Wydarzenia - Senat RP

Wystawa "Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczypospolitej".

27 maja 2009 r. marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie wystawę "Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczypospolitej".

Marszałek przypomniał, że na 34. posiedzeniu Senat podjął uchwałę upamiętniającą Wojciecha Korfantego, współtwórcę II Rzeczypospolitej. W swoim wystąpieniu nakreślił sylwetkę tego polityka dwudziestolecia międzywojennego, który - jak napisano w uchwale - "przez swe umiłowanie Ojczyzny i ogromne poświęcenie zwrócił Polsce Górny Śląsk". Marszałek podkreślił dramatyzm losów Korfantego, który mimo swoich zasług dla niepodległej Polski ze względu na konflikt z sanacją był więźniem Berezy Kartuskiej. Jak powiedział: "Wojciech Korfanty to wielka postać polskiej historii, ale zarazem postać tragiczna. W dwudziestoleciu międzywojennym jeden wielki Polak Józef Piłsudski wsadził do więzienia drugiego wielkiego Polaka Wojciecha Korfantego. To przypomina nam o niedomaganiach demokracji II Rzeczypospolitej".

Podczas uroczystości wicemarszałek Krystyna Bochenek odczytała list metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia. Z okazji otwarcia wystawy poświęconej W. Korfantemu arcybiskup przesłał wszystkim uczestnikom tej uroczystości słowa jedności i uznania. Życzył, by z tego spotkania zrodziło się dobro, "które jeszcze bardziej umocni więzi między synami i córkami Narodu Polskiego, dla którego tak pięknie i rzetelnie poświęcił się Wojciech Korfanty".

Głos zabrał także stryjeczny wnuk bohatera wystawy - senator Bronisław Korfanty. Ekspozycję, z jego inicjatywy, przygotowało Archiwum Państwowe w Katowicach. Uczestników uroczystości otwarcia oprowadzał autor wystawy prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego.

Po uroczystości otwarcia odbyła się dyskusja panelowa, poświęcona działalności tego wybitnego polityka i patrioty, zatytułowana "Aktualność polityki Wojciecha Korfantego. Zadania na XXI wiek".

Na Śląsku rok 2009 został ogłoszony Rokiem Wojciecha Korfantego, postaci niezwykle ważnej w dziejach Górnego Śląska - przywódcy zwycięskiego III powstania śląskiego, parlamentarzyście. Ekspozycja zaprezentowana w Senacie ukazuje kolejne etapy jego życia i działalności: dzieciństwo i młodość, działalność jako posła do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu, między Poznaniem a Warszawą. W. Korfanty był także komisarzem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, przywódcą III powstania śląskiego, w rządzie RP - kandydatem na stanowisko premiera, wicepremierem rządu, przywódcą Chrześcijańskiej Demokracji, zasiadał w Sejmie Śląskim, był redaktorem "Polonii". Na wystawie ukazano też konflikt z sanacją, proces brzeski, emigrację, życie prywatne i śmierć tego wybitnego Polaka. Wystawie towarzyszą obszerne komentarze przygotowane przez historyków. Wśród prezentowanych dokumentów znajdują się m.in. wyborcza ulotka kpiąca z pobożności Korfantego, gdy ten kandydował do parlamentu jako polityk Chrześcijańskiej Demokracji, kopia dziennika "Polonia", którego Korfanty był założycielem i redaktorem naczelnym, a także kopia jego francuskiego paszportu konsularnego z okresu emigracji we Francji.