Dzień Otwarty w Senacie z okazji rozpoczęcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej
2 lipca 2011 r. z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Senat i Sejm otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających. Tego dnia bez wcześniejszych zaproszeń, mając ze sobą tylko dokument tożsamości ze zdjęciem, można było zobaczyć wnętrza parlamentu. W Senacie goście mogli obejrzeć m.in. salę plenarną, gabinet marszałka, sale posiedzeń komisji i tzw. foyer przy sali obrad z portretami wszystkich marszałków Izby.
Na zwiedzających czekali pracownicy Kancelarii Senatu, którzy starali się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące polskiego przewodnictwa i jego wymiaru parlamentarnego, odpowiadali także na pytania. Dla zwiedzających przygotowano szereg materiałów informacyjnych, dotyczących zarówno prezydencji, jak i historii i teraźniejszości polskiego parlamentaryzmu.
Specjalnie dla zwiedzających w sali plenarnej Senatu odbył się koncert węgierskiego chóru męskiego św. Efraima. Gościem honorowym był ambasador Węgier w Polsce Robert Kiss. Występ zorganizowano we współpracy z Instytutem Węgierskim w Warszawie w związku z zakończeniem przewodnictwa tego kraju w UE i przekazaniem go Polsce. Artyści, którzy są m.in. laureatami Międzynarodowego Festiwali Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w 2006 r., zaprezentowali m.in. utwory węgierskich i polskich kompozytorów: Ferenca Liszta, Béli Bartóka, Zoltána Kodálya, Romualda Twardowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego.
W Sejmie oprócz sali plenarnej, kuluarów, sali kolumnowej można było zobaczyć oryginały traktatu akcesyjnego Polski do UE i Traktatu z Lizbony, a także wziąć udział w konkursach na temat UE. Goście mogli też zatrzymać się przed tablicami upamiętniającymi posłów II RP, ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Z okazji prezydencji główny hol sejmowy udekorowano flagami narodowymi wszystkich 27 państw członkowskich UE.
|