Wydarzenia - Senat RP

"Edukacja dla demokracji"

20 lutego 2009 roku w Senacie RP 110 uczniów gimnazjów: z Zespołu Szkół w Klembowie, Żółwinie oraz 56 i 112 w Warszawie uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych w ramach specjalnego programu: "Edukacja dla demokracji" przygotowanego wspólnie przez Dział Informacji Publicznej i Edukacji Kancelarii Senatu RP, Muzeum Woli, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum-Pałac w Wilanowie. Program ten jest jedną z inicjatyw podjętych w "Roku Polskiej Demokracji", którym Senat RP ogłosił rok 2009.

Program edukacyjny składa się z dwóch części: historycznej, która umożliwi młodzieży poznać początki demokracji w Rzeczypospolitej (m.in. kształtowania się demokracji szlacheckiej w dawnej Polsce) i współczesnej poświeconej zagadnieniom ustroju Rzeczypospolitej i funkcjonowaniu demokracji w Polsce obecnie.

W zajęciach historycznych uczestniczyli gimnazjaliści klas pierwszych, przyjmując role postaci historycznych, uczestniczyli w symulacji funkcjonowania szlacheckiej demokracji. Gimnazjaliści klas II wysłuchali wykładu na temat praw i obowiązków senatora oraz wzięli udział w spotkaniu z senator Barbarą Borys-Damięcką, która odpowiadała na wcześniej nadesłane przez młodzież pytania: m.in. jak zostać senatorem, pracy senatora w terenie, uczestnictwa w międzynarodowych strukturach parlamentarnych, możliwości działania parlamentarzysty na rzecz społeczności lokalnej.

Program "Edukacja dla demokracji" będzie kontynuowany. Zajęcia cyklu "historycznego" odbywać się będą w salach Senatu RP., Muzeum Woli, Zamku Królewskim I w Muzeum Pałacu w Wilanowie, natomiast cyklu "współczesnego - w Senacie RP.

23 maja 2009 r. odbędzie się w Senacie RP wspólne spotkanie uczestników obu cykli. Będzie to próba konfrontacji - porównania sposobu działania oraz zasad funkcjonowania demokracji szlacheckiej w dawnej Rzeczypospolitej i we współczesnej Polsce."