Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KOMUNIKATY

21 października br. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta msza św. w intencji parlamentarzystów rozpoczynających pracę IV kadencji Senatu RP.

W mszy, której przewodniczył biskup Marian Duś, uczestniczyli posłowie i senatorowie AW "S" z jej przewodniczącym Marianem Krzaklewskim, parlamentarzyści Unii Wolności, PSL, ROP z Janem Olszewskim, a także posłowie i senatorowie z innych ugrupowań prawicowych.

Biskup M. Duś - w imieniu prymasa Polski kardynała Józefa Glempa - życzył parlamentarzystom, aby w ciągu 4 lat dobrze służyli ojczyźnie i obywatelom.

Zwracając się do parlamentarzystów w homilii, biskup M. Duś podkreślił, iż ich uczestnictwo w mszy świętej w archikatedrze warszawskiej przed posiedzeniem inauguracyjnym Sejmu jest znakiem tradycji i ich wiary. "Tu koronowano królów, tu modlono się za prezydentów i premierów, tu też upraszano łaski przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja" - przypomniał biskup.

Biskup M. Duś podkreślił, że "postawa skierowana na dobro kraju i jego obywateli powinna być jedna, mimo odmiennych poglądów politycznych".

* * *

22 października br., w 19. rocznicę inauguracji pontyfikatu Ojca św. Jana Pawła II, w warszawskim kościele Świętego Krzyża odprawiono mszę z udziałem episkopatu Polski i prymasa Józefa Glempa. Uczestniczyli w nich także desygnowany na premiera Jerzy Buzek, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i marszałek Sejmu Maciej Płażyński, a także senatorowie, posłowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Mszy przewodniczył arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił metropolita warmiński arcybiskup Edmund Piszcz, który powiedział: "Obdarzaliśmy Ojca Świętego ogromnym zaufaniem, zwłaszcza że mówił nie tylko do nas, ale i za nas. Ale i papież obdarzał nas ogromnym zaufaniem, nas jako naród, z którego wyszedł, nas jako ludzi o tysiącletnim chrześcijańskim rodowodzie".

Dodał, że to zaufanie papież wyrażał w każdej swojej pielgrzymce do ojczyzny, gdy mówił o prawach człowieka, o wierności Bożym przykazaniom, o obronie świata wartości, gdy mówił do młodzieży na Westerplatte: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby od was nie wymagali inni".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment