77. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu
Wicemarszałek Grażyna Sztark:
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu osiemnastego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdowy.
Przypominam, że projekt ten został wniesiony przez pana senatora Leona Kieresa i zawarty jest w druku nr 1227, a sprawozdanie komisji - w druku nr 1227S.
Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Spraw Zagranicznych,
pana senatora Leona Kieresa, o przedstawienie wspólnego sprawozdania komisji dotyczącego projektu uchwały.
Proszę uprzejmie, Panie Senatorze.
Senator Leon Kieres:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo!
Ten projekt jest w gruncie rzeczy wspólną inicjatywą sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Do oceny tego projektu wyznaczona została przez pana marszałka również Komisja Ustawodawcza.
W dniu dzisiejszym obydwie komisje na wspólnym posiedzeniu odniosły się pozytywnie do tego projektu - projektu uchwały w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdowy - i poparły ten projekt jednogłośnie.
Rzecz dotyczy skorzystania z praktyki współpracy międzyparlamentarnej, jaka przyniosła już określone owoce i doświadczenia w relacjach między Sejmem Republiki Litewskiej a Sejmem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej. Uznaliśmy, że stan stosunków polsko-mołdawskich, rola, jaką odgrywa Mołdowa, a zwłaszcza postępy w demokratyzacji, w rozwoju gospodarczym, mimo wielu kłopotów, także rola Mołdowy w ramach projektu polsko-szwedzkiego Partnerstwa Wschodniego wskazują, że i parlamenty obydwu państw powinny włączyć się w te relacje między naszymi państwami. Stąd też proponujemy przyjęcie tego projektu uchwały.
Ten projekt uchwały został już przyjęty jednogłośnie przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych i będzie głosowany w tym tygodniu, prawdopodobnie jeszcze dzisiaj, przez Sejm. Nie ma tutaj sporów ani różnic politycznych - także w naszej Izbie.
Proponuję abyśmy przyjęli uchwałę o następującej treści:
"W celu rozwijania i umacniania przyjaźni oraz współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Mołdowy, Senat Rzeczypospolitej Polskiej - działając w porozumieniu z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej - postanawia powołać Zgromadzenie Parlamentarne Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdowy.
Zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego jest rozpatrywanie spraw interesujących Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Parlament Republiki Mołdowy oraz przyjmowanie wspólnych stanowisk w tym zakresie.
Zasady i tryb pracy Zgromadzenia Parlamentarnego określi statut uchwalony przez Zgromadzenie Parlamentarne.
Prezydium Senatu Rzeczypospolitej Polskiej powoła senacką część polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego spośród członków klubów senatorskich proporcjonalnie do liczebności tych klubów".
Bardzo proszę o akceptację tego projektu.
Wicemarszałek Grażyna Sztark:
Dziękuję bardzo, Panie Profesorze.
Obecnie senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż minutę zapytania do sprawozdawcy komisji, a zarazem wnioskodawcy.
Czy ktoś z państwa senatorów zgłasza takie pytanie? Nie.
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
I teraz mamy problem, nie ma wśród nas bowiem przedstawiciela rządu.
Ja mam taką propozycję: jeżeli nie mają państwo żadnych pytań do przedstawiciela rządu, to uznam, że można przystąpić do dyskusji.
Proszę uprzejmie.
Senator Leon Kieres:
Jeżeli można, chciałbym uzupełnić moją wypowiedź. Na posiedzeniu połączonych komisji był przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zadeklarował, że w całości akceptuje ten projekt.
(Wicemarszałek Grażyna Sztark: Akceptuje?)
Tak.
Wicemarszałek Grażyna Sztark:
Bardzo dziękuję.
Otwieram dyskusję.
Przypominam o konieczności zapisywania się do głosu u senatora prowadzącego listę mówców. Przemówienie senatora w dyskusji nie może trwać dłużej niż dziesięć minut, a podpisane wnioski o charakterze legislacyjnym senatorowie składają do marszałka Senatu do momentu zamknięcia dyskusji.
Informuję, że nikt z państwa senatorów nie zapisał się do głosu.
Zamykam dyskusję.
Teraz Senat mógłby przystąpić do trzeciego czytania projektu uchwały. Trzecie czytanie objęłoby jedynie głosowanie. Zostanie ono przeprowadzone pod koniec posiedzenia, razem z innymi głosowaniami.
Proszę państwa, zanim ogłoszę dwugodzinną przerwę, do godziny 15.40, po której przystąpimy do bloku głosowań, poproszę senatora sekretarza o przedstawienie komunikatów.
Senator Sekretarz
Przemysław Błaszczyk:
Dziękuję, Pani Marszałek.
Wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Środowiska w sprawie rozpatrzenia wniosków do ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w obradach w sali nr 217.
Kolejne ogłoszenie. Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawie rozpatrzenia wniosków do projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie, druk senacki nr 1201, a także ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, druk senacki nr 1209, odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w obradach w sali nr 182. Dziękuję.
Wicemarszałek Grażyna Sztark:
Dziękuję bardzo.
Przypominam: głosowania odbędą się o godzinie 15.40.
Serdecznie dziękuję.
Do zobaczenia.
(Przerwa w obradach od godziny 13 minut 41 do godziny 15 minut 40)
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Proszę państwa, zgodnie z obietnicą o 15.40 rozpoczynamy.
Wznawiam posiedzenie. Proszę więc o kończenie rozmów, odwrócenie się do marszałka przodem. Proszę o odwrócenie się do marszałka przodem!
Wznawiam obrady.
Proszę o zamknięcie drzwi.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dziewiętnastego porządku obrad: zmiany w składzie komisji senackich.
Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 1213.
Poproszę pana senatora Szaleńca o przedstawienie wniosku komisji.
Senator Zbigniew Szaleniec:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Chciałbym złożyć w imieniu
Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich
wniosek w sprawie zmian w składach komisji, to znaczy wnoszę o podjęcie uchwały, która w art. 1 mówi, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Grzegorza Banasia z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz wybiera senatora Grzegorza Banasia do Komisji Spraw Unii Europejskiej.
Art. 2: uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Jest to przedkładane na wniosek zainteresowanego. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy są jakieś pytania w tej sprawie? Nie ma.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich projektem uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
(Rozmowy na sali)
Proszę państwa, proszę o skoncentrowanie się, bo to dłużej... Dobrze.
Ogłaszam wynik.
W głosowaniu uczestniczyło 74 senatorów, wniosek został poparty przez 67, przeciwko głosował 1, wstrzymało się 6. (Głosowanie nr 4)
Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 1198Z.
Proszę sprawozdawcę senatora Abgarowicza o przedstawienie sprawozdania komisji.
Senator Łukasz Abgarowicz:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Połączone Komisje - Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - na wczorajszym posiedzeniu przyjęły stanowisko, które prezentujemy Wysokiej Izbie. Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, siódmą, jedenastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą, trzydziestą, trzydziestą drugą, trzydziestą trzecią, trzydziestą piątą, od trzydziestej ósmej do pięćdziesiątej pierwszej, od pięćdziesiątej czwartej do sześćdziesiątej, sześćdziesiątą trzecią, sześćdziesiątą czwartą, sześćdziesiątą szóstą, sześćdziesiątą dziewiątą, od siedemdziesiątej do siedemdziesiątej siódmej, osiemdziesiątą, osiemdziesiątą drugą, osiemdziesiątą czwartą i osiemdziesiątą piątą.
Jednocześnie informuję, że na podstawie art. 52 ust. 5 Regulaminu Senatu połączone komisje zmodyfikowały treść swoich wniosków, to jest zawartych w punkcie oznaczonym rzymską dwójką poprawek pięćdziesiątej ósmej i pięćdziesiątej dziewiątej w zestawieniu wniosków. Ponadto na podstawie art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu senator Małgorzata Adamczak wycofała swój wniosek - poprawkę osiemdziesiątą trzecią.
Wnoszę też o przegłosowanie razem poprawek osiemnastej, dziewiętnastej, dwudziestej ósmej, czterdziestej ósmej, pięćdziesiątej piątej, sześćdziesiątej, siedemdziesiątej piątej jako porządkujących. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Poproszę teraz sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senatora Piotra Kaletę.
Proszę, Panie Senatorze.
(Senator Piotr Kaleta: Jestem, Panie Marszałku.)
O, już. Proszę bardzo.
Senator Piotr Kaleta:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Każda ustawa, która dotyczy rodziny, jest ustawą...
(Rozmowy na sali)
(Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: Proszę państwa, ja bym prosił o ciszę, bo te rozmowy bardzo przeszkadzają w składaniu sprawozdania. Proszę bardzo.)
Dziękuję.
Proszę państwa, każda ustawa, która dotyczy rodziny, budzi i budzić powinna odpowiednie emocje. Wszak dyskutujemy o sprawach ważnych, a w moim najgłębszym przekonaniu o sprawach najważniejszych, dotyczących naszej ojczyzny.
Proszę państwa, na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji komisje dyskutowały nad poprawkami, jakie zostały zgłoszone w trakcie debaty plenarnej. O poprawkach, które komisje zdecydowały się przyjąć, wspomniał już mój szanowny przedmówca, pan senator Abgarowicz. Ja zaś chciałbym mimo wszystko rekomendować to, by Wysoka Izba rozważyła przyjęcie innych dwóch poprawek, poprawki ósmej i poprawki dwudziestej czwartej. Dotyczą one w bezpośredni sposób funkcjonowania opiekuna społecznego, który miałby opiekować się ewentualnie rodziną patologiczną.
Nie chciałbym tu wspominać o wniosku wiodącym, jaki jest tutaj opisany, tym o odrzucenie ustawy w całości, ponieważ nie jesteśmy przekonani o tym, że jest to ustawa, która nie jest przygotowana w odpowiedni sposób, aby mogła zostać wdrożona w życie.
Ale wracam do tych dwóch poprawek, ósmej i dwudziestej czwartej. Dotyczą one tego, by polska rodzina mogła czuć się naprawdę bezpieczna także pod względem odpowiedniego jej traktowania przez odpowiednie osoby. Jeżeli więc już asystent społeczny ma działać, jeżeli ten asystent społeczny ma wspierać rodziny, to niech będzie to osoba rzeczywiście o zdrowych i jasnych poglądach, także takich, które nie będą - bo nie powinny - rzutować na podejście do dzieci w przyszłości. Proszę państwa, to są naprawdę bardzo ważne sprawy. Dlatego w imieniu mniejszości proszę Wysoki Senat o przyjęcie tych poprawek. Dziękuję.
Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Przypominam, że wnioski w trakcie dyskusji zgłosili: pan senator Kaleta, pan senator Grzyb, pan senator Kleina, pan senator Gruszka oraz pani senator Małgorzata Adamczak. Ponadto sprawozdawcami mniejszości Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej byli senator Sepioł i senator Jaworski.
Czy ktoś z państwa chce zabrać głos? Nie.
Proszę państwa, jeszcze jedną rzecz musimy przed przystąpieniem do głosowania ustalić. Czy ktoś z państwa ma coś przeciwko temu, ażebyśmy poprawki osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą ósmą, czterdziestą ósmą, pięćdziesiątą piątą, sześćdziesiątą i siedemdziesiątą piątą przegłosowali razem?
(Senator Ryszard Bender: Można nawet więcej.)
Jeszcze więcej? No, niestety...
Nie, nie widzę sprzeciwu. Wobec tego możemy przystępować do głosowania.
Przypominam, że senator Małgorzata Adamczak wycofała swój wniosek. Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofany wniosek? Nikt. Dobrze.
Przystępujemy do głosowania.
W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowania nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Piotra Kalety o odrzucenie ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Proszę państwa, w głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, za wnioskiem głosowało 31, przeciw - 55. (Głosowanie nr 5)
Tak więc wniosek nie został przyjęty.
Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Najpierw będziemy głosowali nad poprawką pierwszą, którą należy przegłosować łącznie z poprawkami czterdziestą, czterdziestą piątą, pięćdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą trzecią i siedemdziesiąt szóstą. Mają one na celu dostosowanie uregulowań ustawy do ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 86 senatorów, wszyscy poparli te poprawki. (Głosowanie nr 6)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka druga zmierza do wprowadzenia podstawy prawnej do przetwarzania danych przez podmioty realizujące ustawę.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, przez 55 poprawka została poparta, 30 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 7)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka trzecia zmierza do wprowadzenia możliwości utworzenia w ośrodku pomocy społecznej, jeżeli zlecono mu zadania pracy z rodziną, zespołu do spraw asysty rodzinnej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 85 senatorów, 57 poparło poprawkę, 28 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 8)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki czwartej. Ma ona na celu uzupełnienie przepisu stanowiącego, że rodzina przeżywająca trudności w wypełnianiu funkcji wychowawczej i opiekuńczej jest rodziną wymagającą wsparcia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 34 senatorów poparło poprawkę, 52 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 9)
Poprawka nie uzyskała poparcia większości.
Poprawka piąta ma na celu wprowadzenie fakultatywności złożenia przez pracownika socjalnego, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, wniosku o przydzielenie rodzinie przez kierownika ośrodka pomocy społecznej asystenta.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 36 poparło poprawkę piątą, 50 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 10)
Poprawka nie została przyjęta.
Przyjęcie poprawki szóstej wykluczy głosowanie nad poprawkami siódmą i dwudziestą trzecią.
Nad poprawką szóstą głosuje się łącznie z jej konsekwencjami zawartymi w druku nr 1198Z... Przyznam, że niezupełnie to rozumiem.
W każdym razie głosujemy nad poprawką szóstą. Ma ona na celu wykluczenie możliwości pełnienia między innymi funkcji asystenta rodziny przez osobę posiadającą zobowiązania alimentacyjne wynikające z orzeczenia sądowego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 85 senatorów, 33 poparło poprawkę, 52 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 11)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawki siódma i dwudziesta trzecia zmierzają do uściślenia terminologicznego w zakresie pojęcia wypełniania obowiązku alimentacyjnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 58 głosowało za, nikt nie głosował przeciw, 28 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 12)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka ósma zmierza do wykluczenia możliwości, aby asystentem rodziny była osoba o orientacji homoseksualnej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 37 poparło poprawkę, 43 głosowało przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 13)
Poprawka nie została przyjęta.
(Głos z sali: Nie, no, koniec świata! Brawo!)
Poprawka dziewiąta zmierza do tego, aby zmniejszyć z dwudziestu do dziesięciu liczbę rodzin będących w tym samym czasie pod opieką asystenta rodziny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 86 senatorów, 34 poparło poprawkę, 52 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 14)
Poprawka nie została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki dziesiątej. Poprawka zmierza do tego, aby zmniejszyć z dwudziestu do piętnastu liczbę rodzin będących w tym samym czasie pod opieką asystenta rodziny.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
No, jeszcze jedna osoba jest niezdecydowana.
Czy komuś nie działa urządzenie? Bo zawsze jest jedna osoba, która systematycznie nie głosuje.
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 34 było za, 50 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 15)
Poprawka nie została przyjęta.
Zaraz, chwileczkę... Nie głosowali... Chyba coś u senatora Gruszki nie funkcjonuje, bo głos pana senatora...
(Głos z sali: Funkcjonuje.)
Tak? Dobrze.
Poprawka jedenasta ma na celu wskazanie kierownika jednostki organizacyjnej gminy, która organizuje pracę z rodziną, jako podmiotu zatrudniającego asystenta rodziny, nie zaś wójta.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 83 senatorów, 82 głosowało za, 1 nie głosował i to w tym całym zamieszaniu byłem ja. (Głosowanie nr 16)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwunasta zmierza do wprowadzenia zakazu wykonywania przez asystenta rodziny obowiązków innych niż określone w ustawie, nie zaś, jak przyjął Sejm, zakazu łączenia jego pracy z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 83 senatorów, 35 poparło poprawkę, 48 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 17)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzynasta zmierza do doprecyzowania uregulowania dotyczącego podstaw wydawania zezwolenia na prowadzenie placówki wsparcia dziennego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 83 poparło poprawkę, 1 głosował przeciw. (Głosowanie nr 18)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czternasta ma na celu wprowadzenie socjologii jako jednego z kierunków ukończonych studiów, poza wymienionymi w ustawie, które uprawniają do kierowania placówką wsparcia dziennego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 83 poparło poprawkę czternastą, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 19)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka piętnasta ma na celu wprowadzenie socjologii jako jednego z kierunków ukończonych studiów, poza wymienionymi w ustawie, które uprawniają do pracy z dziećmi w placówce wsparcia dziennego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 83 poparło poprawkę piętnastą, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 20)
Przechodzimy do poprawki szesnastej, która ma charakter porządkujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 81 senatorów, 63 poparło poprawkę, 18 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 21)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemnasta ma na celu wprowadzenie zasady, że rodzinę wspierającą ustanawia wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej, nie zaś wspierającej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, wszyscy poparli poprawkę. (Głosowanie nr 22)
Poprawka siedemnasta została przyjęta.
Przechodzimy teraz do głosowania nad poprawką osiemnastą, która ujednolica terminologię wewnątrz ustawy. Jednocześnie przypominam, że nad tą poprawką głosujemy łącznie z poprawkami dziewiętnastą, dwudziestą ósmą, czterdziestą ósmą, pięćdziesiątą piątą, sześćdziesiątą i siedemdziesiątą piątą.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 83 senatorów i 83 senatorów poparło wymienione przed chwilą poprawki. (Głosowanie nr 23)
Przechodzimy do głosowania nad poprawką dwudziestą, która zmierza do dostosowania terminologii ustawy do terminologii ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, 83 poparło poprawkę, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 24)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki dwudziestej pierwszej, która zwiększa kompetencje kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie w przypadku niewnoszenia opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, 36 poparło poprawkę, 49 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 25)
Poprawka nie została przyjęta.
