Konferencja "Solidarność Świata. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła II"
30 sierpnia 2008 r., na zaproszenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz brał udział w międzynarodowej konferencji "Solidarność Świata. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła II", która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
W wystąpieniu Bogdan Borusewicz powiedział między innymi: "Spotykamy się w przededniu kolejnej rocznicy Porozumień Gdańskich. Rocznicy narodzin Solidarności. Na temat genezy i znaczenia tego ogromnego ruchu powiedziano i napisano już bardzo wiele. Wiele powiedziano też na temat wpływu Jana Pawła II i Jego nauczania na Solidarność. Rozważając wielorakie związki Jana Pawła II z Solidarnością warto jednak pamiętać, że był to związek owocny dla obu stron. Papież dał nam nadzieję i siłę. Solidarność "silna papieżem" stała się nośnikiem Jego idei. Unikanie przemocy, odrzucenie w imię solidaryzmu marksistowskiej "walki klas" pozwoliło Solidarności wpisać się w pontyfikat Jana Pawła II. Dla Papieża Solidarność stała się niejako narzędziem nowej ewangelizacji. Papież przetransponował idee Solidarności, wyeksponował jej uniwersalny wymiar. W 1995 roku w przemówieniu wygłoszonym na sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych Jan Paweł II mówił: "w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiło niezwykłe w skali całego globu poszerzenie przestrzeni wolności. To dążenie do odzyskania i zdobycia wolności jest jedną z potężnych sił kształtujących historię. Fenomen ten nie ogranicza się do jakiejś jednej części świata, ani nie jest rysem jednej tylko cywilizacji czy kultury".
Jan Paweł II był papieżem, który znalazł się w centrum tworzącej się nowej Ewangelii. Jako przywódca religijny i duchowy, ale także jako ten, który potrafił dostrzec i wyrazić głębie i uniwersalne wymiary tego, co było także naszym, tu na tej ziemi, doświadczeniem. Nasze doświadczenie i nasza walka, nasze zwycięstwa i także upadki stawały się doświadczeniem, z którego wyrastało Jego świadectwo.
Szanowni państwo i wszyscy, którym dane było współuczestniczyć w tym doświadczeniu - bądźmy jemu wierni. I zachowajmy pamięć radości, która była naszym udziałem, gdy byliśmy razem w braterskiej i solidarnej wspólnocie..."
|