Poprzedni fragment, następna część, spis treści


27 października 2008 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, podczas którego senatorowie rozpatrzyli 17 ustaw, uchwalonych przez Sejm. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu, urzędów centralnych, Związku Banków Polskich, Narodowego Banku Polskiego, a także organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, uchwalonej na podstawie projektu rządowego, rekomendował senatorom zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Leszkiewicz. Jak wyjaśnił, rozpatrywana nowelizacja wprowadza mechanizmy, które umożliwią prowadzenie przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa spójnej i realnej polityki gospodarowania wszystkimi nieruchomościami, przeznaczonymi obecnie zarówno na cele statutowe, jak i niestatutowe, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, urzędów centralnych oraz urzędów wojewódzkich.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Kazimierza Kleinę.

Senatorowie rozpatrywali także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe.

Sejm uchwalił tę nowelizację na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, a do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister sprawiedliwości. Podczas posiedzenia w jego imieniu głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Nowelizacja dotyczy zniesienia tzw. zasady walutowości, wymagającej wyrażania na obszarze naszego kraju zobowiązań pieniężnych jedynie w walucie polskiej, oraz określa, że przeliczanie zobowiązań pieniężnych w walutach obcych na złotówki odbywać się będzie według średniego kursu NBP z dnia wymagalności roszczenia.

Rozpatrywana nowelizacja nie budziła wątpliwości senatorów i w głosowaniu opowiedzieli się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Henryka Woźniaka.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz o zmianie innych ustaw. Nowelizację, uchwaloną przez Sejm na podstawie projektów rządowego i poselskiego, przedstawiła Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów. Ustawa przewiduje wyłączenie uczestnictwa Narodowego Banku Polskiego w finansowaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz wprowadza szereg zmian zmierzających do lepszego dostosowania systemu depozytów do potrzeb sektora bankowego oraz deponentów.

Ta ustawa również nie budziła zastrzeżeń senatorów i w głosowaniu postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz o zmianie innych ustaw zaproponuje Izbie w imieniu komisji senator Andrzej Owczarek.

Akceptację Komisji Gospodarki uzyskała także ustawa o Komitecie Stabilności Finansowej. Zaproponowane przez rząd rozwiązania, poparte następnie przez Sejm, omówiła wiceminister finansów K. Zajdel-Kurowska. Ustawa przewiduje utworzenie Komitetu Stabilności Finansowej. Ma on zapewnić efektywną współpracę w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego, a także wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie.

Ustalono, że w imieniu Komisji Gospodarki Narodowej przyjęcie ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej zarekomenduje Izbie senator Stanisław Iwan.

Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali także ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawę przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki.

Nowela sejmowa, uchwalona na podstawie kilku projektów, dotyczy m.in. znowelizowania przepisów odnoszących się do preferencji opodatkowania dochodów dla małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci, preferencji dla osób fizycznych mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim lub państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Znowelizowano ponadto przepisy dotyczące m.in. odstąpienia od stosowania sankcji w postaci odsetek za zwłokę, naliczanych w wypadku błędnego zakwalifikowania składnika majątku przez podatnika, usunięcia trudności związanych z niejednoznaczną interpretacją możliwości pojawienia się przychodu i kosztu podatkowego w związku z zaciągnięciem lub udzieleniem kredytu lub pożyczki w specyficznej formie.

W kolejnych głosowaniach Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 10 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Postanowiono, że ich przyjęcie w imieniu komisji zarekomenduje Izbie senator K. Kleina.

Siedem poprawek zaproponowano do ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizację, uchwaloną na podstawie kilku projektów, omówił wiceminister finansów L. Kotecki. Jest ona częścią "Pakietu na rzecz przedsiębiorczości" i dotyczy m.in. wstrzymania wykonania decyzji podatkowej oraz zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Pozostałe zmiany także mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i dobrowolnemu wykonywaniu zobowiązań podatkowych.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie nowelizacji ordynacji podatkowej podczas posiedzenia plenarnego Izby wyznaczono senatora H. Woźniaka.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła także trzy ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zaproponowała przyjęcie jednej z nich bez poprawek (druk senacki nr 288), do dwóch pozostałych (druki senackie nr 289 i 290) wniosła po jednej poprawce. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie rozpatrzonych nowelizacji sejmowych wyznaczono senatora Stanisława Jurcewicza.

Kolejnym rozpatrzonym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Sejm uchwalił tę nowelizację na podstawie projektu wniesionego przez Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo". W toku prac legislacyjnych ustawą zajmowała się sejmowa Komisja Gospodarki, która nie wprowadziła do niego żadnych zmian.

W nowelizacji uchylono przepis, zawarty w art. 15 ust. 4, stanowiący element definicji "utrudniania małym przedsiębiorcom dostępu do rynku". W obowiązującym stanie prawnym przepis ten przesądza, że emitowanie oraz realizacja znaków legitymacyjnych (bonów, kuponów) podlegających wymianie na towary lub usługi, oferowanych poniżej ich wartości nominalnej, albo podlegających wymianie na towary lub usługi o cenie przewyższającej wartość nominalną znaku jest utrudnianiem dostępu do rynku. Jak napisano w uzasadnieniu projektu ustawy, takie unormowanie powoduje znaczne utrudnienia w dokonywaniu swobodnego wyboru oferty na podstawie ceny. Decydującym kryterium, jakim kieruje się przedsiębiorca, stała się bowiem liczba punktów akceptujących znaki legitymacyjne albo termin ważności znaków.

Po zapoznaniu się z opinią o ustawie, przedstawioną przez Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w głosowaniu Komisja Gospodarki postanowiła zaproponować Senatowi odrzucenie ustawy sejmowej. Ustalono, że przyjęcie tego wniosku podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje Izbie senator Tomasz Misiak.

Akceptację senatorów uzyskała natomiast ustawa o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych. Ustalono, że jej przyjęcie zaproponuje Izbie senator Władysław Ortyl.

Nowelizację, którą omówił prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy, Sejm uchwalił z przedłożenia rządowego. Zmierza ona do wyłączenia ze stosowania przepisów do tych zamówień, które są realizowane w ramach polskiej pomocy zagranicznej udzielanej przez niektóre jednostki wojskowe.

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzyli także ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowelizacja ta przewiduje rezygnację z naliczania tzw. renty planistycznej w wypadku nieodpłatnego przeniesienia przez rolnika na swojego następcę własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zgodnie z zaproponowaną nowelą sejmową, opłata ta naliczana byłaby jedynie w wypadku wtórnego zbycia takiej nieruchomości przez następcę.

Po zapoznaniu się z opinią wiceministra infrastruktury Piotra Stycznia senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy sejmowej i zaproponować Izbie jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego będzie senator Grzegorz Banaś.

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Sejmową nowelę uchwalono na podstawie dwóch projektów - rządowego i poselskiego. Do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister infrastruktury, w imieniu którego głos zabrał podsekretarz stanu w tym resorcie P. Styczeń. Ustawa określa zasady finansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych.

W przyjętym stanowisku Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie trzech poprawek do sejmowej nowelizacji. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator S. Iwan.

Wprowadzenie jednej poprawki zaproponowano natomiast do ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu zgłoszonego przez grupę posłów, wprowadza nową kategorię podmiotów mogących korzystać z dopłat. Chodzi tu o osoby fizyczne niepozostające w związku małżeńskim - nie tylko samotnie wychowujące dzieci, ale również samotne bez dzieci. Ponadto ustawa wprowadza nowe reguły udzielania kredytu preferencyjnego.

Do reprezentowania rządu podczas prac legislacyjnych nad tą ustawą był upoważniony minister infrastruktury, w imieniu którego głos zabrał podsekretarz stanu w tym resorcie P. Styczeń.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem jednej poprawki do ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustalono, że jej przyjęcie w imieniu komisji zaproponuje Izbie senator A. Owczarek.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy. W imieniu rządu przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia Rady Ministrów, rekomendowała senatorom Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. Rozpatrywana nowelizacja zawiera przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i dotyczy czterech działów kodeksu: o równym traktowaniu w zatrudnieniu, o czasie pracy, o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i przepisów regulujących bezpieczeństwo i higienę pracy.

Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie dwóch poprawek do tej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Eryka Smulewicza.

Wiceminister pracy i polityki społecznej rekomendowała również senatorom przyjęcie ustawy o emeryturach kapitałowych, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia rządowego. W ustawie określono zasady wypłaty świadczeń z II filaru, rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych, zasady nabywania prawa do tych świadczeń, zasady i tryb przyznawania emerytur kapitałowych oraz zasady ustalania wysokości wypłaty emerytur kapitałowych.

W głosowaniu senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie trzech poprawek do ustawy o emeryturach kapitałowych. Postanowiono, że sprawozdawcą komisji na posiedzeniu plenarnym Izby będzie senator Marek Trzciński.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizację, uchwaloną przez Sejm na podstawie projektu rządowego, przedstawiła A. Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej. Nowelizacja ma na celu dostosowanie zasad obliczania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy do nowych zasad obliczania emerytur, wynikających z wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej. Nowela stanowi, że dla osób urodzonych po 1948 r. zostanie wprowadzona jednolita podstawa obliczenia zarówno emerytury, jak i renty.

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek w imieniu komisji zarekomenduje Izbie senator M. Trzciński.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Barbara Borys-Damięcka przedstawiła sprawozdanie z pobytu w Londynie 18-19 października br. na zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej z okazji 55. rocznicy założenia i walnego zjazdu tej organizacji. Senator przypomniała, że założycielem Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie był gen. Władysław Anders, który tworzył ją pod hasłem "Każde dziecko mówi, czyta, pisze i myśli po polsku". W zjeździe oprócz członków Polskich Macierzy Szkolnych uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, krakowskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Centrum Kształcenia Nauczycieli w Lublinie.

Senator B. Borys-Damięcka, na podstawie sprawozdania wygłoszonego podczas zjazdu przez Aleksandrę Podhorodecką, pozytywnie oceniła sytuację materialną Polskiej Macierzy Szkolnej, a także funkcjonowanie polskich szkół sobotnich, które dysponują fachową kadrą nauczycielską. Jak stwierdziła, wbrew informacjom medialnym, sugerującym liczne powroty nowej emigracji do Polski, rośnie liczba dzieci w polskich szkołach za granicą. Senator zwróciła szczególną uwagę na problemy i potrzeby działaczy polonijnych oraz polskich nauczycieli w Wielkiej Brytanii, podkreślając przy tej okazji konieczność ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie metodyki nauczania i pomocy dydaktycznych. W swoim sprawozdaniu senator B. Borys-Damięcka poruszyła także kwestię braku odpowiednich podręczników dla dzieci starej i nowej emigracji, mających inne potrzeby i wymagania, a także różny poziom znajomości języka polskiego. Jak dodała, szkoły sobotnie nie tylko nauczają, ale też prowadzą grupy zainteresowań i wydają profesjonalnie redagowane biuletyny. Senator zaapelowała do przedstawicieli resortu edukacji o zorganizowanie specjalnego spotkania z polskimi nauczycielami w Wielkiej Brytanii.

Następnie Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat nauczania języka polskiego w Edynburgu, Glasgow i Dublinie. Wiceminister edukacji narodowej Krzysztof Stanowski, odnosząc się do wypowiedzi senator B. Borys-Damięckiej, stwierdził, że polskie szkoły w Wielkiej Brytanii funkcjonują w dwóch systemach edukacyjnych. Pierwszy obejmuje szkoły powstałe przy ambasadach, pierwotnie służące dzieciom pracowników służb konsularnych i dyplomatycznych. Obecnie większość dzieci i młodzieży uczestniczących w tym systemie pochodzi spoza tego środowiska. Drugi system tworzą szkoły sobotnie, organizowane i finansowane przez samych rodziców. Wiceminister zwrócił uwagę na nierówność systemów finansowania tych szkół oraz na różne oczekiwania uczniów polskiego pochodzenia w zakresie programów nauczania i poziomu wiedzy, jaką mogą otrzymać w systemach edukacyjnych za granicą.

Wiceminister K. Stanowski poinformował, że MEN przygotowuje strategię, której celem jest wypracowanie metod wspierania polskich dzieci i młodzieży uczących się poza granicami, z uwzględnieniem wyższego poziomu dofinansowania systemu, przygotowania nowych programów i podręczników, a także specyfiki regionalnej i środowiskowej.

Odnosząc się do pisma dyrektora Polskiej Szkoły Sobotniej im. Janusza Korczaka w Glasgow w sprawie przekształcenia szkoły w szkolny punkt konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Edynburgu, wiceminister stwierdził, że MEN wyraziło gotowość wsparcia szkoły poprzez wyposażenie jej w dostępne na polskim rynku pomoce dydaktyczne i podręczniki, a także poprzez wsparcie nauczycieli i zapewnienie im udział w kursach metodycznych i szkoleniach zawodowych. Resort edukacji nie wyraża jednak poparcia dla zmiany statusu tej placówki oświatowej.

Wiceminister edukacji narodowej poruszył także problem polskich nauczycieli w Niemczech i na Białorusi oraz prób uregulowania go z władzami tych krajów zgodnie ze standardami europejskimi.

W trzecim punkcie porządku obrad dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu Artur Kozłowski poinformował senatorów o wysokości środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, pozostających aktualnie w dyspozycji kancelarii. Przedstawił opinię Kancelarii Senatu dotyczącą wniosków skierowanych do Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, które były przedmiotem obrad Zespołu Finansów Polonijnych 22 października br.

Przed przystąpieniem do dyskusji w sprawie wniosku o charakterze programowym Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - zakup sprzętu medycznego dla ofiar działań wojennych w Gruzji głos zabrał Michał Dworczyk, członek Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". M. Dworczyk poruszył sprawę pomocy dla Związku Polonii Medycznej w Gruzji im. św. Grigoła Peradze, która była odpowiedzią na apel polskich lekarzy, członków tej organizacji. Skierowali oni do stowarzyszenia prośbę o pomoc w uzyskaniu sprzętu medycznego, m.in. respiratorów pneumatycznych potrzebnych do niesienia pomocy ludności na obszarach objętych działaniami wojennymi. Przedstawiciel stowarzyszenia podkreślił, że Polska pierwsza przygotowała transport z pomocą charytatywną oraz medyczną dla Gruzji, a akcja polskich lekarzy przyczyniła się do utrwalenia pozytywnego wizerunku Polski na tym obszarze.

W dyskusji nad wnioskami o charakterze programowym i inwestycyjnym udział wzięli senatorowie: Andrzej Person, Piotr Zientarski, Janina Felińska, Lucjan Cichosz, Stanisław Gogacz, Władysław Dajczak, Roman Ludwiczuk, Ryszard Bender oraz Barbara Rud ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", dyrektor A. Kozłowski i wicedyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciech Tyciński.

Komisja jednogłośnie poparła opinię Kancelarii Senatu dotyczącą przedstawionych wniosków inwestycyjnych. W odrębnym głosowaniu przychyliła się również do negatywnej opinii Kancelarii Senatu w sprawie wniosku programowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska": zakup środków trwałych i oprogramowania dla organizacji polskich i polonijnych za granicą.

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą rozpatrzyła skierowane przez Szefa Kancelarii Senatu wnioski o zlecenie zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, złożone przez jednostki niezaliczone do sektora finansów publicznych, i zaopiniowała następujące wnioski o przyznanie dotacji z budżetu Kancelarii Senatu:

I. Wnioski o zlecenie zadań o charakterze inwestycyjnym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Zwiększenie przyznanej kwoty dotacji

Zadania kontynuowane (z lat ubiegłych):

  • remont szkoły średniej w Jaszunach, na Litwie. Dotacja na rok 2008 już przyznana - 560 246 zł, proponowane zwiększenie dotacji - 52 936 zł, łączna kwota dotacji po jej zwiększeniu - 613 182 zł. Komisja zaproponowała, aby poprzeć wniosek.
  • remont szkoły średniej w Daugavpils, na Łotwie. Dotacja na rok 2008 już przyznana - 2 000 461 zł, proponowane zwiększenie dotacji - 276 437 zł, łączna kwota dotacji po zwiększeniu - 2 276 898 zł. Komisja zaproponowała, aby poprzeć wniosek.

Nowe wnioski:

  • remont domu polskiego w Ejszyszkach, na Litwie (zadanie nowo rozpoczynane w br.). Postulowana kwota dotacji - 18 179 zł. Komisja zaproponowała, aby poprzeć wniosek.

II. Wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

  • Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie: zakup środków trwałych i oprogramowania dla organizacji polskich i polonijnych za granicą. Całkowity koszt realizacji zadania - 60 140 zł, postulowana kwota dotacji - 58 690 zł. Komisja zaproponowała, aby odrzucić wniosek.

* * *

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie imienia i nazwiska.

Sejmową nowelizację, uchwaloną na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, omówiła dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Małgorzata Piotrak. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że dotychczas obowiązująca ustawa jest regulacją z 1956 r. i wymaga wykreślenia nieaktualnych zapisów oraz dodania rozwiązań, których brak skutkuje różnorodnymi sposobami postępowania. Konieczne jest także doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne.

Przedstawicielka resortu spraw wewnętrznych poinformowała, że nowa regulacja wynika również z konieczności dostosowania kwestii zmiany imion i nazwisk do ustawodawstwa unijnego i konwencji Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Nowa ustawa wprowadza kilka istotnych zmian, polegających m.in. na poszerzeniu katalogu osób uprawnionych do zmiany imienia i nazwiska. Zdefiniowano pojęcia "zmiana imienia" i "zmiana nazwiska", określono rodzaj nazwisk podlegających zmianie, a także doprecyzowano właściwości rzeczowe i miejscowe organów administracji publicznej.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z opinią o ustawie, przedstawioną przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym. W opinii zasygnalizowano natomiast wątpliwość odnośnie do art. 10, dotyczącą zasady składania wniosku o zmianę imienia i nazwiska.

Jak wyjaśniła dyrektor M. Piotrak, zapisy art. 10 ust. 2 i 3 były zamierzone i dotyczą tylko zmiany nazwiska, ponieważ stanowią sytuację wyjątkową.

W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. kwestią ochrony nazwisk historycznych oraz liczbą składanych wniosków o zmianę imion i nazwisk w ciągu roku.

W wyniku głosowania, na wniosek przewodniczącego obradom senatora Stanisława Jurcewicza, senatorowie postanowili jednomyślnie zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Władysław Dajczak.

Następnie przystąpiono do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Sejm uchwalił rozpatrywaną nowelizację na podstawie projektu poselskiego. Do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister finansów, w imieniu którego głos zabrała Elżbieta Suchocka-Roguska, sekretarz stanu w tym resorcie. Wiceminister zwróciła uwagę, że przyjęcie tej ustawy było podyktowane koniecznością stworzenia warunków umożliwiających realizowanie przez gminy programów wspierających aktywny tryb życia, zachęcanie społeczeństwa do uprawiania sportu, a także popularyzowania jego uprawiania wśród dzieci i młodzieży poprzez podniesienie poziomu infrastruktury sportowej w gminach. Realizacja tych zadań wymaga stworzenia takiego mechanizmu prawnego, który umożliwi wspomaganie finansowe modernizacji i budowy obiektów sportowych w gminach wiejskich i w małych miejskich ze środków z dotacji budżetu państwa.

Do sejmowej nowelizacji żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biur legislacyjne.

Wobec braku chętnych do zabrania głosu w dyskusji przewodniczący obradom senator S. Jurcewicz zgłosił wniosek o przyjęcie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego bez poprawek. Komisja jednogłośnie przyjęła przedstawiony wniosek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora Marka Konopkę.

W trzecim punkcie porządku dziennego Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Założenia sejmowej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu poselskiego, a także przebieg prac legislacyjnych w Sejmie omówił poseł sprawozdawca Józef Racki. Zwrócił uwagę, że w pierwotnym brzmieniu ustawy przepisy przewidywały możliwość naliczenia opłaty tzw. renty planistycznej jedynie w wypadku sprzedaży nieruchomości. Nowelizacja objęła natomiast rentą planistyczną także czynności nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości, z wyłączeniem czynności związanych z nieodpłatnym przeniesieniem przez rolnika na następcę własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Do rozpatrywanej ustawy żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosił przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego.

Wobec braku wątpliwości ze strony senatorów senator S. Jurcewicz przedstawił wniosek o przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek. W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej jednomyślnie opowiedziała się za ustawą o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Władysław Ortyl.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Sejm uchwalił tę nowelę z przedłożenia rządowego, a do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony prezes Rady Ministrów, w imieniu którego zabrał głos Adam Leszkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ustawa ma na celu wprowadzenie mechanizmów, które umożliwiają prowadzenie przez jeden organ - ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa - spójnej i realnej polityki gospodarowania wszystkimi nieruchomościami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich.

