Wydarzenia - Senat RP

Przedstawiciel Senatu RP uczestniczył w obchodach
75-lecia Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Senator Andrzej Person przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w dniach 15-19 października 2008 roku w Kanadzie wziął udział w uroczystych obchodach 75-lecia działalności Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Z tej okazji w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga odbył się XL Walny Zjazd Kongresu Polonii Kanadyjskiej. W jego otwarciu uczestniczył senator A. Person. W przerwie obrad Zjazdu przewodniczący złożył wieniec pod pomnikiem Katyńskim w Toronto. Następnie w siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów spotkał się z weteranami.

Wizyta w Kanadzie była okazją do rozmowy z profesor Tamarą Trojanowską z Katedry Języków i Literatury Słowiańskiej na Uniwersytecie w Toronto, m.in. na temat perspektywy utworzenia Katedry Języka Polskiego na tym Uniwersytecie.

Podczas kolejnego dnia Zjazdu senator Andrzej Person uczestniczył w pracach Komisji do Spraw Młodzieży oraz Spraw Polskich. Jednym z tematów poruszanych w trakcie dyskusji był program "Polska w Górach Skalistych", współfinansowany z dotacji Kancelarii Senatu.

Senator Person wziął także udział w prezentacji filmu "Battle for Warsaw 44", opowiadającego o bohaterach Powstania Warszawskiego. Pokaz odbył się w centralnej bibliotece w Mississauge.

W trakcie pobytu w Kanadzie senator Person złożył kwiaty na grobach żołnierzy Błękitnej Armii generała Hallera poległych w czasie I Wojny Światowej, spotkał się z pracownikami Konsulatu Generalnego w Toronto oraz wziął udział w konferencji prasowej dla mediów polonijnych, zorganizowanej w Konsulacie Generalnym.