Wydarzenia - Senat RP

Przyznano tytuł "Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju"

Pod honorowym patronatem i z udziałem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek 10 listopada 2008 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie tytułów "Ambasador Polszczyzny".

Przyznany przez marszałka Senatu tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju otrzymała dr Anna Barańczak - wykładowca języka polskiego na Uniwersytecie Harvarda, która wykształciła wielu studentów i doktorantów z całego świata.

Dr Barańczak była nominowana do tej nagrody razem z prof. Yi Lijun - tłumaczką i badaczką literatury polskiej z Pekinu oraz prof. Barbarą Rzyski, popularyzującą język polski w Brazylii. Laureatka podkreśliła, że czuje się niezręcznie w tak znakomitym gronie. Oświadczyła, że nagroda należy się jej studentom. "Ci znakomici studenci uczą teraz literatury polskiej, historii, czasami są profesorami politologii z zainteresowaniami polskimi. A ja? Ja mam po prostu szczęście - robię to, co lubię i jeszcze mnie za to nagradzają" - powiedziała.

Marszałek Senatu wręczył także nagrodę Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. Tytuł ten kapituła nagrody nadała Tadeuszowi Konwickiemu - pisarzowi, scenarzyście i reżyserowi "w uznaniu jego zasług dla polskiej literatury, a zwłaszcza dla ożywionej duchem Rzeczypospolitej Obojga Narodów wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków".

Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu i członek Rady Języka Polskiego wręczyła nagrodę abp Tadeuszowi Gocłowskiemu w kategorii Ambasador Polszczyzny w Mowie.

Podczas gali nagrody "Ambasador Polszczyzny" odebrali ponadto: prof. Andrzej Szczeklik w kategorii Ambasador Polszczyzny w Piśmie, dziennikarz Bartłomiej Chaciński w kategorii Młody Ambasador Polszczyzny, prof. Dorota Simonides w kategorii Ambasador Polszczyzny Regionalnej.

Tytuły te ustanowione zostały przez Radę Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i przyznawane są za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny.

Gratulując laureatom Borusewicz powiedział, że termin organizacji uroczystości - w przeddzień Święta Niepodległości - nie jest przypadkowy. "Język polski w historii narodu odegrał ogromną rolę. Polacy mimo represji zdołali zachować mowę polską, a wraz z mową kulturę i obyczaje" - przypomniał.

Pomysłodawcy gali Ambasador Polszczyzny mają nadzieję, że będzie ona imprezą cykliczną i przyczyni się do wykreowania mody na język polski. Liczą też, że idea upowszechni się dzięki organizowaniu konkursów w szkołach już od przyszłego roku szkolnego. Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że wyróżnienia będą odtąd przyznawane co dwa lata.

Zapowiedź radiowa (plik mp3)