Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie
12. posiedzenie Senatu RP
22 maja 1998 r.
Oświadczenie
Od roku 1997 Gmina i Miasto Przemków jest dotknięta bezrobociem przekraczającym 30% mieszkańców w wieku produkcyjnym. Aktualnie bez pracy pozostają 894 osoby, w tym 548 kobiet. Tendencja do zwiększania się ilości bezrobotnych utrzymuje się nadal. W Zakładach Metalurgicznych Przemków zatrudniających 160 osób i w Tartaku Pokrywno w Wilkocinie (gmina Przemków) zatrudniającym 31 osób jest ustanowiony zarząd komisaryczny. Oddział Złotoryjskich Zakładów Obuwia w Przemkowie zatrudniający 191 osób jest w likwidacji.
Od sierpnia 1995 r. zarząd gminy czyni bezskuteczne starania o uznanie gminy za rejon zagrożony wysokim bezrobociem strukturalnym, przy czym jak dotychczas wnioski były odrzucane z powodu uchybień formalnych. Od maja ubiegłego roku zarząd oczekuje na ujęcie Przemkowa w wykazie gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, który winien ukazać się w formie nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.06.1996 r. Monit w tej sprawie zarząd gminy złożył 3.12.1997 r. na ręce pana Longina Komołowskiego, Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Pismem z dnia 20.02.1998 r. dyrektor departamentu, pani Anna Truszkowska poinformowała o negatywnym załatwieniu wniosku gminy ze względu na to, że w 1998 r. nie będzie dokonywana nowa identyfikacja rejonów zagrożonych.
W moim przekonaniu nie jest to wyjście z sytuacji, gdyż jednocześnie z negatywną odpowiedzią należałoby przynajmniej określić, kiedy będzie dokonana nowa identyfikacja rejonów zagrożonych. Krótka, sucha, negatywna odpowiedź odbiera starającym się wszelką nadzieję na szanse poprawy i może być odczytana: radźcie sobie sami ze swoimi kłopotami, a ministra to nic nie obchodzi.
Zatem uprzejmie proszę o ponowne rozpatrzenie wniosku Gminy Przemków o uznanie gminy za rejon zagrożony bezrobociem strukturalnym.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie