Parlamentarny Zespół ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej
Rozmowy o turystyce wodnej oraz zagospodarowaniu Warty i Noteci
14 grudnia we Wronkach odbyło się spotkanie poświęcone działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej oraz zagospodarowania turystycznego doliny Warty i Noteci.
Senator Piotr Głowski przedstawił zgromadzonym prezentację pt. "Koordynacja aktywności w zakresie rozwoju turystyki wodnej", wspominając w niej o działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych, któremu przewodniczy. Senator mówił o zmianach w prawie zmierzających do rozdzielenia sportu od turystyki. Zaznaczył też, że kwestiami związanymi z wodą zajmuje się, pod różnym kątem, wiele ministerstw: Rolnictwa, Gospodarki, Sportu oraz Infrastruktury.
Burmistrz Wronek Mirosław Wieczór w swym wystąpieniu opowiedział się za rekreacyjnym wykorzystaniem Warty, ponieważ - jak stwierdził - najbardziej odporna na kryzys jest turystyka. Niestety, według zgromadzonych informacji, do Warty trafia aż 70% nieoczyszczonych ścieków. Urząd Miasta i Gminy Wronki podjął działania zmierzające do poprawy tej sytuacji - złożono wniosek o dofinansowanie z Funduszu Spójności starań miasta o uporządkowanie gospodarki ściekowej. Projekt opiewa na kwotę ponad 40 mln zł.
Z wypowiedzią burmistrza nie zgodził się Andrzej Kuligowski, ichtiolog i dyrektor Zakładu Rybacko-Wędkarskiego Polskiego Związku Wędkarskiego. Stwierdził on, że mięso ryb pochodzących z Warty jest o wiele zdrowsze niż ryb z niejednego polskiego jeziora. Tę pozytywną ocenę czystości wód w Warcie poparł również Andrzej Kaleniewicz z Departamentu Kultury fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Kaleniewicz przedstawił prezentację nt. systemu oznakowania szlaku kajakowego Warty. Mówił w niej o turystycznym wykorzystaniu rzeki oraz programie rozwoju turystyki kajakowej. Wspomniał też, że ze środków samorządu wojewódzkiego dofinansowano m.in. budowę przystani rzecznej we Wronkach.
W dyskusji zabrał głos Grzegorz Marciniak, prezes Pilskiej Izby Gospodarczej. Mówił na temat wykorzystania potencjału drzemiącego w Wielkopolsce w celu rozwoju turystyki. Franciszek Strugała, prezes Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, zasugerował, by nadwarciańskie gminy zrzeszyły się i powołały do życia stowarzyszenie rzeki Warty. Z racji pełnionego stanowiska zaoferował pomoc w wyznaczeniu celów stowarzyszenia oraz zorganizowaniu jego pracy.
Na zakończenie burmistrz Wronek podsumował dyskusję i złożył zebranym życzenia świąteczne. Organizatorami spotkania byli burmistrz Wronek Mirosław Wieczór, starosta obornicki Gustaw Wańkowicz, właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego MHM Henryk Paech, prezes Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Jacek Koralewski oraz senator RP Piotr Głowski.
|