynku miejscowego szpitala, w liczbie łóżek dwadzieścia dwa.

Powstanie zakładu o takim profilu podyktowane jest wzrostem zapotrzebowania na opiekę pielęgnacyjną. Spowodowane jest to postępującym procesem starzenia się miejscowego społeczeństwa. Odsetek ludzi powyżej sześćdziesiątego roku życia wynosi ponad 16%. Ludności w tak zwanym "wieku produkcyjnym" towarzyszy często wzrost zachorowań na przewlekłe choroby, prowadzące niejednokrotnie do inwalidztwa i niepełnosprawności.

Ponadto z uwagi na malejący przyrost naturalny w miejscowym szpitalu jest niewykorzystana baza łóżkowa (od kilku lat spada liczba urodzeń).

Dlatego też Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zlokalizowano w części wydzielonej z oddziału położniczego (położnictwie septycznym) oraz malejącej części administracyjnej szpitala.

Zorganizowanie takiego zakładu pozwoliło stworzyć nowe miejsce pracy dla zwalnianego ze szpitala personelu medycznego, obniżyło również koszty leczenia szpitalnego.

Aktualnie w zakładzie przebywają pacjenci, którzy częściowo ze swoich bardzo niskich rent bądź emerytur pokrywają koszty pobytu. W miesiącu lutym podpisano umowę z Mazowiecką Kasą Chorych. Wynegocjowana została stawka 40 zł za osobodzień.

Wniosek do wojewody mazowieckiego o dofinansowanie utworzenia Samodzielnego Zakładu, już nie w ramach ZOZ, również został załatwiony negatywnie, z argumentacją podobną jak dla szpitala.

Jedyna pomoc finansowa w kwocie 40 tysięcy zł została przekazana przez Radę Powiatu. Za fundusze te został zakupiony niezbędny sprzęt, który pokrył tylko niewielką część potrzeb organizacyjnych. Nadal brak wielu urządzeń, na przykład: wyparzacz do naczyń, sprzęt rehabilitacyjny, ssak elektryczny czy aparat EKG. Aktualnie planuje się poszerzenie zakładu o dalsze dwadzieścia osiem łóżek, co w sumie pozwoliłoby na prowadzenie działalności pielęgnacyjno-opiekuńczej dla pięćdziesięciu pacjentów. Funkcjonowanie zakładu przy dwudziestu dwóch łóżkach kształtuje się na granicy opłacalności. Obecnie zwalniane są dalsze pomieszczenia przez administrację ZOZ, które zostaną nieodpłatnie przekazane dla ZP-O.

Mamy również robocze uzgodnienia z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych, w sprawie finansowania poszerzonego zakresu usług. Zobowiązaliśmy się wystąpić z kolejną ofertą do MKCh w drugiej połowie miesiąca maja bieżącego roku. Przy pozytywnym rozpatrzeniu oferty o udzielenie świadczeń, dalszą powiększoną działalność moglibyśmy rozpocząć w drugiej połowie roku, to jest od 1 lipca.

Aby spełnić wymogi obecnych i czekających w kolejce przyszłych pacjentów, z naszych kalkulacji wynika, iż potrzebne są środki, które przedstawiam w załącznikach.

W przypadku braku środków finansowych spoza kasy chorych, nie będzie możliwe rozszerzenie działalności ani też funkcjonowanie zakładu na wymaganym poziomie.

W załączeniu zestawienie finansowe i rzeczowe potrzeb.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie