Wydarzenia - Senat RP

Noworoczny Recital Chopinowski w Senacie

5 stycznia 2010 roku w Senacie odbył się Recital Chopinowski w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego. Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, przywitał gości, złożył noworoczne życzenia i przypomniał, że Sejm i Senat ogłosiły rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Na koncert do Senatu przybyła Maria Kaczyńska, żona Prezydenta RP.

Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu otwierając spotkanie wyraziła nadzieję, że atmosfera wieczoru ciepła i serdeczna przeniesie się na kolejne 360 dni nowego roku, i że będzie to rok bez waśni i sporów. Zachęcała gości do obejrzenia towarzyszącej koncertowi wystawy "Chopinowi Duda-Gracz. Malarska interpretacja twórczości Fryderyka Chopina". Zaznaczyła, że to 10 z 295 obrazów Jerzego Dudy-Gracza, który zilustrował wszystkie dzieła Chopina, nawet te zaginione.

"Fryderyk Chopin to synonim polskości, a Duda-Gracz mówił o sobie, że jest chory na polskość" - podkreśliła wicemarszałek Senatu. Powiedziała, że artysta przywiązany był do tego, co bliskie i lokalne. Dodała, iż Senat przywiązuje ogromną wagę do rozwoju demokracji lokalnej i dlatego ten rok ogłosił także Rokiem Demokracji Lokalnej. Dodała, że recital i spotkanie inaugurują ten Rok.

Gośćmi Senatu tego wieczoru byli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, senatorowie i posłowie z żonami, ambasadorowie, przedstawiciele świata artystycznego.

Wicemarszałek podziękowała Bogdanowi Borusewiczowi za patronat nad koncertem, za organizację tego wieczoru minister Ewie Polkowskiej Szefowi Kancelarii Senatu, Elżbiecie Pendereckiej prezes Stowarzyszenia Ludwiga van Bethovena, które z Fundacją Conspero zrealizowało Noworoczny Koncert, a także Wilmie Duda-Gracz, żonie nieżyjącego artysty, za to że doszło do tego spotkania. Elżbiecie Pendereckiej podczas wieczoru towarzyszył mąż Krzysztof Penderecki.

Recital poprzedziła emisja wypowiedzi Dudy-Gracza nt. cyklu jego obrazów, będących interpretacją malarską dzieł Fryderyka Chopina.

Prof. Krzysztof Jabłoński, uczeń prof. Andrzeja Jasińskiego to laureat wielu prestiżowych konkursów. Jego kariera rozpoczęła się od zdobycia III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1985 r. Artysta prowadzi intensywną działalność koncertową na estradach Europy, obu Ameryk, Izraela, Korei Południowej i Japonii. Nagrywał dla radia i telewizji w wielu krajach. Ma w dorobku płyty wydane w Niemczech, Japonii i Polsce. Prowadził zajęcia na akademiach muzycznych w kraju, obecnie prowadzi kursy mistrzowskie, uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W trakcie recitalu goście w Senacie mogli wysłuchać m.in.: Poloneza AS-dur op. 53, Preludium Des-dur op.28 nr 15, Etiudy c-moll op.10 nr 12.

W uchwale podjętej przez Senat czytamy m.in.: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, pomny jego zasług dla kultury narodowej i ogólnoświatowej, pragnąc utrwalić sławę wielkiego Polaka, przypominając, że Jego twórczość przyczynia się do rozwoju światowej pianistyki, składa hołd najwybitniejszemu, polskiemu kompozytorowi i ustanawia rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina".