31. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu


 

Do spisu treści

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Proszę zajmować miejsca. Zaraz przystąpimy do głosowań.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

O, są moi sekretarze. Cudnie.

Proszę państwa, proszę o ciszę.

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dwudziestego trzeciego porządku obrad: zmiany w składzie komisji senackich.

Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 535.

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, senatora Zbigniewa Szaleńca, o przedstawienie wniosku komisji.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Szaleniec:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Wysoka Izbo!

Chciałbym w imieniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich zgłosić projekt uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Art. 1 brzmi tak: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Władysława Sidorowicza z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz wybiera senatora Władysława Sidorowicza do Komisji Obrony Narodowej".

Proszę o przyjęcie projektu uchwały. Dziękuję.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z pastwa senatorów chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nikt.

Do spisu treści

W związku z tym przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich projektem uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Do spisu treści

Na 84 obecnych senatorów 81 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 13)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 526Z.

Proszę sprawozdawcę, senatora Jana Rulewskiego, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Połączone komisje przyjęły poprawki: piątą, dziewiątą, osiemnastą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią i dwudziestą czwartą. A zatem opowiedziały się za kompensatami, za zadośćuczynieniem dla rodzin tych ofiar, które padły w wystąpieniach zbiorowych. Poprawki te oznaczają również, że wydłużono czas składania wniosków do dziesięciu lat oraz że kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych może się posługiwać opinią IPN. Jest też poprawka legislacyjna, która zmierza do tego, że zadośćuczynienie będzie zwolnione od podatków, co zostanie zapisane również w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Poproszę sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji, senatora Piotra Wacha, o przedstawienie wniosku mniejszości połączonych komisji. Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Wach:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Mniejszość komisji - przy czym zaznaczam, że w tym przypadku wynik głosowania był 6:7 - wnosi o to, aby również w tytule ustawy zaznaczyć, że dotyczy ona rodzin ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych. To znaczy nie tylko w preambule. To tytuł od razu nakierowuje i wyjaśnia, że jest to ustawa, która ma ograniczony zasięg. Dzięki wprowadzeniu takiej poprawki już po przeczytaniu tytułu ustawy można się zorientować, jaki jest jej zakres, a to sprawia, że nie powoduje się zawodu osób, które mogłyby się spodziewać po tej ustawie więcej. Myśmy dużo na ten temat dyskutowali i doszliśmy do wniosku, że jeżeli chodzi o rodziny ofiar wystąpień indywidualnych, niezbędne jest inne ujęcie prawne niż w tej ustawie, która przewiduje uproszczony tryb.

Sądzę, że po tym uzupełnieniu i wyjaśnieniu jest jasne, iż przyjęcie tego jest niezbędne i zgodne z pozostałymi wnioskami komisji.

Na koniec chciałbym wyjaśnić, że tę poprawkę, która jest wnioskiem mniejszości i nie była przegłosowana na posiedzeniu komisji, popiera rząd. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Poproszę pana senatora Piotrowicza, również referenta wniosku mniejszości połączonych komisji. Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Stanisław Piotrowicz:

Podtrzymuję wniosek.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Ewentualnie mogą również wystąpić senatorowie, którzy złożyli wnioski, a więc: pan senator Wach, pan senator Zając, pan senator Piotrowicz, pan senator Rulewski, pan senator Andrzejewski, pan senator Skurkiewicz, pani senator Fetlińska i pan senator Dobrzyński.

Czy ktoś...

Proszę bardzo, pan senator Skurkiewicz.

Do spisu treści

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Chciałbym prosić państwa o poparcie poprawki dwudziestej. Jako że nie mogłem być sprawozdawcą wniosku mniejszości, bo nie jestem członkiem ani jednej, ani drugiej komisji, dlatego pozwoliłem sobie zabrać głos właśnie w tej chwili.

