Zgromadzenie Parlamentarne Polski, Ukrainy i Litwy
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który przewodniczył polskiej delegacji złożonej z posłów i senatorów uczestniczył 16 czerwca 2008 r. w Kijowie w pierwszym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.
Marszałek Senatu w swoim wystąpieniu podkreślił, że to Zgromadzenie otwiera nowy rozdział współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej. W ocenie B. Borusewicza pierwszym celem Zgromadzenia jest stowarzyszenie Ukrainy z Unią Europejską. Polska i Litwa, które są członkami UE mogą być dla Ukrainy doradcami, ale i promotorami interesów ukraińskich na europejskich forach.
"W najbliższym czasie będziemy chcieli wyraźnie działać na rzecz nadania Ukrainie statusu stowarzyszeniowego, a także na rzecz wzmocnienia wymiaru wschodniego polityki UE" - mówił Borusewicz. Dodał, że polsko-szwedzka inicjatywa zakładająca pogłębioną współpracę dwustronną i wielostronną ze wschodnimi sąsiadami, także z Ukrainą, będzie miała bezpośredni wpływ na intensyfikację kontaktów obywateli naszych państw. Wzmocnienie wymiaru wschodniego polityki UE polegać ma m.in. na wskazaniu dróg dochodzenia do ruchu bezwizowego. Oznacza także poszerzenie strefy wolnego handlu oraz podjęcie kwestii społecznych i ochrony środowiska.
Marszałek wskazał też inne obszary współpracy w ramach trójstronnego Zgromadzenia: energetyka, a w szczególności zagadnienia związane z euro-azjatyckim korytarzem transportu ropy naftowej i projektem rurociągu Odessa-Brody-Płock. W opinii Borusewicza rządy i prezydenci powinni otrzymać wsparcie parlamentarne w tych kwestiach. Na forum Zgromadzenia powinno się także mówić o problemach natury historycznej między naszymi krajami i problemach dotyczących mniejszości narodowych, po to by budować wspólną przyszłość bez uprzedzeń i wrogości.
B. Borusewicz wspomniał także o Białorusi. Mówił, że trzeba pamiętać o Białorusi i jeśli w tym kraju wprowadzone zostaną zmiany demokratyczne warto będzie rozważyć rozszerzenie Zgromadzenia. Wyraził nadzieję, że w wyniku zbliżających się na Białorusi wyborów opozycja zostanie dopuszczona do parlamentu.
Marszałek zaproponował też, by w pierwszej połowie 2009 roku posiedzenie Zgromadzenia odbyło się w Polsce dla uczczenia dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju.
Porozumienie w sprawie utworzenia Zgromadzenia zostało osiągnięte 13 maja 2005 roku w Łucku. Parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy zamierzają rozwijać ukraińsko-polsko-litewski dialog parlamentarny i współpracę między trzema narodami.
W skład stałej polskiej delegacji parlamentarnej do trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego wchodzi 7 posłów i 3 senatorów: sen. Grzegorz Banaś, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pos. Andrzej Czerwiński, pos. Jerzy Fedorowicz, pos. Krzysztof Lisek, sen. Krzysztof Piesiewicz, pos. Tomasz Kamiński, pos. Aleksander Sopliński, pos. Jarosław Zieliński, pos. Jarosław Żaczek.
|