Wystawa "Kociewie nieznane"
W środę 24 września 2008 roku w Senacie Bogdan Borusewicz marszałek Senatu otworzył wystawę "Kociewie nieznane". Na wystawę składają się 22 fotogramy autorstwa Tomasza Babinka przedstawiające krajobrazy Ziemi Kociewskiej. Wystawę zorganizowano z inicjatywy senatora Andrzeja Grzyba, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.
"Jest region Polski, bogaty w lasy, rzeki, jeziora - czysty i piękny, gdzie znajdują się liczne zabytki, świadczące o bogatej przeszłości, który warto zobaczyć" - powiedział B. Borusewicz. Wyraził nadzieję, że wystawa przyczyni się do rozbudzenia jeszcze większego zainteresowania Kociewiem.
Ziemię Kociewską zaprezentował Leszek Burczyk starosta starogardzki. Poinformował, że region obejmuje ponad 3 tys. km kw., zamieszkiwany jest przez ok. 300 tys. ludzi, którzy mają bardzo silne poczucie tożsamości etnicznej, choć czuli się zawsze Pomorzanami i Polakami. Region obejmuje Pojezierze Starogardzkie, część Wysoczyzny Świeckiej i zachodnią część Borów Tucholskich. Bogactwem regionu są ludzie oraz wspaniała przyroda: rzeki znakomicie nadające się do uprawiania kajakarstwa, lasy, 200 jezior. Najciekawsze zabytki to: bazylika katedralna w Pelplinie, krzyżacki zamek w Gniewie. Dobrze rozwija się na tej ziemi rolnictwo, gospodarka leśna, ale także inne dziedziny gospodarki. "Pragniemy się rozwijać i potrzebujemy pomocy, dlatego chcemy, by Kociewie było znane, bo to, co znane jest godne zaufania" - powiedział L. Burczyk.
Otwarciu wystawy towarzyszyły występy kapeli kociewskiej i dziecięcej orkiestry smyczkowej oraz degustacja potraw regionalnych.
|