Wiceminister A. Leszkiewicz poinformował także senatorów, że omawiana nowelizacja uzyskała pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Według nowych przepisów, minister skarbu będzie mógł sprzedać w trybie bezprzetargowym, bez konieczności uzyskania zgody wojewody, niepotrzebne nieruchomości, będące w gestii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich. Chodzi m.in. o sprzedaż niepotrzebnych ośrodków wypoczynkowych. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży tych nieruchomości będą stanowiły dochód budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Senatorowie zapoznali się z opinią senackiego biura legislacyjnego, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

W dyskusji senator Bohdan Paszkowski pytał o odstąpienie od odwołania darowizny następującego za zgodą organu, który wyraził zgodę na jej dokonanie, zawarte w art. 13 ust. 2a. Zdaniem senatora, przepis ten jest nieczytelny i niespójny z pierwszym zdaniem tego ustępu.

Jak wyjaśnił radca prezesa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Eligiusz Stachniak, omawiany zapis znalazł się w ustawie sejmowej na skutek poprawki wniesionej podczas prac sejmowych. Zgodził się z opinią , że może on budzić wątpliwości interpretacyjne.

Po krótkiej dyskusji z udziałem przedstawicieli rządu senator B. Paszkowski zapowiedział zgłoszenie poprawki, dotyczącej 13 ust. 2a, podczas obrad plenarnych Senatu, po doprecyzowaniu tej zmiany we współpracy z senackim biurem legislacyjnym i przedstawicielami rządu.

Wobec braku chętnych do zabrania głosu w dyskusji przewodniczący obradom senator S. Jurcewicz zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami bez poprawek. W głosowaniu został on przyjęty jednomyślnie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Ireneusza Niewiarowskiego.

28 października 2008 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rodziny i Polityki Społecznej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Sejmową nowelizację, uchwaloną na podstawie projektu wniesionego przez rząd, przedstawił wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Rozpatrywana ustawa przewiduje rozszerzenie możliwości dożywiania w szkołach o tę grupę potrzebujących dzieci, które - w myśl dotychczasowych przepisów - nie spełniają kryteriów lub ich rodzice nie zgadzają się na dopełnienie formalności, a nauczyciele i dyrektorzy szkół, znając ich sytuację, wiedzą, że pomoc w postaci dożywiania jest tym dzieciom potrzebna.

W opinii przedstawionej senatorom Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zgłosiło wątpliwości co do przyjętego w nowelizacji zakresu podmiotowego, czyli kręgu osób, do których adresowana jest pomoc w postaci dożywiania. Przepis przewiduje, że posiłek w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą otrzymać głodni uczniowie i dzieci, które korzystają z zajęć w szkole w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego. Oznacza to zróżnicowanie sytuacji prawnej tej grupy dzieci ze względu na miejsce realizacji obowiązku przygotowania przedszkolnego. Wątpliwości budzi również nieobjęcie pomocą dzieci innych niż uczniowie i dzieci odbywające przygotowanie przedszkolne.

Odpowiadając na te wątpliwości, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda stwierdził, że intencją rządu było uproszczenie procedur umożliwiających pomoc dzieciom w szkołach, ponieważ przyjmuje się, że w przedszkolach żywienie jest obowiązkowe.

Ponieważ w dyskusji senatorowie wyrazili zgodny zamiar objęcia rozpatrywaną nowelizacją wszystkich dzieci, w pracach nad tym punktem obrad ogłoszono przerwę do 4 listopada br. na przygotowanie odpowiednich poprawek.

Następnie przystąpiono do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rozpatrywana ustawa przewiduje m.in., że ulga mieszkaniowa zastąpi od 2009 r. obowiązującą aktualnie ulgę meldunkową, która zwalnia obecnie dochody ze sprzedaży mieszkania, pod warunkiem że sprzedający był w nim zameldowany przynajmniej rok. Zliberalizowane zostaną również zasady ulgi odsetkowej i prorodzinnej. Nowelizacja obejmuje ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany rozpatrywane przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej zostały przygotowane przez rząd, posłów, sejmową komisję "Przyjazne Państwo" i Senat.

Sejmowa nowelizacja przewiduje, że ulga mieszkaniowa obejmie dochody ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli w ciągu dwóch lat zostaną one przeznaczone m.in. na zakup mieszkania, budynku mieszkalnego czy gruntu budowlanego. Sejm przyjął, zarekomendowaną przez Komisję Finansów Publicznych, poprawkę, zgodnie z którą zwolnienie obejmie także dochody przeznaczone na zakup gruntu, który nie ma charakteru budowlanego, jeżeli w ciągu dwóch lat od zakupu stanie się on gruntem budowlanym.

Nowelizacja wprowadza szereg zmian uznawanych przez ekspertów za korzystne dla podatników. Modyfikuje zasady przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Organizację taką będzie można wskazać także w korekcie. Trzeba ją będzie złożyć najpóźniej do końca czerwca.

Zliberalizowane zostały zasady tzw. ulgi odsetkowej. Pozwala ona na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania. Nowelizacja przewiduje, że ulga obejmie także kredyty refinansowe zaciągnięte na spłatę kredytów mieszkaniowych. Sejm przyjął poprawkę Platformy Obywatelskiej, zgodnie z którą odsetki będzie można odliczyć także wtedy, gdy kredyt będzie pochodził nie tylko z banku, ale także ze SKOK-u, który ma siedzibę w UE, państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii.

Podatnicy będą mogli skorzystać z nowych zwolnień podatkowych. Obejmą one np. pomoc finansową udzieloną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku ze zdarzeniem losowym. Z podatku będą ponadto zwolnione dochody z nagród uzyskanych przez podatników za wybitne osiągnięcia, w części przekazanej na cele pożytku publicznego.

Proponowane zmiany dotyczą także ulgi prorodzinnej (na dzieci). Będą z niej mogli korzystać nie tylko rodzice i opiekunowie prawni, ale także rodzice zastępczy. W ustawie o PIT mają się znaleźć także nowe zasady dotyczące preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących dzieci.

Możliwe będzie ponadto - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego - odliczenie od dochodu obowiązkowych składek społecznych i zdrowotnych zapłaconych za granicą, jeżeli nie zostały wcześniej odliczone od dochodu.

Nowelizacja przewiduje także uproszczenie zasad księgowania kosztów uzyskania przychodów przy opłacaniu składek od wynagrodzenia. Pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenia regularnie, będą mogli uwzględniać je jako koszty w miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy, lub w następującym po nim.

Kolejna zmiana zakłada, że od użyczonej nieodpłatnie nieruchomości podatek zapłaci tylko jej użytkownik, z podatku zostanie natomiast zwolniony jej właściciel. Z kolei w koszty podatkowe będzie można wliczyć wydatki na zaniechane inwestycje.

Ponadto nowelizacja znosi obowiązek odprowadzania - w wypadku rozliczenia za ostatni miesiąc podatkowy - podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w grudniu firmy muszą płacić zaliczkę nie tylko za listopad, ale także za grudzień.

W imieniu rządu na temat rozpatrywanej nowelizacji ustaw podatkowych wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów L. Kotecki.

Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego, opiniując rozpatrywany akt prawny, zaproponował dodanie w nowym brzmieniu art. 5, w art. 27a w ust. 1 zdania drugiego oraz dwie inne zmiany, będące konsekwencją tej poprawki. Zmierza ona do tego, aby w wykazie organizacji pozarządowych, publikowanym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej, umieszczać tylko organizacje, na rzecz których można przekazywać 1% podatku.

Uściślenie zmiany zasygnalizowanej przez biuro legislacyjne zasugerowała Ewa Adamiak, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w resorcie finansów.

Wprowadzenie zmian w tekście ustawy sejmowej proponował także senator Mieczysław Augustyn. Senator postulował też umożliwienie emerytom i rencistom, za których PIT wystawia ZUS, skorzystanie z odliczania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego bez samodzielnego wypełniania przez nich PIT-u. Dyrektor E. Adamiak, odpowiadając na propozycję senatora, stwierdziła, że obecnie taka zmiana nie jest możliwa, ponieważ potrzebne byłyby liczne prace przygotowawcze, w tym programów komputerowych ZUS.

W trakcie dyskusji senatorowie zadali szereg pytań przedstawicielom rządu, dotyczących przede wszystkim wpłat na organizacje pożytku publicznego.

W wyniku głosowań Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przyjęła 3 poprawki zgłoszone przez senatora M. Augustyna. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wybrano senatora M. Augustyna.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza przystąpiła do rozpatrzenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 maja br., dotyczącego ustawy o związkach zawodowych.

Orzeczenie omówił przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Zbigniew Gromek. Jak wyjaśnił, w rozpatrywanym wyroku trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją art. 35 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Legislator poinformował także senatorów, że do tej pory żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu wykonanie wyroku rozpatrywanego przez komisję. Z informacji uzyskanej z Rządowego Centrum Legislacji wynika jednak, że Rada Ministrów przygotowuje projekt ustawy w tej sprawie. Obecnie jest on na etapie konsultacji z ministrem pracy i polityki społecznej. W związku z tym Z. Gromek stwierdził, że celowe jest podjęcie przez Komisję Ustawodawczą inicjatywy w tej sprawie, polegającej na przyjęciu w miejsce uchylonego ust. 2 art. 35 ustawy o związkach zawodowych ust. 2a o następującej treści: "Tej samej karze podlega ten, kto w związku z pełnioną funkcją związkową kieruje działalnością sprzeczną z art. 7 ust. 2, art. 16 ust. 1 lub art. 24 ust. 1".

W opinii legislatora, zaproponowane brzmienie przepisu, określającego czyny stanowiące podstawę odpowiedzialności karnej osób pełniących funkcje w związkach zawodowych, jest zgodne z konkluzją sformułowaną przez Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 13 maja br. Zdaniem trybunału, "jeżeli ustawodawca chciał dokonać kryminalizacji kierowania działalnością naruszającą wyłącznie wymienione zakazy" - tj. wymienione przez trybunał obowiązki bądź zakazy ustanowione w art. 7 ust. 2 - zakaz obrony praw pracowniczych w sprawie indywidualnej osoby niezrzeszonej w związku, bez wniosku zainteresowanego, w art. 16 ust. 1 - obowiązek niezwłocznego zawiadamiania sądu rejestrowego o zmianach statutu lub z art. 24 ust. 1 - zakaz podziału między członków związku zawodowego dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki zawodowe oraz zakaz przeznaczania dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki zawodowe na cele inne niż realizacji zadań określonych w statucie - "to nic nie stało na przeszkodzie, aby w przepisie karnym odesłać do konkretnych, jednoznacznie określonych przepisów ustawy o związkach zawodowych".

