Spotkanie wicemarszałka Zbigniewa Romaszewskiego z nauczycielami z Białorusi
25 października br. w Senacie wicemarszałek Zbigniew Romaszewski spotkał się z grupą 46 nauczycieli z Białorusi. Uczą oni języka polskiego, wykładają w tym języku bądź działają na rzecz polskości. Wyjazd do Warszawy, Brukseli i Paryża zorganizowało im przedsiębiorstwo "Ekoprojekt" z Sokółki. Uczestnicy spotkania zostali wytypowani przez konsulaty RP w Brześciu i Mińsku, Związek Polaków na Białorusi oraz Polską Macierz Szkolną.
Wicemarszałek Z. Romaszewski mówił o pomocy Senatu RP dla Polaków na Wschodzie. Zaznaczył, że obszarami priorytetowymi pozostają Białoruś i Ukraina. Podkreślił znaczenie unormowania stosunków z Mińskiem. W opinii wicemarszałka, nie może się to jednak odbywać kosztem niezależności Związku Polaków na Białorusi ani polskiego poparcia dla antyreżimowej opozycji. Wicemarszałek Z. Romaszewski porównał represje wobec związku do sytuacji w Polsce w latach osiemdziesiątych. Wspomniał o konieczności promocji i sprawniejszego wydawania Kart Polaka, co uznał za istotne również ze względu na sytuację na polskim rynku pracy.
Wicemarszałek Z. Romaszewski zapoznał także gości z procedurą przyznawania dotacji na cele polonijne. Goście mówili o niedofinansowaniu, ich zdaniem, obiektów Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie i Wołkowysku. Wicemarszałek przekonywał, że w warunkach braku poszanowania dla prawa własności lepszym rozwiązaniem jest wynajem niż budowa obiektów na potrzeby oświatowe. Według wicemarszałka Z. Romaszewskiego dyskusji nie podlega natomiast potrzeba współfinansowania podręczników, wyposażenia szkół czy wyjazdów młodzieży.
|