Nad poprawkami dwudziestą drugą i trzydziestą głosujemy łącznie. Poprawki dwudziesta druga i trzydziesta mają na celu dostosowanie terminologii ustawy do terminologii kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, chodzi o pojęcie małżonków.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, 54 senatorów poparło poprawkę, 30 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 26)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta czwarta wprowadza zakaz pełnienia funkcji rodziny zastępczej i prowadzenia rodzinnego domu dziecka przez osobę o orientacji homoseksualnej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 85 obecnych senatorów 39 poparło poprawkę, 37 głosowało przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 27)
Poprawka została przyjęta.
(Oklaski)
Poprawka dwudziesta piąta uzupełnia dane zawarte w rejestrze rodzin zastępczych o pełnieniu funkcji rodziny zastępczej zawodowej specjalistycznej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, poprawka została poparta przez 57 senatorów, 27 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 28)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta szósta dotyczy umowy zawieranej z rodziną zastępczą zawodową w zakresie postanowień o wyrażeniu gotowości do pełnienia funkcji rodziny specjalistycznej, uwzględniając taką gotowość zgodnie z ustawą także w stosunku do dziecka umieszczonego na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, a także małoletniej matki z dzieckiem.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów i 84 senatorów poparło przedłożoną poprawkę. (Głosowanie nr 29)
Poprawka dwudziesta szósta została przyjęta.
Poprawka dwudziesta siódma zmierza do skrócenia okresu umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego do momentu unormowania się jego sytuacji życiowej, jednak nie dłużej niż cztery miesiące, a w szczególnych przypadkach osiem miesięcy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 83 poparło poprawkę dwudziestą siódmą, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 30)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta dziewiąta wskazuje artykuł, który stanowi podstawę do czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów i 84 poparło poprawkę dwudziestą dziewiątą. (Głosowanie nr 31)
Została ona przyjęta.
Poprawka trzydziesta pierwsza zmierza do wprowadzenia podstawy prawnej dla powierzenia ośrodkowi adopcyjnemu zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej przez starostę w porozumieniu z marszałkiem województwa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, poprawka została poparta przez 2 senatorów, 82 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 32)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzydziesta pierwsza zmierza do wprowadzenia podstawy...
(Głos z sali: Trzydziesta druga.)
Przepraszam, teraz trzydziesta druga.
Poprawka trzydziesta druga ma charakter dostosowania terminologicznego ustawy do używanych w niej pojęć; chodzi o organizowanie szkoleń, których odbycie jest obowiązkowe dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzących rodzinny dom dziecka.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 84 obecnych senatorów wszyscy poparli poprawkę. (Głosowanie nr 33)
Poprawka trzydziesta druga została przyjęta.
Poprawka trzydziesta trzecia zmierza do zmiany trybu współdziałania organizatora rodzinnej pieczy zastępczej z rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, przy wyznaczeniu koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, z dokonywaniem tego za zgodą na zasięgnięcie opinii.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 84 obecnych senatorów 84 poparło poprawkę trzydziestą trzecią. (Głosowanie nr 34)
Została ona przyjęta.
Poprawka trzydziesta czwarta skreśla przepis, na podstawie którego koordynator rodzinnej pieczy zastępczej nie może mieć pod opieką więcej niż piętnaście rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, 35 poparło poprawkę, 50 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 35)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzydziesta piąta ma na celu wprowadzenie socjologii jako jednego z kierunków ukończonych studiów poza wymienionymi w ustawie, które uprawniają do wykonywania funkcji koordynatora pieczy zastępczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, 84 poparło poprawkę, 1 głosował przeciw. (Głosowanie nr 36)
Poprawka trzydziesta piąta została przyjęta.
Poprawka trzydziesta szósta wprowadza przepis, na podstawie którego wysokość świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka pomniejsza się o kwotę dochodu dziecka, bez ograniczeń tego dochodu przyjętych przez Sejm, czyli nie więcej niż 50%.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, poprawka została poparta przez 32, 52 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 37)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzydziesta siódma zmierza do zapewnienia spójności terminologicznej w ustawie w zakresie środków finansowych przyznawanych na utrzymanie lokalu mieszkalnego dla prowadzących rodzinny dom dziecka w wysokości odpowiadającej wydatkom na ten cel, analogicznie jak w stosunku do rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, poprawka została poparta przez 33 senatorów, 51 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 38)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzydziesta ósma zmierza do uwzględnienia w przyjętych kryteriach niezbędnych do wykonywania funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, alternatywy trzyletniego stażu pracy w instytucji zajmującej się pracą z rodziną lub dziećmi, także udokumentowanej praktyki pracy z dziećmi lub rodziną.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, 83 poparło poprawkę, 1 głosował przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 39)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka trzydziesta dziewiąta ma na celu uporządkowanie uregulowań ustawy i skreślenie zbędnych przepisów objętych zakresem innej ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 85 senatorów, 55 poprawkę poparło, 28 głosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 40)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki czterdziestej pierwszej. Zmierza ona do uporządkowania terminologii ustawy, uwzględniając przyjętą w ustawie systematykę placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 83 obecnych senatorów 82 poparło poprawkę, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 41)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta druga ma na celu wprowadzenie możliwości przebywania w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej większej liczby dzieci niż przewidziana w ustawie, jednak nie więcej niż czterdzieścioro pięcioro.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 80 senatorów, 78 poprawkę poparło, 1 głosował przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 42)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta trzecia zmierza do wprowadzenia możliwości zlecenia prowadzenia regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego przez samorząd województwa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 82 senatorów, 82 poparło poprawkę czterdziestą trzecią, która tym samym została przyjęta. (Głosowanie nr 43)
Poprawka czterdziesta czwarta dostosowuje terminologię ustawy do stosowanych w niej pojęć; chodzi o typ placówek a nie funkcję.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 84 poparło poprawkę czterdziestą czwartą. (Głosowanie nr 44)
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki czterdziestej szóstej, która wprowadza do ustawy obecnie stosowaną terminologię, chodzi o ochronę zdrowia, nie zaś o służbę zdrowia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 84 poparło poprawkę czterdziestą szóstą. (Głosowanie nr 45)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta siódma zmierza do doprecyzowania przepisu dotyczącego współdziałania w przygotowywaniu indywidualnego programu usamodzielnienia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 82 senatorów, 82 poparło poprawkę czterdziestą siódmą. (Głosowanie nr 46)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta dziewiąta ma na celu wprowadzenie socjologii jako jednego z kierunków ukończonych studiów, poza wymienionymi z ustawie, które uprawniają do sprawowania funkcji dyrektora ośrodka adopcyjnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 83 senatorów, 82 poparło poprawkę, 1 głosował przeciw. (Głosowanie nr 47)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta ma na celu urealnienie wymagań zawartych w ustawie, które jest obowiązany spełnić kandydat na stanowisko dyrektora ośrodka adopcyjnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, 84 senatorów poparło poprawkę pięćdziesiątą. (Głosowanie nr 48)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta druga wprowadza doprecyzowanie w zakresie procedur stosowanych przy przekazywaniu informacji o dziecku do ośrodka adopcyjnego prowadzącego wojewódzki bank danych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Poprawka została...
Głosowało 85 senatorów, 5 poprawkę poparło, 50 głosowało przeciw, 30 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 49)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta trzecia zmierza do uproszczenia w procedurze dotyczącej przekazywania informacji o dziecku do ośrodka adopcyjnego prowadzącego wojewódzki bank danych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, 33 poprawkę poparło, 51 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 50)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawki pięćdziesiąta czwarta i pięćdziesiąta ósma zmierzają do stosowania systemów teleinformatycznych stosowanych przy realizacji świadczeń rodzinnych także przy realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, 83 poparło poprawkę, 1 głosował przeciw. (Głosowanie nr 51)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta szósta wprowadza konsekwentnie terminologię przyjętą w ustawie dla placówek regionalnych, eliminując użycie nieaktualnego i niedostosowanego do wprowadzanego ustawą pojęcia regionalnej placówki opiekuńczo-wychowawczej, podczas gdy chodzi o regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, poprawka została poparta przez 84 senatorów. (Głosowanie nr 52)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta siódma zmierza do uporządkowania zadań ministra do spraw rodziny, dodając do nich zatwierdzanie szkoleń na asystentów rodziny, usuwając nieznane ustawie określenie "kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka".
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 84 senatorów poparło poprawkę pięćdziesiątą siódmą. (Głosowanie nr 53)
Przechodzimy do poprawek pięćdziesiątej dziewiątej i osiemdziesiątej. Zmierzają one do dookreślenia obowiązku przedstawiania przez Radę Ministrów informacji o realizacji ustawy corocznie i nie tylko Sejmowi, lecz także Senatowi, a z uwagi na datę wejścia w życie ustawy, czyli z dniem 1 stycznia 2012 r., niezbędne jest zapewnienie czasu na sporządzenie tej informacji po raz pierwszy, to jest w terminie do dnia 30 lipca 2013 r.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 57 poparło poprawkę, 29 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 54)
Przechodzimy do poprawki...
Poprawka została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki sześćdziesiątej pierwszej, która dotyczy opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej przez rodziców w przypadku niemożliwości uzyskania od nich tej opłaty. Poprawka przenosi ten obowiązek na osoby zobowiązane do alimentacji dziecka.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 85 obecnych senatorów 34 głosowało za, 50 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 55)
Poprawka nie została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki sześćdziesiątej drugiej. Dotyczy ona obowiązku opłaty za okres pobytu w pieczy zastępczej po uzyskaniu pełnoletności. Poprawka przenosi ten obowiązek na tę osobę, nie zakreślając limitu wysokości opłaty.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 83 senatorów, 32 poprało tę poprawkę, 51 było przeciwnych. (Głosowanie nr 56)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta trzecia wprowadza prawidłowe odesłanie do przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 80 senatorów, 79 poparło poprawkę, 1 był przeciw. (Głosowanie nr 57)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta czwarta eliminuje uregulowanie dotyczące terminu wykorzystania dotacji na dofinansowanie zadań z rządowych programów wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, które jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Na 85 obecnych senatorów 83 poparło poprawkę, 1 się wstrzymał, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 58)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta piąta dotyczy zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Poprawka zmierza do wprowadzenia możliwości powierzenia małoletniego przez sąd opiekuńczy między innymi osobie spokrewnionej z dzieckiem.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, poprawka została poparta przez 7, przeciwnych było 75, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 59)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta szósta dotyczy zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Poprawka zmierza do zapewnienia konsekwentnego uregulowania adopcji anonimowej, którą cechuje nieprzysługiwanie władzy rodzicielskiej i zgoda na brak kontaktów z dzieckiem, a tym samym wskazań preferencyjnych przy wyborze opiekuna przez rodziców i krewnych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 82 poparło poprawkę, przeciwnych było 3, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 60)
Poprawka została przyjęta.
Przyjęcie poprawki sześćdziesiątej siódmej, nad którą będziemy głosowali, wyklucza głosowanie nad poprawką sześćdziesiątą ósmą. Poprawka sześćdziesiąta siódma stwarza możliwość przysposobienia dziecka przez osobę wskazaną przez matkę lub ojca, na rzecz krewnego lub powinowatego, w przekonaniu, że osoba obca czyni to w celu uzyskiwania korzyści majątkowych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 84 senatorów, poprawka została poparta przez 35, przeciwnych było 47, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 61)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta ósma stwarza możliwość przysposobienia dziecka przez osobę wskazaną przez matkę lub ojca, na rzecz krewnego lub powinowatego, w przekonaniu, że osoba obca czyni to w celu uzyskiwania korzyści majątkowych. Poprawka wprowadza przesłankę zgodności takiego przysposobienia z dobrem dziecka.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, 34 poparło poprawkę, 48 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta dziewiąta wprowadza poprawne określenie instytucji opieki w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 84 senatorów, poprawka została poparta przez 83, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 63)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta ma charakter doprecyzowania przepisu art. 579 kodeksu postępowania cywilnego w zakresie zasięgania przez sąd opinii starosty właściwego ze względu na miejsce pieczy zastępczej. Opinia ta nie jest opinią wskazanego w ustawie podmiotu, to jest organizatora pieczy zastępczej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 86 senatorów poparło poprawkę siedemdziesiątą. (Głosowanie nr 64)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta druga wprowadza prawidłowe odesłanie w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 85 senatorów, poprawka została poparta przez 60, 1 był przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 65)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta czwarta ma charakter porządkujący, stanowi konsekwencję uregulowań o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w odniesieniu do ustawy o pomocy społecznej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 85 senatorów, 56 poparło poprawkę siedemdziesiątą czwartą, 29 było przeciwnych. (Głosowanie nr 66)
Poprawki siedemdziesiąta siódma i osiemdziesiąta piąta mają na celu wprowadzenie okresu przejściowego na objęcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka opieką koordynatora pieczy zastępczej. Opieka dla wszystkich rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka ma być zapewniona przez powiat po upływie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy, a do tego czasu opieka koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej obejmuje jedynie rodziny zastępcze i prowadzących rodzinne domy dziecka mających krótkie doświadczenie w wykonywaniu swoich funkcji.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 83 senatorów, 83 poparło poprawki siedemdziesiątą siódmą i osiemdziesiątą piątą. (Głosowanie nr 67)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka siedemdziesiąta ósma ma na celu rozszerzenie zakresu przepisu przejściowego dotyczącego ochrony prawnej osób objętych dotychczas ustawą - Karta Nauczyciela zatrudnionych w obecnie działających placówkach opiekuńczo-wychowawczych o osoby zatrudnione w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, poprawka została poparta przez 5, przeciwnych było 53, 28 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 68)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta dziewiąta zmierza do wydłużenia z dwóch do ośmiu lat okresu przejściowego dla osób objętych dotychczas przepisami ustawy - Karta Nauczyciela zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, po upływie którego uzyskują status pracownika samorządowego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 86 senatorów, poprawka została poparta przez 34, przeciwnych było 49, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 69)
Poprawka nie została przyjęta.
Przechodzimy do poprawki osiemdziesiątej pierwszej...
(Głos z sali: Osiemdziesiątej drugiej.)
Osiemdziesiątej drugiej, tak, przepraszam. Poprawka ma na celu rozszerzenie zakresu przepisu uwzględniającego jako pobyt w pieczy zastępczej okres pobytu w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo wychowawczej przed wejściem w życie ustawy. Jako pobyt w pieczy zastępczej zalicza się między innymi pobyt w domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, w schronisku dla nieletnich lub zakładzie poprawczym.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 85 senatorów, 85 poparło poprawkę osiemdziesiątą drugą. (Głosowanie nr 70)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka osiemdziesiąta trzecia została wycofana.
Poprawka osiemdziesiąta czwarta ma charakter porządkujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa jest za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 82 senatorów, 80 poparło poprawkę, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 71)
Poprawka została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów, 52 poparło ustawę, 33 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 72)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Rozumiem że jest mój następca. Dziękuję.
(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Marek Ziółkowski)
Wicemarszałek Marek Ziółkowski:
Mój czas, tak jest! (Oklaski)
Wysoka Izbo! Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
W przerwie odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej. Po debacie przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie, które jest w druku nr 1199Z.
Pan senator Andrzej Misiołek jest sprawozdawcą.
Panie Senatorze, proszę bardzo.
Senator Andrzej Misiołek:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Połączone komisje, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisja Środowiska oraz Komisja Gospodarki Narodowej, nie poparły wniosku o odrzucenie ustawy. Poparły za to następujące poprawki zawarte w druku nr 1199Z w punkcie oznaczonym rzymską dwójką: pierwszą, trzecią, ósmą, dziewiątą, jedenastą, dwudziestą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą piątą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą, trzydziestą drugą, trzydziestą trzecią, trzydziestą piątą, trzydziestą szóstą, trzydziestą siódmą, czterdziestą, czterdziestą drugą, czterdziestą trzecią, czterdziestą czwartą, czterdziestą siódmą, czterdziestą ósmą, pięćdziesiątą, pięćdziesiątą trzecią, pięćdziesiątą szóstą, pięćdziesiątą ósmą, sześćdziesiątą, sześćdziesiątą pierwszą, sześćdziesiątą drugą, sześćdziesiątą trzecią, sześćdziesiątą czwartą, sześćdziesiątą piątą, sześćdziesiątą szóstą, sześćdziesiątą siódmą, sześćdziesiątą ósmą, sześćdziesiątą dziewiątą, siedemdziesiątą, siedemdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą drugą, siedemdziesiątą trzecią, siedemdziesiątą czwartą, siedemdziesiątą piątą, siedemdziesiątą szóstą, siedemdziesiątą siódmą, siedemdziesiątą ósmą, siedemdziesiątą dziewiątą, osiemdziesiątą, osiemdziesiątą pierwszą, osiemdziesiątą drugą, osiemdziesiątą trzecią, osiemdziesiątą czwartą i osiemdziesiątą piątą. Dziękuję.
Wicemarszałek Marek Ziółkowski:
Bardzo ładnie pan te numery wymienił.
Proszę teraz o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji, pana senatora Skurkiewicza.
Panie Senatorze?
(Senator Wojciech Skurkiewicz: Może z miejsca...)
(Głos z sali: Nie no, Wojtek, idź.)
I cóż?