Ta poprawka dotyczy osób, które poniosły śmierć w sposób niepodlegający żadnej dyskusji w czasie wystąpień przywołanych w ustawie, ale były osobami samotnymi. Jest to bardzo wąski katalog osób - są to albo księża, albo osoby, które nie miały małżonków i nie miały dzieci, a ich rodzice w tej chwili nie żyją. Ta ustawa umożliwia przekazanie takiej właśnie pomocy pozostałym członkom rodziny, czyli siostrze, bratu. Nie jest to poprawka w sposób znaczący naruszająca finanse, jako że dotyczy zaledwie kilku osób w skali całego kraju, a myślę, że będzie to wielkie zadośćuczynienie wszystkim tym, którzy równie wiele wycierpieli podczas przesłuchań, podczas rewizji, podczas nachodzenia przez służbę bezpieczeństwa. Tym osobom się to należy. Jeszcze raz powtórzę: dotyczy to zaledwie kilku lub kilkunastu osób w skali kraju. Bardzo proszę Wysoki Senat o poparcie poprawki dwudziestej. Dziękuję. (Oklaski)

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

(Senator Piotr Andrzejewski: Ja mam pytanie.)

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Andrzejewski:

Chciałbym się dowiedzieć, czym różni się poprawka trzecia, senatora Rulewskiego, od poprawki czwartej, niejakiego senatora Andrzejewskiego? I czym różni się poprawka siódma, też senatora Rulewskiego, od poprawki ósmej? One są identyczne. A ponieważ są identyczne, jedna drugą... Chyba że potraktujemy zbiorczo te poprawki.

(Głos z sali: One są powiązane...)

Nie, nie wszystkie są powiązane. Nie wiem, z czym są powiązane? Chyba tylko z osobą. A jedna eliminuje drugą.

Jeśli chodzi o nazwiska, to A jest przed R. Może z punktu widzenia kolejności zgłoszenia, bo wcześniej była zgłoszona... Ja nie widzę możliwości... Na przykład taka sama poprawka w tytule - wyrazy "1956-1983" zastępuje się wyrazami "1956-1989". To jest wspólna poprawka senatora Rulewskiego i Andrzejewskiego. Chyba, że połączy się to z jakimiś innymi poprawkami, które nas różnią. Nie rozumiem tego.

(Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: Panie Senatorze...)

(Senator Mieczysław Augustyn: Panie Marszałku, w jakim trybie było to zapytanie? Przepraszam.)

Jest to pytanie o sens poprawki.

(Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: Wyjaśnienie poprawki.)

Wolę teraz zadać to pytanie, niż, zgodnie z regulaminem, wtedy, kiedy będzie się wyjaśniać sens poprawek. Bo być może jest różnica, ale ja ją dostrzegam tylko w tym zakresie.

(Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: Panie Senatorze, w Senacie jest zwyczaj, że poprawki się jednak wyjaśnia.)

I w trakcie głosowania można też zadawać pytania odnośnie do wyjaśnienia treści poprawek. Tak więc wolę, zamiast zadawać pytanie przed głosowaniem nad każdą z nich, zadać je teraz.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Panie Senatorze, to nie jest pierwszy raz, kiedy pojawia się taka sprawa, że poprawki służyły, że tak powiem, innym celom i w związku z tym zostały posegregowane. Tak było wielokrotnie. Uważam, że nie jest to słuszne, ale tak to nasze Biuro Legislacyjne podaje. Może pani legislator wyjaśni, dlaczego tak to zostało zrobione.

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Andrzejewski:

Gdyby to było tak zwane powiązanie sine qua non, to rozumiałbym, że te poprawki mogą funkcjonować tylko w zestawie pięciu, sześciu, dziesięciu, ale w tym przypadku tak nie jest. W związku z tym chciałbym na przyszłość zaprotestować przeciwko takiemu formułowaniu. Mamy na przykład z senatorem Rulewskim wspólne poprawki co do tytułu. Trudno mi powiedzieć, że są one inne, one są identyczne...

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Proszę bardzo, Pani Senator.

Do spisu treści

Senator Krystyna Bochenek:

Panie Marszałku, nie wiem, czy to jest odpowiedni moment, abyśmy o tym dyskutowali. Wydaje mi się, że zaczęliśmy już głosowania.

(Poruszenie na sali)

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Pani Marszałek, powstała zasadna wątpliwość co do poprawki. Wobec tego ja poproszę o pięć minut przerwy, aby pani legislator po prostu wyjaśniła tę sprawę. Myślę że to jest najprostsze rozwiązanie.

(Głos z sali: Do której?)

Pięć minut. Jest godzina 15.11, a więc do godziny 15.16.

(Głos z sali: Do 15.15?)

Do godziny 15.16.

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 11 do godziny 15 minut 16)

Do spisu treści

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Proszę państwa, przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad podjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Przyjęcie poprawki pierwszej wyklucza głosowanie nad poprawkami jedenastą i dziewiętnastą.

