Wydarzenia - Senat RP

Zmarł profesor Andrzej Stelmachowski

6 kwietnia 2009 roku zmarł profesor Andrzej Stelmachowski, pierwszy marszałek odrodzonego Senatu RP w latach 1989-91.

Żołnierz AK, specjalista prawa rolnego i cywilnego. W okresie stanu wojennego doradca Tymczasowej Komisji Krajowej NZZ "Solidarność"; zaangażowany w sprawę powołania kościelnej Fundacji na rzecz Rolnictwa; prezes Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Doradca Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność", członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnik obrad plenarnych "okrągłego stołu".

Przez wiele lat współdziałał z Senatem, jako prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", w sprawowaniu opieki nad Polonią i Polakami za Granicą. Od lutego 2007 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP.

* * *

W związku ze śmiercią profesora Andrzeja Stelmachowskiego, w gmachu Senatu (wejście BII) przed salą posiedzeń (pierwsze piętro), zostanie wyłożona księga kondolencyjna. Wpis do księgi będzie można złożyć w dniach od 8 do 10 kwietnia br. w godzinach 9.00-16.00

W dniach od 14 do 15 kwietnia br. w godzinach od 9.00-18.00 księga kondolencyjna będzie wyłożona w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - Dom Polonii, Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Uroczystości pogrzebowe profesora Andrzeja Stelmachowskiego pierwszego marszałka odrodzonego Senatu RP odbędą się 15 kwietnia br. w Warszawie:

godz. 13.00 - wystawienie trumny w Katedrze Świętego Jana,

godz. 14.00 - msza żałobna,

godz. 17.00 - ceremonia pogrzebowa na cmentarzu Stare Powązki.

Akredytowani przedstawiciele mediów proszeni są o przybycie do Katedry św. Jana (wejście od Kanonii) do godz. 12.00, a na cmentarz Stare Powązki (Brama św. Honoraty) do godz. 16.00.