Wydarzenia - Senat RP

Wręczenie nagród laureatom konkursu na plakat "Rok Polskiej Demokracji i 20-lecie Senatu RP"

2 kwietnia 2009 roku odbyło się w Senacie RP uroczyste wręczenie nagród laureatom ogłoszonego przez Kancelarię Senatu konkursu na plakat "Rok Polskiej Demokracji i 20-lecie Senatu RP". Nagrodzenie zwycięzców połączone było z otwarciem wystawy ponad trzydziestu konkursowych prac, wybranych przez jury spośród 73 nadesłanych projektów.

Pomysłodawcą konkursu był wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Jego zdaniem, plakat jest tą dziedziną plastyki, w której za pomocą prostego znaku wyraża się głębokie i bogate treści. Poza tym plakat to polska domena w sztuce, która ewoluowała wraz z polską historią, wyrażała nasze emocje, ambicje pragnienia. Dlatego - jak powiedział wicemarszałek podczas uroczystości - zorganizowano konkurs, by zainspirować twórców do wypowiedzi na temat polskiej demokracji właśnie w formie plakatu.

Decyzją jury, pierwsza nagroda w wysokości 7000 zł przyznana została Mateuszowi Gilecie, studentowi ASP w Gdańsku, a wyróżnienia w wysokości 4000 zł otrzymali: Sandra Dudek studentka ASP w Gdańsku i Kamil Banach, student ASP w Poznaniu. Nagrody wręczał laureatom marszałek Bogdan Borusewicz.

Juror Maria Kurpik, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie podkreśliła, że demokracja jest dla plakacisty trudnym tematem, nasuwającym dość określone skojarzenia graficzne, tymczasem uczestnicy konkursu, zwłaszcza autorzy prac eksponowanych na wystawie, zaprezentowali niekonwencjonalne, dojrzałe myślenie o demokracji i umiejętność przetworzenia własnych pomysłów w interesującą formę graficzną. Maria Kurpik zwróciła też uwagę na wyjątkowo wysoki poziom prac, co - jak stwierdziła - cieszy tym bardziej, że daje nadzieję, iż wraz z polską demokracją rośnie nowe pokolenie twórców dobrego polskiego plakatu.

W uroczystości wzięli udział senatorowie, autorzy konkursowych prac, jurorzy oraz zaproszeni goście.

Prace laureatów będą towarzyszyć wszystkim uroczystościom związanym z Rokiem Polskiej Demokracji i 20-leciem Senatu RP.