Poprawka pierwsza precyzuje tytuł ustawy i służy podkreśleniu, że celem ustawy jest zadośćuczynienie rodzinom tych osób, które poniosły śmierć w związku z wystąpieniami wolnościowymi o charakterze zbiorowym. Poprawka ta wyłącza możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie przez rodziny ofiar wystąpień o charakterze indywidualnym.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 86 obecnych senatorów 47 głosowało za, 39 - przeciw. (Głosowanie nr 14)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami drugą, szóstą i trzynastą należy głosować łącznie Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawkami trzecią, czwartą, piątą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą i osiemnastą.

Poprawki druga, szósta i trzynasta poprzez nadanie nowego brzmienia całemu przepisowi art. 1 ust. 1 zmierzają do objęcia uprawnieniem do zadośćuczynienia rodzin ofiar wszystkich wystąpień wolnościowych, które miały miejsce w okresie od Czerwca'56 do maja 1989.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 88 obecnych senatorów 40 poparło poprawkę, 48 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 15)

Poprawka została odrzucona.

Nad poprawkami trzecią, siódmą i szesnastą należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawkami czwartą, piątą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, czternastą, piętnastą, siedemnastą i osiemnastą.

Poprawki trzecia, siódma i szesnasta zmierzają do objęcia uprawnieniem do zadośćuczynienia rodzin ofiar wszystkich wystąpień wolnościowych, które miały miejsce w okresie od 1956 do 1989 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 89 obecnych senatorów 39 poparło poprawkę, 49 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 16)

Poprawka nie została przyjęta.

Przechodzimy do głosowania nad poprawkami czwartą, ósmą i siedemnastą, nad którymi należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawkami piątą, dziewiątą, dziesiątą i osiemnastą.

Poprawki czwarta, ósma i siedemnasta zmierzają do objęcia uprawnieniem do zadośćuczynienia, obok rodzin ofiar wystąpień wolnościowych wskazanych w przepisie, także rodzin ofiar wystąpień, które miały miejsce w okresie od 13 grudnia 1981 r. do 4 czerwca 1989 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 89 obecnych senatorów 41 poparło poprawkę, 48 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 17)

Poprawka nie została przyjęta.

Przechodzimy do głosowania nad poprawkami: piątą, dziewiątą i osiemnastą. Zmierzają one do objęcia uprawnieniem do zadośćuczynienia, obok rodzin ofiar wystąpień wolnościowych wskazanych w przepisie, również członków rodzin tych osób, które poniosły śmierć w trakcie tłumienia manifestacji lub strajków w latach 1983-1989.

(Senator Piotr Andrzejewski: Pytanie można?)

(Głosy z sali: Nie, nie!)

(Głosy z sali: Głosujemy!)

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Andrzejewski:

Regulamin przewiduje taką możliwość. Proszę o wyjaśnienie treści poprawki...

(Głos z sali: Wniosek formalny.)

Chodzi o wyjaśnienie treści. Czy określenie "w latach do 1989" dotyczy początku czy końca roku 1989?

(Wesołość na sali)

Jeżeli się mówi o jakimś okresie i podaje daty, stawiając między tire, to jest to włącznie z rokiem 1989 czy wyłącznie, czyli do roku 1989?

(Głosy z sali: Włącznie.)

(Rozmowy na sali)

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

1983-1989 włącznie.

(Senator Piotr Andrzejewski: Włącznie?)

Włącznie, włącznie.

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję.)

(Rozmowy na sali)

Do spisu treści

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 89 poparło poprawkę, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 18)

Przechodzimy do poprawki dziesiątej, która ma na celu rozszerzenie preambuły...

(Głos z sali: Dwunastej!)

Dwunastej? Tak, dwunasta.

Poprawka dwunasta rozszerza krąg osób uprawnionych do zadośćuczynienia. Obok członków rodzin osób, które poniosły śmierć podczas wystąpień wolnościowych, uprawnione będą także rodziny tych osób, których śmierć pozostawała w związku z wystąpieniami wolnościowymi.

Proszę nacisnąć przycisk "obecny".

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 41 poparło poprawkę, 49 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 19)

Poprawka dwunasta nie została przyjęta.

Poprawka trzynasta została przegłosowana z poprawkami drugą i szóstą.

