Wystawa "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945"
25 czerwca 2008 r. marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie wystawę "Sprawiedliwi wśród narodów świata". Ekspozycja jest dokumentacją pomocy Polaków ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945 r. Wystawa przygotowana przez oddział rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej, po raz pierwszy była prezentowana w styczniu w Krakowie, a do Senatu trafiła za sprawą senatora Pawła Klimowicza.
Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że Senat ubiegłej kadencji podjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. "Irena Sendlerowa jest symbolem solidarności współobywatelskiej Polaków z narodem żydowskim, niesienia mu pomocy, sprzeciwu wobec tego co hitlerowski okupant robił na naszym terytorium. Pomoc Polaków okazywana Żydom nie była oczywiście wystarczająca, by ich uchronić. Ale ta pomoc wymagała bohaterstwa, płaciło się za nią życiem Nie wszystkich na to było stać. Nie od wszystkich można wymagać bohaterstwa" - powiedział Borusewicz.
Marszałek wyraził zadowolenie, że wystawa "Sprawiedliwi wśród narodów świata" jest eksponowana w Senacie RP, że obejrzą ją liczni goście parlamentu, zwłaszcza młodzież.
Wiceprezes IPN Franciszek Gryciuk przedstawił krótką historię współistnienia narodów polskiego i żydowskiego na ziemiach polskich.
Wystawa pokazuje Polaków, którzy w latach II wojny pomagali Żydom - tych docenionych za swoje bohaterstwo, tych anonimowych, a także tych, którzy za swoja odwagę i solidarność zapłacili swoim życiem i życiem najbliższych.
|