Senator Wojciech Skurkiewicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Jeszcze raz podkreślam, że jest to prawo złe, co wykazywaliśmy podczas wczorajszej sześciogodzinnej dyskusji. Projektowane prawo górnicze i geologiczne nie zapobiegnie rabunkowej czy nielegalnej eksploatacji i nieprzemyślanemu lokowaniu odpadów niebezpiecznych w strukturach geologicznych, wyłączającemu je trwale z potencjalnego najważniejszego użytkowania, ani też zaniechaniu przez przedsiębiorców eksploatacji bez zrzeczenia się praw do koncesji lub użytkowaniu obszaru górniczego. W większym stopniu niż obecne prawo przyczyni się do dewastacji środowiska i zniszczenia zasobów naturalnych. W sposób niedostateczny chroni to prawo informację geologiczną będącą własnością Skarbu Państwa, która czasem ma znaczenie strategiczne dla naszego kraju. Nie zawiera też kryteriów pozwalających na zabezpieczenie przed wykupem terenów, na których zlokalizowane są istotne dla interesów narodowych struktury geologiczne.
Szanowni Państwo! Wykazywaliśmy też podczas wczorajszej debaty, że niektóre elementy tego prawa nie zachowują zgodności z prawem unijnym, naruszają dyrektywy unijne, nie realizują również wniosku Komisji Europejskiej do trybunału przeciwko państwu polskiemu, dlatego też uważamy, co jeszcze raz podkreślam, że jest to prawo złe.
Na zakończenie powiem jeszcze jako wnioskodawca dziewiętnastu poprawek, że trzy z nich chciałbym wycofać. Są to poprawki: szósta, dwudziesta ósma i pięćdziesiąta pierwsza.
Wicemarszałek Marek Ziółkowski:
Kolejnym sprawozdawcą, sprawozdawcą mniejszości następnej komisji jest senator Tadeusz Gruszka. Proszę bardzo.
Panie Senatorze Skurkiewicz, proszę powtórzyć numery tych wycofanych poprawek. Szósta, dwudziesta ósma...
(Senator Wojciech Skurkiewicz: Szósta, dwudziesta ósma i pięćdziesiąta pierwsza.)
Panie Senatorze, proszę o sprawozdanie.
Senator Tadeusz Gruszka:
Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.
Wysoka Izbo!
W imieniu mniejszości połączonych komisji proszę o poparcie następujących poprawek zawartych w punkcie oznaczonym rzymską dwójką: dziesiątej, piętnastej, szesnastej, pięćdziesiątej siódmej, osiemdziesiątej szóstej. W porozumieniu z wnioskodawcą wycofuję poprawkę czwartą.
Szanowni Senatorowie, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na poprawkę dziesiątą. Trzeba ją czytać łącznie z poprawką, której akurat nie będziemy popierać jako klub Prawa i Sprawiedliwości, czyli pięćdziesiątą szóstą. Poprawka dziesiąta pozostawia samorządy i zakłady górnicze w sporze, który rozstrzyga sąd czy też trybunał. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie propozycji rządowej i sejmowej, zgodnie z którą podział opłat jest w takich proporcjach: 90% na 10%. I to są rzeczywiste, realne pieniądze, które samorządy otrzymają. Nie ma podstaw obawa, że w tej sytuacji kraj pozbawiony będzie takich prac jak badania nad osuwiskami, nad wodami termalnymi. Wiemy o tym, że na chwilę obecną w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest 750 milionów, co z nawiązką pokryje wszelkie potrzeby najbliższych pięciu lat. Czyli jest w stanie wywiązać się z tych zadań, a była mowa, że z powodu tego podatku nie będzie takiej możliwości.
Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na poprawki: piętnastą, szesnastą i osiemdziesiątą szóstą. One w sposób jasny stawiają przyszłych inwestorów i tych, którzy już pozyskują koncesję na badanie gazu z łupków. Powinno się według zasady... Reguły gry powinny być określone przed rozpoczęciem meczu, a nie ustalane w trakcie. Nie powinno się później ustalać, na nie wiadomo jakich warunkach, korzyści, które oczywiście powinny wpływać do budżetu państwa.
Ostatnia poprawka, o której poparcie proszę, to poprawka pięćdziesiąta siódma. Wskazuje ona tak zwane domniemanie, że szkoda spowodowana na terenie górniczym została wyrządzona ruchem zakładu górniczego prowadzącego działalność w jego granicach. Obecnie sytuacja jest taka, że poszkodowani mieszkańcy muszą wykazywać przed zakładem górniczym, że prowadzenie ruchu zakładu spowodowało szkody w ich majątku, w mieniu nieruchomym, w nieruchomościach. Uważam, że takie domniemanie pozwoli przedsiębiorcy na szybsze wykazanie, czy to z jego powodu miały miejsce szkody.
Proszę o poparcie poprawek mniejszości. Zaznaczam, że poprawka czwarta została przez nas wycofana. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Marek Ziółkowski:
Dziękuję.
Sprawozdawcą mniejszości trzeciej komisji
jest pan senator Pupa.
Panie Senatorze?
Senator Zdzisław Pupa:
Panie Marszałku, te poprawki są doprecyzowujące. Prosiłbym Wysoką Izbę o poparcie tych poprawek.
Wicemarszałek Marek Ziółkowski:
Dziękuję bardzo.
Czy senatorowie wnioskodawcy chcieliby zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.
Proszę państwa, wycofano cztery poprawki: czwartą, szóstą, dwudziestą ósmą i pięćdziesiątą pierwszą. Czy ktoś chce je podtrzymać? Nie. Czyli nad tymi poprawkami nie będziemy głosować.
Najpierw głosujemy nad wnioskiem mniejszości trzech komisji o odrzucenie ustawy.
Proszę państwa, obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Wyniki.
Na 84 senatorów 31 głosowało za, 52 - przeciw, 1 się wstrzymał. (Głosowanie nr 73)
Wniosek o odrzucenie został odrzucony.
W związku z tym zaczynamy głosować nad poprawkami.
