Wydarzenia - Senat RP

Wizyta marszałka Senatu w Berlinie

Bogdan Borusewicz marszałek Senatu w dniach 27 - 28 kwietnia 2009 r. przebywał z wizytą w Berlinie. Marszałek został zaproszony do niemieckiego parlamentu w związku z przygotowywaną uroczystą sesją, upamiętniającą 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W trakcie spotkań z niemieckimi politykami marszałek rozmawiał nt. współpracy polsko-niemieckiej, Partnerstwa Wschodniego oraz przypadających w tym roku ważnych rocznic dla obu krajów.

W trakcie wizyty marszałek rozmawiał m.in. z Klausem Wowereitem burmistrzem niemieckiej stolicy, odwiedził Centrum Dokumentacyjne Pracy Przymusowej w Berlinie-Schoeneweide, spotkał się z Gernotem Erlerem sekretarzem stanu w niemieckim MSZ i Walterem Momperem przewodniczącym izby deputowanych.

W poniedziałek wieczorem Bogdan Borusewicz i Wolfgang Thierse wiceprzewodniczący Bundestagu otworzyli w Domu Willy'ego Brandta wystawę pt. "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939 - 1945".

Na wystawę składa się 135 fotografii wykonanych przez kompanie propagandowe Wehrmachtu i Waffen -SS. Uporządkowane chronologicznie i tematycznie ukazują historię Warszawy w latach II wojny światowej i okupacji. Wystawa została otwarta z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie oraz Archiwum Federalnego w Koblencji.

Na uroczystości otwarcia marszałek Senatu podkreślił, że ma ona symboliczne znaczenie dla pojednania Polski i Niemiec. Dodał, że w ciągu minionych 20 lat Polacy i Niemcy uczynili bardzo dużo, by "patrzeć w przyszłość oraz by przeszłość nie obciążała nas jak kamień".

Według Wolfganga Thiersa zdjęcia, z których duża część została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy stanowią "pouczające i poruszające świadectwo życia codziennego w okupowanej Warszawie". Zaznaczył, że wystawa poświęcona jest najciemniejszemu rozdziałowi liczącego wiele stuleci sąsiedztwa między Polską a Niemcami - zbrodniom popełnionym przez wojska hitlerowskie.

Na zakończenie wizyty marszałek Senatu spotkał się z niemieckimi opozycjonistami z dawnej NRD, a także z przedstawicielami niemieckiej Polonii.