Poprawka czternasta ma na celu wskazanie, że zawarta w przepisie lista zbiorowych wystąpień wolnościowych ma charakter otwarty i w związku z tym o zadośćuczynienie będą mogły występować również rodziny ofiar śmiertelnych innych wystąpień wolnościowych, które miały miejsce w okresie objętym ustawą. Poprawka czternasta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 41 poparło poprawkę, 49 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 20)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka piętnasta uzupełnia listę zbiorowych wystąpień wolnościowych o wydarzenia, które miały miejsce w Czerwcu'76 w Płocku i Ursusie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 41 poparło poprawkę, 48 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 21)

Poprawka nie została przyjęta.

Przechodzimy do poprawki dziewiętnastej... Dwudziestej? Bo dziewiętnasta tylko w wypadku odrzucenia poprawki pierwszej... a, nie, została przyjęta. Dobrze.

Poprawka dwudziesta zmierza do przyznania prawa do zadośćuczynienia rodzeństwu osób, które poniosły śmierć w związku z wystąpieniami wolnościowym, ale tylko w przypadku braku innych uprawnionych członków rodziny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 43 poparło poprawkę, 47 głosowało przeciw. (Głosowanie nr 22)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały.

(Głosy z sali: Nie, nie!)

Jeszcze coś jest? Przepraszam, coś zgubiłem.

(Głos z sali: Jeszcze dwudziesta pierwsza.)

Przepraszam, przełożyły mi się kartki.

Poprawka dwudziesta pierwsza ma na celu zniesienie ograniczenia terminu składania wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 39 poparło poprawkę, 50 głosowało przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 23)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka dwudziesta druga wydłuża termin składania wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego z dwóch lat do dziesięciu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

90 obecnych senatorów poparło poprawkę. (Głosowanie nr 24).

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta trzecia uprawnia kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do zwrócenia się do prezesa IPN o przekazanie informacji o treści zgromadzonych w IPN dokumentów dotyczących okoliczności uzasadniających przyznanie świadczenia pieniężnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

90 obecnych senatorów poparło poprawkę. (Głosowanie nr 25).

Poprawka została przyjęta.

I wreszcie poprawka dwudziesta czwarta. Uzupełnia ona treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 9 ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

90 obecnych senatorów poparło poprawkę. (Głosowanie nr 26).

Poprawka została przyjęta.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad uchwałą.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za podjęciem uchwały. (Głosowanie nr 27).

Uchwała

Senatu w sprawie ustawy została podjęta.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Do spisu treści

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za przyjęciem ustawy. (Głosowanie nr 28)

Powracamy do rozpatrzenia punktu czwartego...

A co się stało z trzecim?

(Głos z sali: Był już przegłosowany.)

(Głosy z sali: Ustawa o Góralach.)

Tak. Górale.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 526Z.

Proszę sprawozdawcę senatora Henryka Woźniaka o przedstawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Henryk Woźniak:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Mam przyjemność przedstawić sprawozdanie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Komisja na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2009 r. rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty w dniu 21 kwietnia 2009 r. i przedstawia Wysokiemu Senatowi następuje stanowisko.

Wysoki Senat raczy przyjąć zawarte w zestawieniu poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, piątą, szóstą, ósmą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą, trzydziestą drugą, trzydziestą trzecią, trzydziestą czwartą, trzydziestą piątą, trzydziestą szóstą, trzydziestą siódmą, trzydziestą dziewiątą, czterdziestą, czterdziestą pierwszą, czterdziestą drugą, czterdziestą trzecią, czterdziestą czwartą, czterdziestą piątą, czterdziestą szóstą, czterdziestą siódmą, czterdziestą ósmą, czterdziestą dziewiątą, pięćdziesiątą pierwszą i pięćdziesiątą drugą. Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

(Przewodnictwo obrad obejmuje marszałek Bogdan Borusewicz)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę sprawozdawcę mniejszości komisji, senatora Grzegorza Banasia, o przedstawienie wniosków mniejszości komisji.

Do spisu treści

Senator Grzegorz Banaś:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo!

Proszę o poparcie wniosków mniejszości przedstawionych w sprawozdaniu.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy senator wnioskodawca Kazimierz Kleina chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Kazimierz Kleina: Dziękuję bardzo.)

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad podjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikami z przyjętych poprawek.

Nad poprawkami pierwszą, drugą, szóstą, szesnastą, osiemnastą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, trzydziestą, trzydziestą czwartą, trzydziestą szóstą, trzydziestą dziewiątą, czterdziestą, czterdziestą pierwszą, czterdziestą drugą, czterdziestą trzecią, czterdziestą czwartą, czterdziestą szóstą, czterdziestą siódmą, czterdziestą ósmą, czterdziestą dziewiątą i pięćdziesiątą pierwszą będziemy głosować łącznie.

Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawką pięćdziesiątą.

Przyjęcie tych poprawek spowoduje konieczność modyfikacji poprawek dziewiątej, czternastej i trzydziestej ósmej.

Poprawki pierwsza, druga, szósta, szesnasta, osiemnasta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta druga, dwudziesta trzecia, dwudziesta piąta, dwudziesta szósta, dwudziesta siódma, dwudziesta ósma, trzydziesta, trzydziesta czwarta, trzydziesta szósta, trzydziesta dziewiąta, czterdziesta, czterdziesta pierwsza, czterdziesta druga, czterdziesta trzecia, czterdziesta czwarta, czterdziesta szósta, czterdziesta siódma, czterdziesta ósma, czterdziesta dziewiąta i pięćdziesiąta pierwsza zmieniają terminologię ustawy oraz obowiązujących przepisów w ten sposób, że pojęcie "podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych" zastępują pojęciem "firma audytorska".

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 29)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzecia ma charakter redakcyjny.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 88 głosowało za. (Głosowanie nr 30)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czwarta zmierza do tego, aby zawód biegłego rewidenta mógł być wykonywany wyłącznie w jednej z form określonych w ustawie.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 38 głosowało za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 31)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka piąta ma na celu uściślenie przepisu.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 88 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 32)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma zmierza do tego, aby wpis do rejestru biegłych rewidentów po spełnieniu koniecznych wymogów ustawowych nie miał charakter uznaniowego.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 39 głosowało za, 51 - przeciw. (Głosowanie nr 33)

Poprawka została odrzucona.

Nad poprawkami ósmą i jedenastą głosujemy łącznie. Mają one na celu ujednolicenie terminologii ustawy.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 88 głosowało za. (Głosowanie nr 34)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka dziewiąta zmierza do tego, aby kandydat na biegłego rewidenta mógł odbyć dwuletnią aplikację nie tylko pod kierunkiem biegłego rewidenta, ale również pod kierunkiem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 38 głosowało za, 52 - przeciw. (Głosowanie nr 35)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka dziesiąta ma charakter redakcyjny.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za. (Głosowanie nr 36)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwunasta uzupełnia przepisy ustawy poprzez określenie momentu, w którym kończy się kadencja osoby powołanej w miejsce zmarłego członka komisji egzaminacyjnej oraz zmarłego członka Komisji Nadzoru Audytowego.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za. (Głosowanie nr 37)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzynasta ustala opłatę za egzamin dyplomowy w stałej wysokości 350 zł.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 38 głosowało za, 50 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 38)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka czternasta zmierza do tego, aby możliwe było zaliczenie na poczet rocznej praktyki w zakresie rachunkowości co najmniej rocznego okresu, w którym kandydat na biegłego rewidenta posiadał i wykonywał uprawnienia inspektora kontroli skarbowej.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 38 głosowało za, 51 - przeciw. (Głosowanie nr 39)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka piętnasta zmierza do tego, aby warunki zwolnienia kandydata na biegłego rewidenta, który posiada uprawnienia inspektora kontroli skarbowej, z egzaminów z prawa podatkowego było określone w uchwale Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 89 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 40)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siedemnasta ma charakter redakcyjny.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 41)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziewiętnasta ma na celu prawidłowe zredagowanie przepisu.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 42)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami dwudziestą i trzydziestą trzecią należy głosować łącznie.

Poprawki te jako podstawę do ogłaszania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę wskazują ustawę, a nie obwieszczenie prezesa Rady Ministrów.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 43)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka dwudziesta czwarta ma charakter uściślający.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za. (Głosowanie nr 44)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta dziewiąta uzupełnia katalog czynności, które nie naruszają obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, o przekazywanie dokumentów w przypadkach określonych w ustawie lub w odrębnych przepisach.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 45)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta pierwsza nakłada obowiązek zachowania tajemnicy na pracowników komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów, za pomocą której realizuje swoje zadania Komisja Nadzoru Audytowego.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 46)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta druga uzupełnia ustawę o przepisy dotyczące obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, jaki spoczywa na członkach Komisji Nadzoru Audytowego oraz na innych osobach, które weszły w posiadanie informacji objętych tą tajemnicą.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 47)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta piąta ma charakter redakcyjny.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 48)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta siódma ma na celu przedłużenie z pięciu do siedmiu lat okresu, po upływie którego powinna nastąpić rotacja kluczowego biegłego rewidenta w jednostce zainteresowania publicznego.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 49)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta ósma nakłada na Komisję Nadzoru Audytowego obowiązek informowania organów rejestrujących w innym państwie członkowskim o skreśleniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych z rejestru lub listy prowadzonej w Polsce.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 38 głosowało za, 53 - przeciw. (Głosowanie nr 50)

Poprawka została odrzucona.

Nad poprawkami czterdziestą piątą i pięćdziesiątą drugą głosujemy łącznie. Mają one na celu rezygnację z zasady rotacji podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w firmach ubezpieczeniowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 51)

Poprawki zostały przyjęte.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę  o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na obecnych 90 senatorów 89 głosowało za, 1 wstrzymał się  od głosu. (Głosowanie nr 52)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 522Z.

Proszę senatora Eryka Smulewicza o przedstawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Eryk Smulewicz:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Komisje na posiedzeniu w dniu wczorajszym, czyli 21 kwietnia 2009 r., rozpatrzyły wnioski zgłoszone w toku debaty. Przedstawię teraz Wysokiemu Senatowi stanowisko komisji.

Wysoki Senat raczy przyjąć wszystkie poprawki, od pierwszej do dwudziestej, z wyjątkiem poprawki siódmej. Dziękuję bardzo.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senator wnioskodawca Jan Wyrowiński lub senator sprawozdawca Mieczysław Augustyn chcą jeszcze zabrać głos? Nie. Dziękuję bardzo.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie zagłosujemy nad podjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Nad poprawkami: pierwszą, trzecią, czwartą i dziesiątą, głosujemy łącznie. Mają one na celu przyznanie kościelnym osobom prawnym możliwości założenia lub przystąpienia do spółdzielni socjalnych.

Przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 89 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 53)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka druga zmierza do skorygowania odesłania w związku ze zmianą brzmienia przepisu, do którego się odsyła.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 54)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta eliminuje z ustawy potoczne określenie, jakim posłużono się w odniesieniu do czynności zarejestrowania spółdzielni socjalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym, zastępując je powszechnie stosowaną w systemie prawa formułą.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 55)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta zmienia redakcję przepisu w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych oraz zapewnienia jego zgodności z zasadami techniki prawodawczej.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 89 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 56)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma ma na celu wyeliminowanie przepisu, który nie wnosi do ustawy nowych treści normatywnych.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 57)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami dziewiątą, czternastą, piętnastą, siedemnastą zagłosujemy łącznie. Zmierzają one do ujednolicenia terminologii w ramach nowelizowanych ustaw.

Przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 58)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka jedenasta ma na celu skorelowanie terminologii zastosowanej w ustawie nowelizującej z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 59)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwunasta zmierza do ujednolicenia terminologii w ramach ustawy.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 88 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 60)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzynasta koryguje błędne odesłanie.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 61)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szesnasta ma na celu zapewnienie spójności przepisu określającego formę zatrudnienia wspierającego z definicją pojęcia "zatrudnienie wspierane".

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 62)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka osiemnasta wprowadza zmodyfikowaną koncepcję w zakresie możliwości uwzględniania przy określaniu przedmiotu zamówienia publicznego wymagań dotyczących zatrudnienia osób bezdomnych, młodocianych, niepełnosprawnych i innych oraz utworzenia funduszu szkoleniowego albo zwiększenia wpłat na rzecz takiego funduszu. Ponadto poprawka rozszerza katalog elementów, które umieszcza się w specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, jeżeli zamawiający przewiduje wymienione wymagania.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 63)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziewiętnasta zmierza do uwzględnienia w przepisie prawidłowej nazwy centrum integracji społecznej oraz dostosowania tej nazwy do brzmienia przepisu.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 90 obecnych senatorów 89 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 64)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta eliminuje błąd w nazwie centrum integracji społecznej.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 65)

Poprawka została przyjęta.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 91 głosowało za. (Głosowanie nr 66)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o towarach paczkowanych.

Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy; druk nr 520A.

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad podjęciem uchwały w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania.

Poprawka pierwsza koreluje treść definicji pojęć "ilość nominalna towaru paczkowanego" oraz "ilość rzeczywista towaru paczkowanego".

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 90 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 67)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka druga formułuje wytyczne przepisu upoważniającego zgodnie z zasadami techniki prawodawczej.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 68)

Poprawka została przyjęta.

Poprawki trzecią, piątą i szóstą przegłosujemy łącznie. Ujednolicają one technikę formułowania przepisów w rozpatrywanej ustawie.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 69)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka czwarta przewiduje, że kontrola planowa będzie mogła być przeprowadzona również w pomieszczeniach paczkującego na zlecenie.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 91 obecnych senatorów 89 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 70)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma koreluje treść przepisu karnego zawierającego odesłanie z przepisami, do których on odsyła.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Wyniki.

Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 71)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma formułuje zgodnie z zasadami techniki prawodawczej przepis przejściowy czasowo utrzymujący w mocy akty wykonawcze wydane na podstawie uchylanych upoważnień ustawowych.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 72)

Poprawka została przyjęta.

Poprawki dziewiątą i dziesiątą przegłosujemy łącznie. Ujednolicają one sposób formułowania tabel zawartych w załącznikach do rozpatrywanej ustawy.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 73)

Poprawki zostały przyjęte.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o towarach paczkowanych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 89 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 74)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o towarach paczkowanych.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców.

Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o wprowadzenie poprawki do ustawy; druk nr 521A.

Do spisu treści

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad przedstawioną poprawką, a następnie nad podjęciem uchwały w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętej poprawki.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką przedstawioną przez Komisję Gospodarki Narodowej.

Poprawka zmierza do przywrócenia w art. 14 ustawy przepisów regulujących instytucję tygodniowego odpoczynku kierowców.

Przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych 90 głosowało za. (Głosowanie nr 75)

Poprawka została przyjęta.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców w całości, ze zmianą wynikającą z przyjętej poprawki.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto za?

Kto przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Na 90 obecnych 90 głosowało za. (Głosowanie nr 76)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 524Z.

Proszę senatora sprawozdawcę Władysława Sidorowicza o przedstawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Władysław Sidorowicz:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Dnia 21 kwietnia odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która rozpatrzyła wniosek zgłoszony w trakcie debaty. Komisja prosi Wysoki Senat o przyjęcie wniosku zawartego w punkcie oznaczonym rzymską jedynką, czyli o przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Czy senator wnioskodawca, pani Janina Fetlińska, chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Janina Fetlińska: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Dziękuję.

Do spisu treści

Przystępujemy zatem do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawioną poprawką.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, popartym przez komisję, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o wyniki.

Do spisu treści

Na 91 obecnych senatorów 57 głosowało za, 33 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 77)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu dziewiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.

Do spisu treści

Komisja Ustawodawcza przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek, druk nr 518A.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Do spisu treści

Na 90 obecnych senatorów 90 głosowało za. (Głosowanie nr 78)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu dziesiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 527Z.

Proszę senatora sprawozdawcę Kazimierza Wiatra o przedstawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Kazimierz Wiatr:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W dniu wczorajszym odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, które rozpatrzyły wnioski zgłoszone w trakcie debaty nad ustawą o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego"...

(Rozmowy na sali)

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Proszę o chwilę spokoju. Proszę bardzo, Panie Senatorze.)

W trakcie posiedzenia połączonych komisji miały miejsce dwa głosowania. Pierwsze dotyczyło przyjęcia ustawy bez poprawek. Ten wniosek nie uzyskał poparcia, 6 senatorów było za, 9 - przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. Wniosek drugi, o wprowadzenie do ustawy poprawki skracającej czas trwania programu do 2013 r. i obniżenie kwoty o około 200 milionów, uzyskał poparcie 9 senatorów, 6 było przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Zatem połączone komisje popierają tę poprawkę. Dziękuję bardzo.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostały senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Do spisu treści

Przystępujemy zatem do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawioną poprawką.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

(Głosy z sali: Ooo! Brawo)

(Oklaski)

Na 90...

Nie rozumiem powodów tej owacji.

(Wesołość na sali)

(Senator Czesław Ryszka: Czego Platforma nie rozumie?)

Do spisu treści

Na 90 obecnych senatorów 50 głosowało za, 35 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.(Głosowanie nr 79)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

 


31. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu