Wydarzenia - Senat RP

Jeffrey R. Immelt o nowym porządku ekonomicznym na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej

Jeffrey R. Immelt prezes zarządu General Electric, członek Rady do Walki z Kryzysem Gospodarczym powołanej przez prezydenta USA podkreślił, że Polska może zbudować swoją przyszłość i stabilizację finansową wokół pozyskiwania czystej energii.

Prezes GE wygłosił we wtorek 30 czerwca 2009 r. w Senacie RP podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej wykład nt. nowego światowego porządku ekonomicznego. J. Immelt przybył do Polski na zaproszenie senatora Jana Wyrowińskiego przewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

Senator Wyrowiński witając gościa zaznaczył, że ta wizyta wiąże się z 20 rocznicą odrodzenia Senatu RP. Powiedział, że Polska nienajgorzej radzi sobie z kryzysem podobnie jak GE, i że firmy, które współpracują z GE osiągają dobre wyniki ekonomiczne.

Amerykański menager pogratulował 20. rocznicy odrodzenia demokracji. Zaznaczył, że śledzi postępy Polski w rozwoju gospodarczym. Dodał, że GE od lat obecny jest w Polsce.

Przypomniał, że recesja rozpoczęła się jako kryzys kredytowy. Ten kryzys doprowadził do straty dwóch trylionów dolarów. Rządy radzą sobie z kryzysem zasilając system bankowy kapitałem, by odbudować zaufanie obywateli do systemu. Wyraził nadzieję, że najgorszy kryzys jest już za nami. Dodał, że nie potrafi przewidzieć ile czasu będzie trwała odbudowa gospodarki światowej. Na razie firmy oszczędzają, pilnują bilansu, tną koszty.

Zdaniem Immelta wychodzenie z kryzysu będzie polegało na głębokiej restrukturyzacji sektora finansowego, kredyty będą trudniej dostępne. W jego ocenie konsumenci w USA i UE będą musieli więcej oszczędzać. Aby myśleć o odbudowie każdy kraj i przedsiębiorstwo musi inwestować w nowe technologie, dbać o innowacyjność, o kształcenie kadry technicznej - inżynierów. Szybciej odbudują się te kraje, które zainwestują w czyste technologie, ograniczą emisje dwutlenku węgla, zainwestują w energetykę jądrową. Namawiał do specjalizacji, do tego by być dobrym w wytwarzaniu kilku rzeczy, tak by mieć zdolność do konkurencji, innowacyjności i podnoszenia produktywności. Sposobem na konkurencyjność jest m.in. jest partnerstwo publiczno-prywatne, które już stało się faktem. Zdaniem Immelta rządy pomagając sektorowi finansowemu zaczęły angażować się coraz bardziej w rozwój gospodarki swoich krajów.

W posiedzeniu komisji wziął udział Bogdan Borusewicz marszałek Senatu, Istvan Varga minister gospodarki Węgier, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, służb dyplomatycznych Węgier, Czech, Słowacji oraz przedsiębiorcy.