Poprawka pierwsza precyzuje, że ustawę stosuje się do robót podziemnych prowadzonych w celach naukowych, badawczych, doświadczalnych i szkoleniowych na potrzeby geologii i górnictwa.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Wyniki.
Na 86 senatorów 51 głosowało za, 35 - przeciw. (Głosowanie nr 74)
Przyjęta.
Poprawka druga usuwa z ustawy normę określającą zakres wyłączeń i przepisów w stosunku do działalności polegającej na wydobywaniu piasków i żwirów na potrzeby własne.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Wyniki.
Na 85 senatorów 34 było za, 50 - przeciw, 1 się wstrzymał. (Głosowanie nr 75)
Odrzucona.
Nad poprawkami trzecią i trzydziestą siódmą głosujemy łącznie. Rozszerzają one ustawę o definicję określenia "dane geologiczne".
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 86 senatorów 53 było za, 33 - przeciw. (Głosowanie nr 76)
Poprawki zostały przyjęte. To wyklucza głosowanie nad poprawką czwartą, zresztą już wycofaną.
Poprawka piąta zmienia definicję określenia "kopalina wydobyta".
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 83 senatorów 33 było za, 49 - przeciw, 1 się wstrzymał. (Głosowanie nr 77)
Odrzucona.
Poprawka szósta została wycofana.
Poprawka siódma rozszerza ustawę o definicję pojęcia "własność górnicza".
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 33 było za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 78)
Odrzucona.
Poprawka ósma ma charakter doprecyzowujący.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Głosowało 84 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 79)
Przyjęta.
Poprawka dziewiąta zmierza do zapewnienia spójności terminologicznej.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Głosowało 86 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 80)
Przyjęta.
Poprawka dziesiąta wskazuje, że podziemne wyrobiska i znajdujące się w nich instalacje i urządzenia nie są budowlami ani urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 32 było za, 52 - przeciw, 1 się wstrzymał. (Głosowanie nr 81)
Odrzucona.
Poprawka jedenasta zapewnia zgodność z przepisami ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Głosowało 85 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 82)
Przyjęta.
Poprawka dwunasta precyzuje przepis określający zakres własności górniczej.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 35 było za, 50 - przeciw. (Głosowanie nr 83)
Odrzucona.
Poprawka trzynasta zmienia zakres własności górniczej oraz dodaje do ustawy przepis, na podstawie którego złoża kopalin niestanowiące własności górniczej objęte są prawem własności nieruchomości gruntowej w przypadku posiadania prawa do informacji geologicznej oraz poznania dokumentacji geologicznej przez właściciela tej nieruchomości.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Wyniki.
Na 86 senatorów 34 było za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 84)
Odrzucona.
Poprawka czternasta usuwa z ustawy przepis, na podstawie którego w sprawach nieuregulowanych w ustawie do własności górniczej, a także do rozstrzygnięcia sporów między Skarbem Państwa a właścicielem gruntów, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, a także prawa geodezyjnego i kartograficznego, dotyczące nieruchomości gruntowych, w tym ich rozgraniczania.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Wyniki.
Na 86 senatorów 34 było za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 85)
Odrzucona.
Poprawki piętnastą, szesnastą i osiemdziesiątą szóstą przegłosujemy łącznie. Określają one zasady wypłaty wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego na złożach gazu ziemnego.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 34 było za, 51 - przeciw. (Głosowanie nr 86)
Odrzucona.
Poprawka siedemnasta wprowadza jako zasadę obowiązek ustanowienia użytkowania górniczego w drodze przetargu, gdy o jego ustanowienie ubiega się więcej niż jeden podmiot.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 83 senatorów 33 było za, 50 - przeciw. (Głosowanie nr 87)
Odrzucona.
Poprawka osiemnasta precyzuje przepis określający zasady ustanawiania prawa pierwszeństwa do użytkowania górniczego.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 34 było za, 51 - przeciw. (Głosowanie nr 88)
Odrzucona.
Poprawka dziewiętnasta usuwa z ustawy przepis, na podstawie którego przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie węglowodorów, węgla kamiennego, brunatnego lub podziemne bezzbiornikowe magazynowanie węglowodorów, może żądać przed sądem wykupu nieruchomości lub jej części położonej w obszarze górniczym.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 33 było za, 50 - przeciw, 1 się wstrzymał. (Głosowanie nr 89)
Odrzucona.
Poprawka dwudziesta zapewnia zgodność z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów wszyscy byli za. (Głosowanie nr 90)
Przyjęta.
Poprawka dwudziesta pierwsza ma charakter precyzujący.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 86 senatorów 61 było za, 25 - przeciw. (Głosowanie nr 91)
Poprawka została przyjęta, co wyklucza głosowanie nad poprawką dwudziestą drugą.
Poprawka dwudziesta trzecia uzależnia udzielenie koncesji przez starostę od uzgodnienia z właściwym miejscowo organem nadzoru górniczego, zamiast od opinii marszałka województwa.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 86 senatorów 34 było za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 92)
Odrzucona.
Poprawka dwudziesta czwarta dodaje do ustawy przepis stanowiący, że granicę obszaru górniczego i terenu górniczego organ koncesyjny uzgadnia z prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 33 było za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 93)
Odrzucona.
Poprawka dwudziesta piąta doprecyzowuje, że przeniesienie koncesji na inny podmiot może w szczególności nastąpić wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu interes publiczny związany z bezpieczeństwem państwa.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Głosowało 85 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 94)
Przyjęta.
Poprawka dwudziesta szósta wskazuje, że w przypadku niestosowania się przez przedsiębiorcę do warunków i zakresu udzielonej koncesji lub naruszenia bezpieczeństwa państwa może nastąpić cofnięcie koncesji, po uprzednim wezwaniu przedsiębiorcy do usunięcia przyczyn jej wypowiedzenia.
Obecność.
Kto za?
Kto przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Na 85 senatorów 35 było za, 50 - przeciw. (Głosowanie nr 95)
Odrzucona.
77. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu