Senatorowie

Kaszubski Zespół Parlamentarny

Sprawozdanie z konferencji pt. "Ratyfikacja przez Polskę europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych - wyzwaniem dla administracji publicznej i organizacji mniejszości"

17 kwietnia 2008 roku w Parlamencie odbyła się konferencja "Ratyfikacja przez Polskę europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych - wyzwaniem dla administracji publicznej i organizacji mniejszości" zorganizowana przez Kaszubski Zespół Parlamentarny we współpracy z Zrzeszeniem Kaszubsko - Pomorskim.

Po przywitaniu uczestników przez Senatora Kazimierza Kleinę, Przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, i Łukasza Grzędzickiego - Wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, głos zabrał dr Tomasz Wicherkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wiceprezydent Europejskiego Biura Języków Mniej Używanych (EBLUL). Wystąpienie poświęcił omówieniu "Wpływu ratyfikacji europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych na sytuację języków i politykę językową wybranych państw Europy".

Profesor Jadwiga Zieniukowa z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk wygłosiła referat pt. "Zmiany w statusie języka kaszubskiego od połowy XX wieku do początku XXI wieku".

Pan Łukasz Grzędzicki - Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zreferował temat dotyczący europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych jako konwencji Rady Europy, ilustrując swoją wypowiedź prezentacją multimedialną.

Pan Tomasz Fopke - Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ds. kultury, przedstawił w swoim referacie doświadczenia Kaszubów z realizacji ustawy o mniejszościach narodowych lub etnicznych oraz języku regionalny a perspektywa ratyfikacji europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych.

Ostatnim referentem był pan Dobiesław Rzemieniewski, Naczelnik Wydziału Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA, który omówił propozycje Rządu Polskiego do dokumentów ratyfikacyjnych europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych.

Po zakończeniu prezentacji odbyła się dyskusja z udziałem członków strony mniejszościowej Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz samorządowców. Aktywny udział w dyskusji brała również Pani Marszałek Krystyna Bochenek. W trakcie dyskusji poruszono problem wznowienia przekazu międzypokoleniowego języka i tradycji kaszubskich. Omawiano sposoby ułatwiania i popierania posługiwania się językami regionalnymi lub mniejszościowymi w mowie i piśmie, w życiu publicznym i prywatnym. Dyskutowano na temat możliwych działań mających na celu wspieranie języków regionalnych lub mniejszościowych, w celu ich ochrony. Dokonano przeglądu metod i środków nauczania i studiów w językach regionalnych lub mniejszości, na wszystkich poziomach nauczania. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wspieranie studiów i badań nad językami regionalnymi lub mniejszościowymi na uniwersytetach, gdyż zainteresowanie tą tematyką wśród młodzieży licealnej i studentów wzrasta z roku na rok.

Opracowała: Joanna Piątkowska