Po zapoznaniu się z informacją senackiego biura legislacyjnego przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski przedstawił wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wykonanie wyroku trybunału Konstytucyjnego z 13 maja br., dotyczącego ustawy o związkach zawodowych. W głosowaniu senatorowie jednomyślnie przyjęli przedstawiony wniosek. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad tym projektem ustawy została upoważniona senator Grażyna Sztark.

Kolejnym rozpatrzonym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego było orzeczenie z 3 czerwca br., dotyczące ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wyrok omówił przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego Z. Gromek. Jak wyjaśnił, trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją następujących przepisów:

  • art. 130a ust. 10 ustawy - Prawo o ruchu drogowym z art. 46, art. 21 ust. 1, art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 oraz z art. 64 ust. 3 konstytucji w zakresie, w jakim dopuszcza odjęcie prawa własności pojazdu bez prawomocnego orzeczenia sądu;
  • art. 130a ust. 11 pkt 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym z art. 64 ust. 3 konstytucji;
  • § 8 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie usuwania pojazdów z art. 92 ust. 1 i art. 46 konstytucji oraz z art. 130a ust. 11 pkt 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Jak poinformował Z. Gromek, utrata mocy art. 130a ust. 10 oraz art. 130a ust. 11 pkt 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym nastąpi z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, czyli 3 czerwca 2009 r. W odniesieniu do § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie usuwania pojazdów wyrok wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego dodał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został do tej pory wykonany i żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu jego wykonanie. Z informacji uzyskanej z Rządowego Centrum Legislacji wynika jednak, że Rada Ministrów przygotowuje projekt ustawy wykonującej to orzeczenie, ale obecnie jest on na etapie konsultacji z ministrem infrastruktury.

Według Z. Gromka, wykonanie przez Senat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca br. powinno zmierzać przede wszystkim do zaproponowania przepisu regulującego tryb postępowania w sprawie pojazdów usuniętych z drogi, które nie zostały odebrane z parkingu przez właścicieli. Określając ten tryb, należy mieć na względzie następujące wytyczne, wynikające z treści uzasadnienia do wyroku z 3 czerwca br. Po pierwsze, nieodebranie pojazdu z parkingu przez właściciela w określonym terminie nie może być zrównane z porzuceniem pojazdu. Po drugie, ustawa nie może wprowadzać automatycznego skutku w postaci utraty ex lege prawa własności pojazdu przez dotychczasowego właściciela i przejścia tej własności na rzecz Skarbu Państwa. Taka konstrukcja nie spełnia bowiem wymogów, wynikających z art. 46 konstytucji, zgodnie z którym rozstrzyganie w przedmiocie przejścia własności na rzecz Skarbu Państwa, jeśli następuje to wbrew woli dotychczasowego właściciela i bez odszkodowania, jest zastrzeżone do właściwości sądów. Po trzecie, tryb postępowania w sprawie nieodebranych pojazdów musi być regulowany na poziomie przepisów ustawowych. W wypadku przedłużającej się zwłoki w odebraniu pojazdu z parkingu przepisy prawne powinny przewidywać możliwość wystąpienia przez właściwe organy z wnioskiem do sądu o zarządzenie sprzedaży pojazdu. Sprzedaż odholowanego auta następowałaby według przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z ruchomości. Jednocześnie w przepisie wprowadzono zasadę, że ewentualna nadwyżka pozostała z zaspokojenia należności za usunięcie i parkowanie pojazdu przypada właścicielowi pojazdu. Jest składana do depozytu sądowego.

Po zapoznaniu się z informacją senackiego biura legislacyjnego senator K. Kwiatkowski przedstawił wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wykonanie rozpatrzonego wyroku dotyczącego ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wniosek w tej sprawie komisja przyjęła jednomyślnie. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad tym projektem ustawy został upoważniony senator K. Kwiatkowski.

Senatorowie z Komisji Ustawodawczej rozpatrzyli także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 czerwca br., dotyczący ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Wyrok omówiła przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego Katarzyna Konieczko. Jak wyjaśniła, trybunał orzekł o niezgodności art. 263 § 3 ustawy - Kodeks postępowania karnego "w zakresie, w jakim do dwuletniego okresu maksymalnego stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie wlicza okresów, w których tymczasowo aresztowany odbywa równocześnie karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie, dopuszczając do przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na okres ponad dwóch lat przez sąd pierwszej instancji na zasadach ogólnych".

K. Konieczko poinformowała, że wyrok rozpatrywany przez komisję nie został dotychczas wykonany i żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. Za celowe legislatorka uznała podjęcie stosownej inicjatywy przez Komisję Ustawodawczą.

Po zapoznaniu się z informacją senackiego biura legislacyjnego przewodniczący komisji senator K. Kwiatkowski zgłosił wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wykonanie wyroku trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego ustawy - Kodeks postępowania karnego. W głosowaniu senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za przedstawionym wnioskiem. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego został upoważniony senator Bohdan Paszkowski.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 czerwca br., dotyczącego ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.

Wyrok omówiła przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego K. Konieczko. Jak poinformowała senatorów, trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją art. 117 §1 kodeksu postępowania cywilnego w części obejmującej zwrot "zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części". Wspomniany przepis uzależnia możliwość wnoszenia o przyznanie pomocy prawnej z urzędu od uprzedniego uzyskania sądowego zwolnienia od kosztów sądowych. Taki zapis utrudnia dostęp do bezpłatnej lub częściowo odpłatnej pomocy sądowej i jest niezgodny z konstytucyjnym prawem do rzetelnej procedury sądowej.

K. Konieczko dodała, że rozpatrywany wyrok nie został dotychczas wykonany i żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu jego wykonanie. Jej zdaniem, celowe jest podjęcie przez Komisję Ustawodawczą inicjatywy w tej sprawie.

Wobec tego przewodniczący komisji K. Kwiatkowski przedstawił wniosek o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej zmiany ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. W głosowaniu wniosek przyjęto jednomyślnie. Do reprezentowania Komisji Ustawodawczej w dalszych pracach nad tym projektem upoważniono senatora B. Paszkowskiego.

Tego samego dnia, na swym setnym, jubileuszowym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja br., dotyczący ustawy - Kodeks karny. Gościem komisji był marszałek Bogdan Borusewicz, a także wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu Piotr Radziewicz i przedstawiciele Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu - K. Konieczko, Z. Gromek i Marek Jarentowski.

Z okazji jubileuszu marszałek B. Borusewicz pogratulował senatorom ogromnej skuteczności w realizowaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jak stwierdził, Komisja Ustawodawcza buduje w ten sposób pozycję Senatu, co dostrzegają także posłowie. Marszałek przypomniał, że Izba dokonała zmiany swojego regulaminu, przyjmując specjalną ścieżkę legislacyjną, usprawniającą wykonanie tego zadania. Podkreślił, że komisja - chociaż nieliczna - swoją ciężką pracą likwiduje wieloletnie opóźnienia w realizacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. "To, co zrobiliście, napawa optymizmem i jest zaskakujące, nawet dla mnie. Nie spodziewałem się, że to tak szybko i sprawnie pójdzie" - mówił marszałek Senatu.

Efekty dotychczasowej pracy Komisji Ustawodawczej omówił jej przewodniczący senator K. Kwiatkowski. Jak przypomniał, komisja od 9 listopada ub.r. do 31 października br. odbyła 100 posiedzeń, podczas których rozpatrzyła 69 wyroków Trybunału Konstytucyjnego, przygotowała i wniosła 35 projektów inicjatyw ustawodawczych, zmierzających do ich wykonania, przeprowadziła 41 pierwszych czytań projektów ustaw i 17 pierwszych czytań projektów uchwał, w tym 9 okolicznościowych. Rozpatrzono także 6 ustaw skierowanych przez marszałka Senatu. Poświęcono 13 posiedzeń rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych podczas debat na posiedzeniach plenarnych Izby, a 3 - sprawom związanym z kierowaniem pracami komisji (wybór przewodniczącego oraz zastępcy). Z racji swojego zakresu działania Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła i przyjęła "Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2007 r.".

Przewodniczący serdecznie podziękował senatorom, legislatorom i pracownikom sekretariatu za dotychczasową współpracę. Podkreślił także, że członkowie komisji pracują nieomal jednomyślnie, a na forum komisji nie ma sporów o podłożu politycznym.

Po krótkiej części jubileuszowej obrad senatorowie przystąpili do rozpatrzenia kolejnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie z 12 maja br., dotyczące ustawy - Kodeks karny, omówił przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego M. Jarentowski. Jak wyjaśnił, trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją art. 213 § 2 ustawy - Kodeks karny "w zakresie odnoszącym się do przestępstwa z art. 212 § 2 kodeksu karnego, w części obejmującej zwrot «służący obronie społecznie uzasadnionego interesu», gdy zarzut dotyczy postępowania osób pełniących funkcje publiczne".

Przedstawiciel biura legislacyjnego poinformował, że rozpatrywany wyrok nie został dotychczas wykonany i żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu jego wykonanie. W związku z tym celowe jest podjęcie przez komisję inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Projektowana zmiana ustawy - Kodeks karny powinna polegać na wyłączeniu przestępności zniesławienia, w sytuacji kiedy podniesiony publicznie i prawdziwy zarzut, uczyniony za pomocą środków masowego komunikowania się, dotyczy osób pełniących funkcje publiczne. W stosunku do tej grupy podmiotów - zdaniem sądu konstytucyjnego - nie ma znaczenia, czy czyn daje się zakwalifikować jako dokonany w celu "obrony społecznie uzasadnionego interesu". Sięganie po dodatkowe kryteria, uzasadniające publikację prawdziwej informacji o działalności osób wykonujących funkcje publiczne za pomocą środków społecznego przekazu, stanowi nieproporcjonalną ingerencję w wolność słowa oraz wolność prasy. Innymi słowy, w odniesieniu do wypowiedzi o działalności osób wykonujących funkcje publiczne z kontratypu, zawartego w art. 213 § 2 k.k., należy wyeliminować przesłankę "obrony społecznie uzasadnionego interesu".

W związku z tym M. Jarentowski zaproponował, by art. 213 § 2 k.k. nadać następujące brzmienie: "Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu lub dotyczący postępowania osób pełniących funkcje publiczne; jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego".

Po zapoznaniu się z informacją przedstawioną przez legislatora senator K. Kwiatkowski zgłosił wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego rozpatrzonego przez Komisję Ustawodawczą. W głosowaniu senatorowie jednomyślnie zaakceptowali przedstawiony wniosek. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny upoważniono senatora Zbigniewa Cichonia.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Poprawki do Konwencji sporządzonej w Aarhus dnia 25 czerwca 1998 r. o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, przyjętej na drugim spotkaniu Stron Konwencji w Ałmaty w dniach 25-27 maja 2005 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej poprawce omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Maciej Trzeciak. Polega ona na dodaniu do tekstu konwencji art. 6a i załącznika Ia. Załącznik precyzuje zasady udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o wydaniu pozwolenia na zamierzone uwolnienie organizmów zmodyfikowanych genetycznie do środowiska oraz wprowadzeniu ich do obrotu.

Wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki zwrócił uwagę, że poprawka jest zgodna z polskim ustawodawstwem i nie pociąga za sobą konieczności zmian w naszym prawie.

Podczas posiedzenie pozytywną opinię o sejmowej ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego obradom senatora Leona Kieresa, Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła jednomyślnie zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią, podpisanej w Wiedniu dnia 28 czerwca 2006 r.

Założenia przedmiotowej umowy przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. Umowa włącza Islandię i Norwegię w działania Unii Europejskiej związane ze stosowaniem i rozwojem porozumień z Schengen. Polska złożyła sześć oświadczeń do tekstu umowy: deklarację dotyczącą warunku podwójnej karalności czynu, deklarację dotyczącą odmowy wykonania nakazu aresztowania ze względu na polityczny charakter przestępstwa, deklarację dotyczącą odmowy wykonania nakazu aresztowania ze względu na obywatelstwo, oświadczenie dotyczące właściwych organów sądowych, oświadczenie dotyczące właściwych organów centralnych oraz oświadczenie dotyczące organu właściwego w sprawach dokumentów tranzytowych.

Wicedyrektor J. Łącki podkreślił znaczenie umowy dla Polski ze względu na obecność w tych krajach dużej liczby naszych rodaków oraz związanych z tym wypadków przekraczania prawa.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych, na wniosek senatora L. Kieresa, jednomyślnie postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Rachonia.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r.

Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Ł. Rędziniak, przedmiotowa konwencja Rady Europy została podpisana przez Polskę we wrześniu 2003 r. Dotyczy wypadków odseparowania dziecka od jednego rodziców w wymiarze transgranicznym. Określa również drogę postępowania - od porozumienia i działań polubownych aż do decyzji sądu w wypadku braku porozumienia między rodzicami

Do sejmowej ustawy ratyfikacyjnej żadnych zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W dyskusji senator D. Arciszewska-Mielewczyk stwierdziła, że konwencja w sprawie kontaktów z dziećmi nie chroni dostatecznie interesów polskich rodziców i postulowała wstrzymanie się z jej ratyfikacją.

Wniosek o przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej zgłosił senator L. Kieres. W głosowaniu komisja przyjęła ten wniosek 5 głosami, przy 1 głosie przeciw.

Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r. zarekomenduje Izbie w imieniu Komisji Spraw Zagranicznych senator L. Kieres.

W czwartym punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrywali ustawę o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 9 września 2002 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej umowie omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ J. Łącki. Umowa jest wypełnieniem normy, zawartej w art. 48 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Wymieniona tam norma przyznaje szczególny, uprzywilejowany status prawny osobom, których działania lub funkcje są związane z wykonywaniem zadań przez trybunał. Nie ma ona dla Polski żadnych konsekwencji, ponieważ siedziba trybunału znajduje się w Hadze.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego obradom senatora L. Kieresa, Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

Na zakończenie obrad senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Marokańskim o przekazywaniu osób skazanych, podpisanej w Rabacie dnia 30 czerwca 2008 r.

Na temat przedmiotowej umowy wypowiadał się podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. Jak stwierdził wiceminister, umowa jest istotna dla Polski, ponieważ Królestwo Maroka nie jest sygnatariuszem Konwencji Strasburskiej, i stanowić będzie ona jedyną podstawę pozwalającą na odbycie kary przez naszych obywateli w Polsce.

Podczas posiedzenia przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego nie miała uwag o charakterze legislacyjnym.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego komisji senatora L. Kieresa, senatorowie przyjęli rozpatrzoną ustawę ratyfikacyjną bez poprawek. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Marek Rocki.

W drugiej części posiedzenia, zamkniętej ze względu na informacje chronione ustawą z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, senatorowie spotkali się z ambasadorami nadzwyczajnymi i pełnomocnymi RP w Królestwie Hiszpanii i w Republice Kataru Ryszardem Schnepfem i Robertem Rostkiem.

* * *

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Rozwiązania zawarte w sejmowej nowelizacji przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda. Jak stwierdził, ustawa stwarza podstawy prawne do udzielania pomocy w formie posiłków głodnym uczniom i dzieciom korzystającym w szkole z zajęć w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego. Pomoc ta ma być udzielana na szczególnych zasadach, a o jej przyznaniu ma decydować dyrektor szkoły, oceniając zaistniałe szczególnie uzasadnione okoliczności. Ponadto w nowelizacji określono limit pomocy udzielanej na podstawie tych zasad, który nie może przekroczyć 10% liczby uczniów i dzieci dożywianych w szkołach na terenie danej gminy na podstawie decyzji administracyjnej w danym miesiącu.

Podczas posiedzenia przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zwróciła uwagę na brak konstytucyjnej zasady równości - nowelizacja nie obejmuje bowiem dzieci korzystających z rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu. W wyniku dyskusji senator Kazimierz Wiatr zgłosił wniosek dotyczący wprowadzenia poprawki znoszącej tę nierówność.

W głosowaniu komisja przyjęła proponowaną zmianę; poparło ja 9 senatorów, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Następnie jednogłośnie przyjęto ustawę o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" wraz z zaakceptowaną wcześniej poprawką. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego Izby wypracowane stanowisko przedstawi senator Zbigniew Szaleniec.

Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła także ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r. Przyjęcie ustawy, zmierzającej do wyrażenia zgody na ratyfikowanie przez prezydenta konwencji precyzującej i wprowadzającej wspólne standardy dotyczące zasad orzekania o kontaktach z dziećmi, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. W swoim wystąpieniu omówił genezę i cele przedmiotowej konwencji, jej zakres, a także zgodność z przepisami prawa polskiego. Jak poinformował wiceminister, do tej pory konwencję ratyfikowało pięć państw.

W głosowaniu, na wniosek senator Piotra Wacha, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Miziołka.

Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrzyli także ustawę o nadaniu nowej nazwy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Uzasadnienie ustawy, uchwalonej na podstawie projektu rządowego, przedstawił dyrektor Departamentu Organizacji Szkół Wyższych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Kurkiewicz.

Zgodnie z ustawą dotychczasowa Akademia Ekonomiczna w Poznaniu będzie nosiła nazwę Uniwersytet Ekonomiczny. W uzasadnieniu podkreślono, że poznańska uczelnia spełnia kryteria ustawowe związane z liczbą posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, dające jej prawo do ubiegania się o używanie nazwy "uniwersytet". Zmiana nazwy uczelni została poparta przez jej senat i parlament studencki; zyskała także uznanie w trakcie konsultacji z partnerami społecznymi, m.in. ze związkami zawodowymi oraz Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Koszty związane ze zmianą nazwy uczelni, tj. koszty wymiany pieczęci, tablic, wizytówek, legitymacji studenckich itp., wyniosą ponad 120 tys. zł. Zgodnie z oświadczeniem rektora Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, zostaną one pokryte ze środków pozostających w dyspozycji uczelni.

Do ustawy sejmowej żadnych zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W posiedzeniu komisji wziął także udział rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Marian Gorynia, który poinformował senatorów o strukturze i kadrze uczelni, a także o jej uprawnieniach. Odpowiadał również na pytania senatorów dotyczące kadry i dorobku naukowego uczelni.

W dyskusji senatorowie, zwłaszcza senator K. Wiatr, zwracali uwagę na znaczenie wielu przedsięwzięć naukowych podejmowanych przez poznańską Akademię Ekonomiczną, a także na jej ścisłe związki z gospodarką, wyrażające się m.in. w utworzeniu dwóch wydziałów silnie zorientowanych na potrzeby gospodarki - informatyzacji gospodarki i gospodarki międzynarodowej.

W głosowaniu, na wniosek senatora K. Wiatra, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła jednomyślnie zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o nadaniu nowej nazwy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Ryszarda Knosalę.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W posiedzeniu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Piątas, dyrektor Zespołu Prawnego w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Jolanta Zrobek-Dybcio oraz Piotr Borowy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nowelizację przedstawił wiceminister obrony narodowej Cz. Piątas. Jak podkreślił, powstała ona w wyniku inicjatywy senackiej, a zaproponowane zmiany zmierzają do doprecyzowania zakresu odpowiedzialności za uiszczanie opłat za używanie lokalu i opłat pośrednich. Do opłat zobowiązane są osoby zamieszkujące w lokalu mieszkalnym na podstawie decyzji administracyjnej, stanowiącej podstawę prawną do zajmowania lokalu mieszkalnego.

Do rozpatrywanej ustawy żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego komisji senatora Stanisława Zająca, senatorowie postanowili jednomyślnie zarekomendować Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawozdawcą stanowiska komisji w tej sprawie został senator S. Zając.

Druga część posiedzenia Komisji Obrony Narodowej dotyczyła systemu zapobiegania i ścigania przestępczości w siłach zbrojnych. Senatorowie zapoznali się ze sprawozdaniem naczelnego prokuratora wojskowego z działalności prokuratorów wojskowych oraz o stanie przestępczości i wykroczeń w Siłach Zbrojnych RP w 2007 roku, a także z informacją Ministerstwa Obrony Narodowej na temat funkcjonowania Żandarmerii Wojskowej.

Gośćmi komisji byli wiceminister obrony narodowej Cz. Piątas, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej: komendant główny gen. Marek Witczak i szef Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej płk Marek Baranowski, szef Oddziału Dyscypliny Wojskowej w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności w Ministerstwie Obrony Narodowej płk Stanisław Piwowar, oraz naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski i jego zastępca gen. Zbigniew Woźniak, a także P. Borowy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cz. Piątas, wprowadzając do dyskusji na temat działalności prokuratorów wojskowych oraz stanu przestępczości i wykroczeń w polskich siłach zbrojnych, przedstawił krótką informację na temat usytuowania i zadań prokuratury wojskowej w strukturach sił zbrojnych.

Naczelny prokurator wojskowy płk K. Parulski przedstawił sprawozdanie z działalności Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 2007 r. oraz poinformował senatorów o strukturze organizacyjnej prokuratury wojskowej. W jednostkach organizacyjnych prokuratury wojskowej zatrudnionych jest 179 prokuratorów, w tym 159 oficerów. Działalność prokuratury wojskowej obejmuje prowadzenie postępowań w sprawie przestępstw i wykroczeń, czynności kontrolno-profilaktyczne skierowane przeciwko najczęściej notowanym przestępstwom i wykroczeniom, a także działalność szkoleniową oraz prace legislacyjne. W 2007 r. prokuratura wojskowa prowadziła 10 035 spraw o przestępstwa i wykroczenia, przygotowała też 239 aktów normatywnych.

W dyskusji senator S. Zając pytał m.in. o skuteczność kasacji jako środka postępowania. Odpowiadając, naczelny prokurator wojskowy wyjaśnił, że postępowania te dotyczyły orzeczeń wydanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Senator Maciej Grubski poruszył sprawę działalności prokuratury wojskowej i sądów wojskowych w związku z postępowaniem wobec żołnierzy aresztowanych na skutek wydarzeń w afgańskiej wiosce Nangar-Khel. Do opinii senatora odnieśli się zarówno naczelny prokurator wojskowy K. Parulski, jak i jego zastępca Z. Woźniak.

Wiceminister obrony narodowej Cz. Piątas poinformował senatorów o usytuowaniu Żandarmerii Wojskowej w strukturze sił zbrojnych oraz o kierunkach działalności tej struktury. Podkreślił, że oczekiwanym przez resort obrony przedmiotem jej działalności jest intensyfikacja działalności profilaktycznej.

Komendant Żandarmerii Wojskowej gen. M. Woźniak przedstawił zadania tej formacji, która funkcjonuje na podstawie ustawy o Żandarmerii Wojskowej. Jak podkreślił, najważniejszym zadaniem Żandarmerii Wojskowej jako struktury sił zbrojnych jest profilaktyka, służąca zapobieganiu najczęściej pojawiającym się przestępstwom, a także budowanie bardziej przyjaznych relacji z pozostałymi strukturami wojska.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła, w trybie art. 25 w związku z art. 22 ust. 3 Regulaminu Senatu, wniosek Prezydium Senatu z 26 września br., dotyczący nieobecności senatorów Grzegorza Czeleja i Jana Olecha bez usprawiedliwienia na więcej niż trzech posiedzeniach komisji w ciągu roku.

Po wysłuchaniu wyjaśnień senatorów G. Czeleja i J. Olecha, odbyciu dyskusji i przeanalizowaniu przekazanej przez marszałka Senatu dokumentacji komisja uznała jednogłośnie, że nie należy stosować wobec obu senatorów odpowiedzialności regulaminowej, przewidzianej w art. 25 ust. 2 Regulaminu Senatu. W ocenie komisji, wyjaśnienia złożone przez senatorów są przekonujące, sankcje finansowe natomiast, które ponieśli senatorowie, w zupełności wystarczą. W związku z tym Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich postanowiła nie zastosować w stosunku do obu senatorów sankcji regulaminowych.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzono ponownie, zgodnie z pismem marszałka Senatu, ustawę o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 23 października br. i komisja nie przyjęła wówczas stanowiska w sprawie rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, o czym powiadomiono marszałka.

Podczas ponownego rozpatrywania ustawy sejmowej senator Przemysław Błaszczyk zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. W głosowaniu nie uzyskał on poparcia komisji (8/10/0) i został zgłoszony jako wniosek mniejszości.

Wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy zgłosił senator Andrzej Grzyb. W głosowaniu przyjęto go 10 głosami, a 8 senatorów było przeciw. Następnie przystąpiono do głosowania nad przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wraz z zaaprobowaną wcześniej zmianą. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w tej sprawie wybrano senatora Stanisława Gorczycę. Sprawozdawcą wniosku mniejszości komisji został senator P. Błaszczyk.

Tego samego dnia senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska omówili zmiany zaproponowane przez rząd, a dotyczące funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego. Informację na ten temat przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak.

Przygotowany przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie w art. 33 zakłada przekazanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w gestię sejmików wojewódzkich. Przewidziano funkcjonowanie 16 ośrodków doradztwa rolniczego w formie samorządowych wojewódzkich osób prawnych. Właściwy miejscowo sejmik w drodze uchwały nadaje im statut, a zarząd województwa wybiera dyrektora. Zmienić się ma skład Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, ponieważ miejsce przedstawiciela wojewody zajmie drugi przedstawiciel sejmiku województwa, a członków rady działającej przy ośrodku doradztwa rolniczego będzie powoływać i odwoływać zarząd województwa. Projekt zakłada, że zarząd województwa może - w drodze porozumienia - przekazać prowadzenie ośrodków doradztwa rolniczego właściwej miejscowo izbie rolniczej.

Jak poinformował wiceminister A. Ławniczak, minister rolnictwa i rozwoju wsi po zasięgnięciu opinii konwentu marszałków określi, w drodze rozporządzenia, ramowy statut ośrodków wojewódzkich. Ma to służyć zapewnieniu realizacji zadań, które się nie zmienią, na terenie całego kraju, a także pozwoli utrzymać jednolitą organizację i sposób działania tych jednostek.

Jak stwierdził wiceminister rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie pozostanie jednostką podległą ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.

Zmieni się natomiast finansowanie wszystkich jednostek doradztwa rolniczego. Zarówno Centrum Doradztwa Rolniczego, jak i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego zamiast dotychczasowej dotacji przedmiotowej na wykonywanie zadań, utrzymanie jednostek i wynagrodzenia pracowników będą otrzymywały dotację celową.

29 października 2008 r.

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przyjęcie sejmowej nowelizacji, uchwalonej z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk. Jak stwierdził, ustawa transponuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, realizuje także postanowienia Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2010.

Podstawowym obowiązkiem wynikającym z implementowanej dyrektywy jest osiągnięcie przez państwa członkowskie do 31 grudnia 2006 r., a przez Polskę do 31 grudnia br., poziomu zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w ilości 4 kg na jednego mieszkańca w ciągu roku. Aby zapewnić osiągnięcie wymaganego przez prawo wspólnotowe poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010 zobowiązano ministra środowiska do przygotowania odpowiednich zmian legislacyjnych. Rozpatrywana nowelizacja zmierza do wypełnienia tego obowiązku.

Do najważniejszych zmian zaproponowanych przez rząd należy zaliczyć m.in. objęcie przepisami ustawy również tych przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż sprzętu przy wykorzystaniu wszelkich środków porozumiewania się na odległość, modyfikację definicji używanych w niej określeń, uregulowanie trybu rejestracji przedsiębiorców zagranicznych wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny, upoważnienie ministra właściwego do spraw środowiska do określenia w drodze rozporządzenia minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, a także uproszczenie i zmniejszenie liczby sprawozdań, które przedsiębiorcy są obowiązani dostarczać głównemu inspektorowi ochrony środowiska.

Podczas posiedzenia senatorowie wysłuchali także uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zaproponował wprowadzenie 3 zmian do rozpatrywanej nowelizacji, w dyskusji propozycje poprawek zgłosili także senatorowie Jadwiga Rotnicka i Michał Wojtczak.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparła proponowane zmiany, a następnie postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wraz z 14 zaaprobowanymi wcześniej poprawkami. Miały one charakter legislacyjny, doprecyzowujący zapisy ustawy sejmowej. Ustalono, że w imieniu komisji ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator J. Rotnicka.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich wyraziła opinię na temat korekty planowanych wydatków w projekcie budżetu Kancelarii Senatu w 2009 r.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Senatu: szef kancelarii minister Ewa Polkowska, dyrektor Biura Finansowego Marianna Wąsowska, p.o. dyrektora Biura Administracyjnego Piotr Kosiński i dyrektor Biura Informatycznego Stanisław Włodarz.

Senatorowie wysłuchali wystąpienia minister E. Polkowskiej, która zreferowała przebieg prac nad projektem budżetu Kancelarii Senatu na rok 2009 w sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Następnie przedstawiła propozycje zmniejszenia wydatków w budżecie Kancelarii Senatu na rok 2009 w związku z pismem przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W wyniku dyskusji Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich postanowiła zaproponować marszałkowi Senatu następujące zmniejszenia wydatków w projekcie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2009:

  • w § 4300 - zakup usług pozostałych (usługi poligraficzne) zmniejszyć
    o kwotę 200 tys. zł,
  • w § 4270 - zakup usług remontowych (prace remontowe ogólnobudowlane) zmniejszyć o kwotę 300 tys. zł,
  • w § 6060 - wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych zmniejszyć o kwotę o 1660 tys. zł.

Ostatecznie komisja opowiedziała się za zmniejszeniem wydatków w budżecie Kancelarii Senatu w 2009 r. w wysokości 2160 tys. zł.

30 października 2008 r.

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Nowelizację, uchwaloną z przedłożenia rządowego, omówili przedstawiciele Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej: dyrektor Eugenia Gienieczko, naczelnik wydziału Jerzy Kowalski i główny specjalista Janina Suzdorf. Jak poinformowali, zaproponowane zmiany wynikają z przedstawionych Polsce przez Komisję Europejską zarzutów niepełnej implementacji w polskim ustawodawstwie trzech unijnych dyrektyw równościowych. Nowelizacja zmierza do doprecyzowania i uszczegółowienia już obowiązujących regulacji w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Senatorowie zapoznali się także z uwagami, które zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W dyskusji senatorowie Stanisław Piotrowicz, Jan Rulewski, Zbigniew Cichoń i Krzysztof Piesiewicz mówili m.in. o wpływie regulacji europejskich na polskie ustawodawstwo. Wyrażali także zaniepokojenie w związku ze zbyt częstym, ich zdaniem, brakiem precyzji w zapisie norm prawnych w prawie unijnym.

Senator J. Rulewski zaproponował wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji kodeksu pracy. W głosowaniu uzyskały one akceptację Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Rulewskiego.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Umowy między Unią Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii w sprawie procedury przekazywania osób pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią, podpisanej w Wiedniu dnia 28 czerwca 2006 r.

Założenia przedmiotowej umowy międzynarodowej omówił sędzia Sławomir Buczma z Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ma ona uprościć przekazywanie osób do celów ich ścigania lub wykonywania wyroku między państwami członkowskimi Unii a Norwegią i Islandią poprzez przekazywanie ich na podstawie nakazu aresztowania.

W trakcie dyskusji ustawa nie budziła zastrzeżeń senatorów i nikt nie wyraził chęci zabrania głosu na jej temat. Żadnych uwag nie zgłosił także przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego. W wyniku głosowania senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za wnioskiem przewodniczącego komisji senatora S. Piotrowicza o przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator S. Piotrowicz.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r. Ustawę, której celem jest wyrażenie przez Sejm i Senat zgody na ratyfikację przez prezydenta konwencji Rady Europy w sprawie kontaktów z dziećmi, omówił sędzia Cezary Dziurkowski z Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przedmiotowa konwencja ma na celu polepszenie pozycji dziecka w sytuacjach, gdy jego kontakty z członkami rodziny są ograniczone ze względu na rozłączenie rodziny i zamieszkiwanie ich w różnych krajach.

Ponieważ rozpatrywana ustawa ratyfikacyjna nie wywołała żadnych kontrowersji ani nie wzbudziła zastrzeżeń senatorów, przewodniczący komisji senator S. Piotrowicz zgłosił wniosek o jej przyjęcie bez poprawek. Wniosek został przyjęty jednomyślnie, czterema głosami. Na sprawozdawcę komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora Z. Cichonia.

W czwartym punkcie porządku dziennego Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Marokańskim o przekazywaniu osób skazanych, podpisanej w Rabacie dnia 30 czerwca 2008 r.

Rozwiązania zawarte w przedmiotowej umowie omówiła Agnieszka Szklarczyk z Ministerstwa Sprawiedliwości. Umowa ma na celu umożliwienie osobom skazanym odbywania kary pozbawienia wolności we własnym państwie.

Ustawa nie budziła zastrzeżeń senatorów i nikt nie zgłosił się do dyskusji. Także senackie biuro legislacyjne nie przedstawiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym. W wyniku głosowania nad wnioskiem senatora S. Piotrowicza o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikacyjnej komisja postanowiła zarekomendować ją Senatowi. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora K. Piesiewicza.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzono także ustawę o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 9 września 2002 r.

Założenia przedmiotowej umowy międzynarodowej omówił wicedyrektor w Departamencie Prawno-Traktatowym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Umowa przedłożona parlamentowi przyznaje szczególny, uprzywilejowany status prawny osobom, których działania lub funkcje są związane z wykonywaniem zadań przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

W wyniku głosowania komisja jednomyślnie opowiedziała się za przyjęciem wniosku senatora S. Piotrowicza i postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Zdecydowano, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby złoży senator Z. Cichoń.

W szóstym punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Sejmową nowelizację, uchwaloną na podstawie projektu poselskiego, omówił funkcjonariusz Agencji Wywiadu Piotr Juszczuk. Przyznaje ona funkcjonariuszom określonej kategorii prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z wykonywaniem zadań służbowych poza granicami kraju. Wprowadzono również obligatoryjną pomoc na kształcenie dzieci, będących na utrzymaniu funkcjonariusza, który poniósł śmierć w związku z wykonywanymi obowiązkami.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym. W wyniku głosowania nad wnioskiem senatora S. Piotrowicza o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła jednomyślnie zarekomendować ją Senatowi. Ustalono, że w jej imieniu przyjęcie nowelizacji bez poprawek zaproponuje Izbie senator Jan Wyrowiński.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Przyjęcie nowelizacji, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Zbigniew Sosnowski. Sejmowa nowela zmierza do wprowadzenia jednolitych mechanizmów, umożliwiających obligatoryjne zawieszenie prawa do emerytury z tytułu ponownego przyjęcia emeryta do służby albo powołania go do zawodowej służby wojskowej. Zmiana przewidziana w projekcie zakłada dodanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego do katalogu formacji, w których podjęcie służby przez emeryta będzie powodować obligatoryjne zawieszenie jego prawa do emerytury.

Senackie biuro legislacyjne nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym, nie przedstawili ich również senatorowie, wobec czego przewodniczący komisji senator S. Piotrowicz zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek. Wniosek został przyjęty jednomyślnie, 4 głosami. Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senatora J. Wyrowińskiego.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe.

Ustawę, uchwaloną przez Sejm z przedłożenia rządowego, omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Jak stwierdził, nowela umożliwia skorzystanie w pełni ze swobody kształtowania przez strony stosunku cywilnoprawnego, zwłaszcza w zakresie określenia waluty zobowiązania pieniężnego. Wiceminister nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji i poparł proponowane zmiany.

Uwag o charakterze legislacyjnym nie miała również przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu, na wniosek przewodniczącego komisji senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, senatorowie jednomyślnie postanowili zarekomendować Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bohdana Paszkowskiego.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła bez sformułowania - "uchwalonej przez Sejm w dniu...", druk senacki jako pierwszy, potem sejmowe ustawę o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Jej założenia przedstawił wiceminister sprawiedliwości Z. Wrona.

Nowelizacja wprowadza zmianę w art. 661 kodeksu cywilnego, dotyczącą umów najmu zawieranych między przedsiębiorcami, umożliwiając ich zawieranie na czas oznaczony do 30 lat. Obecnie można zawrzeć taką umowę do 10 lat, potem jest to umowa na czas nieoznaczony. W opinii ustawodawcy, poprawi to warunki funkcjonowania przedsiębiorstw, ponieważ umowa na czas nieokreślony może być wypowiedziana w każdym czasie, bez podania przyczyny. Po zmianach umowy dłuższe niż 10 lat - do 30 lat uzyskają ochronę przed nagłym wypowiedzeniem, co zwiększy pewność gospodarowania i trwałość najmu.

Przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego nie zgłaszała uwag o charakterze legislacyjnym.

W dyskusji, w której wzięli udział senatorowie K. Kwiatkowski, Marek Trzciński i Leon Kieres, wyrażano wątpliwości co do potrzeby wydłużenia terminu umów najmu aż do 30 lat, nikt nie zgłosił jednak propozycji zmian.

W głosowaniu, na wniosek senatora K. Kwiatkowskiego, Komisja Ustawodawcza opowiedziała się jednomyślnie za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora K. Kwiatkowskiego.

* * *

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o służbie cywilnej. Ustawę, uchwaloną (w Sejmie 257 posłów było za, przeciw - 140) na podstawie dwóch projektów - rządowego i poselskiego, przedstawił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Leszkiewicz. Jest ona nową, kompleksową regulacją, dotyczącą korpusu służby cywilnej. Zmierza do przywrócenia i zachowania otwartego i konkurencyjnego dostępu do niej. Wprowadza powszechność odbywania służby przygotowawczej przez osoby po raz pierwszy podejmujące pracę w służbie cywilnej. Zawiera także przepisy regulujące powołanie, kompetencje i cele działania Rady Służby Cywilnej oraz przywraca do grupy wyższych stanowisk właściwych dla służby cywilnej stanowiska w administracji rządowej szczebla kontrolnego i w terenie.

W swoim wystąpieniu wiceminister A. Leszkiewicz zwrócił uwagę na zmiany w projekcie ustawy, dokonane podczas prac sejmowych. Sejmowa ustawa stanowi, że kandydaci na wyższe stanowiska w administracji państwowej będą wyłaniani w "otwartym, konkurencyjnym naborze" spośród członków korpusu służby cywilnej.

Jedna z podstawowych zmian zakłada likwidację Państwowego Zasobu Kadrowego (PZK), powołanego w 2006 r., i włączenie wyższych stanowisk w administracji państwowej do służby cywilnej. Ma to dotyczyć m.in. dyrektorów generalnych urzędów oraz dyrektorów departamentów i ich zastępców.

Członkowie korpusu służby cywilnej, posiadający odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie zawodowe, będą mogli obejmować wyższe stanowiska - z wyjątkiem dyrektora generalnego urzędu - w drodze awansu wewnętrznego. Przewidziano również stosowanie w służbie cywilnej systemu ocen okresowych. Mają nimi być objęci m.in. dyrektorzy generalni urzędów, dyrektorzy komórek organizacyjnych i ich zastępcy.

W myśl nowych uregulowań, o wyższe stanowisko w służbie cywilnej będzie się mogła ubiegać osoba, która ma tytuł magistra (lub równorzędny), co najmniej 3-letni staż pracy w jednostkach sektora finansów publicznych, w tym rok na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym. W wypadku kandydatów na dyrektora generalnego urzędu minimalne wymagania to 6-letni staż pracy, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym.

Zgodnie z ustawą, ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy, podobnie jak informacje o wynikach naboru, mają być zamieszczane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Premiera i BIP urzędu poszukującego pracownika.

Ustawa zakłada, że wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być apolityczne. Osoby je zajmujące nie będą mogły publicznie manifestować swoich poglądów politycznych, łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego, uczestniczyć w strajkach, tworzyć partii politycznych i uczestniczyć w nich, a także pełnić funkcji w związkach zawodowych.

Nabór na wyższe stanowisko w służbie cywilnej przeprowadzać będzie zespół, składający się z członków korpusu służby cywilnej, liczący trzy lub pięć osób, w zależności od stanowiska, na jakie przeprowadza się rekrutację. Zespół wyłoni maksymalnie dwóch kandydatów, których przedstawi do wyboru właściwemu ministrowi bądź kierownikowi odpowiedniego urzędu. Z naboru zostanie sporządzony protokół, zawierający informacje m.in. o oferowanym stanowisku i uzasadnienie dokonanego wyboru.

Korpus służby cywilnej będzie podlegał systemowi ocen okresowych. Od takiej oceny będzie zależała kariera urzędnika. Na przykład osoba po raz pierwszy zatrudniana w służbie cywilnej po wygaśnięciu rocznej umowy dostanie kolejną, już na stałe, po uzyskaniu pozytywnej oceny.

Zgodnie z ustawą, stanowiska stracą osoby, które weszły do PZK niejako "z automatu", gdy powierzono im stanowiska kierownicze w administracji - mimo że nie spełniały wymogów dotyczących stażu pracy. Wyższych stanowisk nie będą też mogły pełnić osoby, które nie mają pięcioletniego stażu pracy, nie zdały egzaminu do PZK lub nie wygrały konkursu, ogłoszonego przez prezesa Rady Ministrów.

Ponadto ustawa przewiduje powołanie szefa służby cywilnej. Stanowisko to będzie mogła objąć osoba spełniająca określone wymagania, np. w chwili powołania nie będzie członkiem partii i nie była nim w ciągu ostatnich pięciu lat. Przyszły szef służby cywilnej będzie musiał posiadać wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, popartą doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych. Będzie podlegał bezpośrednio premierowi. Jego odwołanie stanie się możliwe w określonych sytuacjach, np. w wypadku złożenia przez niego rezygnacji lub nie wypełniania obowiązków z powodu długotrwałej choroby, a także w wypadku utraty przez niego "nieposzlakowanej opinii". Jednym z ważniejszych zadań szefa służby cywilnej będzie opracowanie projektu strategii zarządzania kadrami w służbie cywilnej.

W miejsce obecnej Rady Służby Publicznej powstanie 15-osobowa rada służby cywilnej, powoływana przez szefa rządu. Jej zadaniem będzie m.in. opiniowanie zmian w prawie dotyczącym służby cywilnej. Rada będzie też oceniać przebieg postępowań kwalifikacyjnych. Szef rządu będzie powoływał 8 z 15 jej członków. W radzie znajdą się też osoby reprezentujące wszystkie kluby parlamentarne (7 osób).

Przyjęte rozwiązania odnoszą się do zmian, jakie wprowadził poprzedni Sejm. W 2006 r. zlikwidowano stanowisko szefa służby cywilnej, urząd i radę służby cywilnej. Obecnie nie ma, jak poprzednio, konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej - powstał za to Państwowy Zasób Kadrowy, skupiający osoby mogące zająć takie stanowiska.

Podczas posiedzenia Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zapoznała się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zwróciło uwagę na szereg nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów ustawy.

W dyskusji senatorowie zgłosili przedstawicielowi rządu wiele wątpliwości i pytań, dotyczących m.in. minimalnej i maksymalnej liczby punktów stanowiących warunek zakończenia sprawdzianu dla pracowników służby cywilnej oraz finansowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Zwracano także uwagę na zbyt szybki, zdaniem senatorów, proces prac legislacyjnych nad ustawą, obejmującą szeroki zakres regulacji.

Senatorowie odnieśli się również do kwestii znajomości języków obcych przez osoby ubiegające się o mianowanie w służbie cywilnej. Wskazywano na brak w ustawie sposobu odwołania dyrektora Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Interesowano się strategią zarządzania zasobami ludzkimi i kwestią warunków zajmowania wyższych stanowisk w służbie cywilnej.

Senator Władysław Ortyl zaproponował wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o służbie cywilnej, senator Stanisław Jurcewicz zgłosił natomiast wniosek o wprowadzenie 9 zmian.

W głosowaniu komisja przyjęła wszystkie poprawki postulowane przez senatora S. Jurcewicza. Zmiany zaproponowane przez senatora W. Ortyla nie uzyskały poparcia większości komisji i zostały zgłoszone jako wniosek mniejszości komisji.

Ustalono, że stanowisko Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie ustawy o służbie cywilnej przedstawi podczas posiedzenia plenarnego Izby senator Zbigniew Meres, sprawozdawcą mniejszości komisji natomiast będzie senator W. Ortyl.

Poprawki zaproponowane przez komisję mają przede wszystkim charakter precyzujący, uzupełniają regulacje ustawowe przyjęte przez Sejm oraz uwzględniają obowiązujący oraz przyszły stan prawny.

Zmiany zawarte w dwóch wnioskach mniejszości zmierzają do tego, aby strategia zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej stanowiła program wieloletni w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz była realizowana w ramach odrębnej części budżetowej, którą dysponuje szef służby cywilnej. Kolejny wniosek mniejszości zakłada, że osoba ubiegająca się o mianowanie w służbie cywilnej powinna znać co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej. Inne poprawki proponowane przez mniejszość zmierzają do rezygnacji z przepisów regulujących nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej i wprowadzenia egzaminu generalnego, organizowanego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej. Ponadto mniejszość zaproponowała zniesienie zakazu łączenia zatrudnienia w służbie cywilnej z mandatem radnego. Pozostałe wnioski redagują przepisy w sposób zgodny z zasadami techniki prawodawczej.

Następnie Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji państwowej przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o pracownikach samorządowych.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów A. Leszkiewicz.

Rozpatrywana ustawa zmierza do zreformowania administracji samorządowej. Wprowadza zmiany, które umożliwią, z jednej strony, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji samorządowej, a z drugiej - sprawne i profesjonalne wykonywanie zadań przez samorząd terytorialny. Ustawa zakłada stworzenie spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji samorządowej i jest odpowiedzią na zmiany na rynku pracy.

W swoim wystąpieniu wiceminister A. Leszkiewicz zwrócił uwagę na zmiany wprowadzone przez Sejm do rządowego projektu ustawy o pracownikach samorządowych.

W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. kwestią powoływania kierownika jednostki organizacyjnej gminy, zakazem łączenia zatrudnienia na stanowisku sekretarza gminy z mandatem radnego oraz zatrudnieniem na kierowniczym stanowisku urzędniczym pracownika samorządowego osoby, która co najmniej przez trzy lata prowadziła działalność gospodarczą.

Odpowiadając na pytanie senatorów, wiceminister A. Leszkiewicz podkreślał, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała omawianą regulację.

W dyskusji zwracano także uwagę na zagwarantowanie pełnej apolityczności na stanowisku sekretarza poprzez niełączenie zatrudnienia z mandatem radnego, a także na awansowanie wewnętrzne pracowników i oczekiwania samorządów w tym zakresie oraz na potrzebę doprecyzowania charakteru działalności gospodarczej, stanowiącej kryterium zatrudnienia na kierowniczym stanowisku urzędniczym.

Propozycje wprowadzenia poprawek do ustawy o pracownikach samorządowych zgłosili senatorowie Marek Konopka i S. Jurcewicz.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej poparła wszystkie 3 zmiany postulowane przez wnioskodawców i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy o pracownikach samorządowych wraz z zaaprobowanymi poprawkami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bohdana Paszkowskiego.

Dwie ze zmian zaproponowanych przez komisję wprowadzają zakaz łączenia zatrudnienia na stanowisku sekretarza gminy, powiatu lub województwa z mandatem radnego jednostki samorządu terytorialnego oraz przewidują, że norma ta będzie miała zastosowanie od nowej kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Trzecia z poprawek doprecyzowuje przepis, określający wymagania związane z zatrudnieniem na kierowniczym stanowisku urzędniczym w administracji samorządowej, odnoszący się do wymogu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z postulatem senatorów, charakter tej działalności ma odpowiadać wymaganiom określonym dla danego stanowiska w administracji samorządowej.

W trzecim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Na temat uregulowań zawartych w sejmowej nowelizacji głos zabrał naczelnik Wydziału w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej Cezary Zawistowski. Jak wyjaśnił, ustawa zmierza do stworzenia podstawy prawnej do udzielania pomocy w formie posiłków głodnym uczniom i dzieciom korzystającym w szkole z zajęć w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego.

Przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego w swojej opinii przedstawionej senatorom zwróciła uwagę na zakres podmiotowy nowelizacji budzący wątpliwości w świetle konstytucyjnej zasady równości, ponieważ przepis przewiduje, że posiłek mogą otrzymywać głodni uczniowie i dzieci, które korzystają z zajęć w szkole w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego. Zdaniem legislatorki, rozwiązanie prawne proponowane w ustawie nie będzie dotyczyć dzieci wykonujących ten obowiązek w przedszkolach.

Senator Sławomir Sadowski pytał o miesięczne ograniczenia do 10% liczby uczniów, którym udzielono pomocy w szkołach na terenie gminy i zasygnalizował przygotowanie na posiedzenie plenarne Senatu poprawki, podnoszącej ten próg do 20%.

Wobec braku chętnych do zabrania głosu w dyskusji przewodniczący obradom senator S. Jurcewicz zgłosił wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. W głosowaniu komisja jednomyślnie przyjęła przedstawiony wniosek. Ustalono, że w imieniu komisji przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" zarekomenduje Izbie senator S. Sadowski.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Opinię na temat ustawy, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy grupy posłów, przedstawiła wicedyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów Marianna Borowska. Rozpatrywana nowela sejmowa przesuwa na 1 stycznia 2012 r. termin wejścia w życie zmiany, dotyczącej zmniejszenia kwoty rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, polegającej na obniżeniu z 0,6% do 0,25% wskaźnika procentowego przyjętego dla jej obliczania. Zmiany te miały wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Do rozpatrywanej nowelizacji żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W wyniku głosowania, na wniosek przewodniczącego obradom senatora S. Jurcewicza, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej jednomyślnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora Marka Konopkę.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt.

Opinię na temat nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu komisyjnego, przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Ochrony Środowiska Kazimierz Plocke. Senatorowie zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Sejmowa nowela zmierza do objęcia podmiotów prowadzących zakłady lecznicze dla zwierząt przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawodawca uznał, że prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt będzie działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów tej ustawy. Regulowana działalność gospodarcza to działalność, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa.

Zakład leczniczy dla zwierząt, tak jak obecnie, będzie mógł świadczyć usługi weterynaryjne po uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt, z tym że podmiot ubiegający się o wpis do ewidencji będzie zobowiązany nie tylko spełniać wymogi przewidziane nowelizowaną ustawą, ale również posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt wraz z 6 poprawkami. Zmiany zaproponowane przez komisję zmierzały do zapewnienia poprawności legislacyjnej ustawy oraz eliminują wątpliwości interpretacyjne i były zbieżne z sugestiami senackiego biura legislacyjnego. Ustalono, że ich wprowadzenie zaproponuje Izbie senator Marian Cichosz.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o ratyfikacji Poprawki do Konwencji sporządzonej w Aarhus dnia 25 czerwca 1998 r. o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, przyjętej na drugim spotkaniu Stron Konwencji w Ałmaty w dniach 25-27 maja 2005 r.

Rozwiązania zawarte w poprawce, podlegającej ratyfikacji przez prezydenta, omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Żadnych zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Grzyba.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006". Na temat sejmowej nowelizacji, uchwalonej z przedłożenia rządowego, wypowiadała się Iwona Koza, wiceprezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Nowela zmienia termin przedstawiania przez Radę Ministrów Sejmowi rocznej informacji o realizacji zadań wynikających z "Programu dla Odry - 2006" z 31 marca na 30 czerwca.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek sejmowej nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006". Ustalono, że jej przyjęcie w imieniu komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby zarekomenduje senator Piotr Głowski.


Poprzedni fragment, następna część, spis treści