Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

26 października br. w Paderborn w Nadrenii Północnej-Westfalii senator Władysław Bartoszewski odebrał prestiżowy "Medal Liboriusa za Jedność i Pokój". Mowę pochwalną wygłosił arcybiskup Krakowa kardynał Franciszek Macharski.

Z ideą ufundowania medalu wystąpił w roku 1977 arcybiskup Paderbornu Johannes Joachim Degenhardt. Odznaczenie przyznawane jest tylko raz na pięć lat. Otrzymują je ludzie, którzy zasłużyli się w dziele jednoczenia Europy na chrześcijańskim fundamencie.

Senator W. Bartoszewski został uhonorowany za wkład w budowanie przyjaźni polsko-niemieckiej i generalnie za to, że przez całe życie walczył o prawa człowieka i porozumienie między narodami.

* * *

29 października br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła prezydenta Macedonii Kiro Gligorova. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii współpracy parlamentarnej, aspiracji do struktur euroatlantyckich oraz sytuacji wewnętrznej Macedonii.

Podczas spotkania prezydent K. Gligorov przedstawił pogląd macedoński na sprawę integracji Europy. Zdaniem marszałek A. Grześkowiak, wyraźnie widać, że Macedonia jest państwem, które, tak jak Polska, jest w Europie i nie musi do niej wchodzić, natomiast zależy jej na współpracy z innymi krajami Europy.

Prezydent Macedonii poruszył także problem międzynarodowego uznania jego kraju jako państwa suwerennego, z własną konstytucją i historią.

* * *

29 października br., podczas spotkania w Mariborze (Słowenia), senator Leon Kieres został wybrany na przewodniczącego Grupy Roboczej "Regionalizacja w Europie" przy Radzie Europy.

Senator L. Kieres jest również wiceprezydentem Izby Regionów Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.

Senator będzie nadzorował przygotowanie 7 raportów o stanie regionalizacji w krajach europejskich, tj. w Bułgarii, Chorwacji, Mołdawii, Rosji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie i Ukarainie. Zadaniem przewodniczącego będzie również koordynacja prac z drugą grupą roboczą kongresu, zajmującą się sytuacją demokracji na szczeblu lokalnym w krajach członkowskich Rady Europy.

Wnioski i uwagi grupy roboczej będą miały wpływ na kierunki prac legislacyjnych Rady Europy. Staną się również jednym z elementów oceny stanu demokracji i przestrzegania praw człowieka na naszym kontynencie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment