Wydarzenia - Senat RP

Dzień otwarty w Sejmie i Senacie

W dniu Święta Narodowego 3 maja Senat i Sejm otworzyły tradycyjnie swoje podwoje dla obywateli. Do odwiedzenia parlamentu zapraszali marszałkowie Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz. Zwiedzanie nie wymagało odrębnej rezerwacji ani wcześniejszego uzyskania zaproszenia.

W tym roku dzień otwarty zorganizowany przez kancelarie Sejmu i Senatu był szczególny ze względu na przypadające w nim liczne rocznice historyczne, a przede wszystkim ze względu na ogłoszony uchwałą Senatu Rok Polskiej Demokracji. W 2009 r. obchodzimy m.in. 90. rocznicę wyborów do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej, 20. rocznicę całkowicie wolnych wyborów do Senatu I kadencji oraz pięciolecia wstąpienia naszego kraju do Wspólnot Europejskich.

W święto Konstytucji 3 maja parlament udostępnił zwiedzającym swoje najciekawsze miejsca: te znane z ekranów telewizyjnych - sale plenarne i te nieznane, jak gabinety marszałków obu Izb.

Zwiedzanie poprzedziło uroczyste podniesienie flag Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Przy akompaniamencie hymnów polskiego i unijnego rozpoczęto dzień otwarty w Sejmie i Senacie.

Z gośćmi Senatu spotkał się marszałek B. Borusewicz. Na sali plenarnej wcielił się w rolę senatora sprawozdawcy. "Parlamentarzyści" mogli zapoznać się z różnymi opiniami dotyczącymi wprowadzenia euro w naszym kraju. Mogli też poznać, jak żartował marszałek, plusy dodatnie i plusy ujemne tej operacji. W głosowaniu, przeprowadzonym zgodnie z senackimi procedurami, zwiedzający w większości poparli przyłączenie Polski do strefy euro.

W senackim holu marszałek rozmawiał ze zwiedzającymi, podpisywał także tableau zawierające zdjęcia wszystkich senatorów.

Podczas wizyty w Senacie goście mogli się także zapoznać z działalnością organizacji działających na rzecz polskiej diaspory rozsianej po całym świecie. Swoje stoiska zaprezentowały Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspólnie z Domem Polonii w Pułtusku i Fundacja "Oświata Polska za Granicą".

Dodatkową atrakcją były dwie ekspozycje prezentowane w gmachu Senatu od 30 kwietnia: "Archiwum emigracyjnej Atlantydy" - wystawa prezentująca działalność i dorobek naukowo-organizacyjny Archiwum Emigracji, samodzielnej pracowni badawczej, powstałej w bibliotece uniwersyteckiej w Toruniu oraz "Harcerski szlak niepodległości - Wołyń", zorganizowaną przez chorągiew łódzką ZHR przy wsparciu Muzeum Miasta Zgierza, ukazującą działalność zgierskich harcerzy, którzy od 10 lat współpracują z ukraińskimi partnerami, odbudowując i porządkując polskie nekropolie na Wołyniu, przede wszystkim cmentarze, na których spoczywają legioniści marszałka Józefa Piłsudskiego.

W podcieniach Senatu Inicjatywa Razem' 89 zorganizowała gry i konkursy dla zwiedzających, mające przybliżyć w szczególności doniosłe wydarzenia historyczne z 1989 r. Zarówno młodsi, jak i starsi mogli tam znaleźć dla siebie coś ciekawego. Konkursy poprowadzili znani dziennikarze: Jacek Żakowski, Grzegorz Miecugow, Andrzej Morozowski i Tomasz Sianecki. Ich uczestnicy mogli się przekonać, czy pamiętają i wiedzą, co się działo w 1989 r., kto był pierwszym premierem i w którym roku wybraliśmy prezydenta, a także z czym kojarzy się Jacek Kuroń. Dla uczestników konkursów przygotowano nagrody. W senackich podcieniach można było także namalować plakat, zrobić sobie zdjęcie, KLANZA zaprosiła natomiast rodziców i dzieci do zabawy - zorganizowano tańce, śpiewy, czytanie bajek, malowanie.

Z Senatu nikt ze zwiedzających nie wyszedł z pustymi rękami. Kancelaria przygotowała dla swoich gości liczne materiały informacyjne: noty o Senacie, komiksy edukacyjne dla najmłodszych czy baloniki i długopisy z logo Senatu.

Dodatkową atrakcją tegorocznego dnia otwartego w polskim parlamencie była sejmowa ekspozycja "Przestrzeń Europejska", przygotowana z myślą o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zwiedzający mogli tam zobaczyć specjalnie przygotowane filmy i prezentacje o Parlamencie Europejskim, a najmłodsi brali udział w quizach, grach i zabawach. Goście otrzymali tam przypinki, notesiki, flagi Polski, Unii Europejskiej czy niebieskie baloniki, przypominające datę wyborów 7 czerwca. W ramach akcji "Przestrzeń Europejska" stworzono także stronę internetową (www.sejm.gov.pl, zawierającą informacje na temat europarlamentu, zachęcającą do udziału w czerwcowych wyborach. Do głosowania w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zachęcał zwiedzających marszałek B. Komorowski. "Te wybory będą miały ogromne znaczenie z punktu widzenia realnych możliwości walczenia o polskie interesy w instytucjach europejskich" - podkreślił. Żartował, że jeśli ktoś nie pójdzie głosować 7 czerwca, to nie będzie mógł później narzekać.