Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej
W dniach 30 i 31 maja 2008 r. w Pradze marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Sejm RP reprezentował zastępca przewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej poseł Andrzej Gałażewski.
Spotkanie było poświęcone zagadnieniu miejsca parlamentów narodowych po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego.
Tematem pierwszej sesji praskiego spotkania był "Traktat Lizboński i parlamenty narodowe - innowacja w pracach organów legislacyjnych". Druga sesja dotyczyła wymagań wobec pracy parlamentów narodowych. W jej ramach dyskutowano na temat współpracy między parlamentami narodowymi i ich wspólnego podejścia do wykorzystania narzędzi i kworów w celu zastosowania mechanizmów żółtej, pomarańczowej i czerwonej kartki oraz zastanawiano się nad potrzebą synchronizacji procedur i reguł w celu implementacji narzędzi Traktatu Lizbońskiego.
Zabierając głos podczas spotkania w Pradze, marszałek B. Borusewicz przypomniał, że Trakat w Polsce przeszedł już procedurę w obu izbach parlamentu i czeka na podpis prezydenta. Jak powiedział, stawia on nowe wyzwania przed parlamentami narodowymi, a jednocześnie jest reakcją na ich oczekiwania. Jego zapisy przekazują nowe sfery pod prawodawstwo parlamentów narodowych. Marszałek Senatu podkreślił, że to od nas zależy, jak te zakreślone ramy wypełnimy. "Istotne są procedury i ramy prawne, ale istotny jest także zwyczaj, jaki stworzymy, bo wszystkiego nie da się zapisać" - powiedział. Jego zdaniem, same parlamenty krajowe muszą podjąć inicjatywę w tym zakresie, gdyż rządy nie są zainteresowane wzmocnieniem ich roli. Jednocześnie marszałek zwrócił uwagę na specyfikę parlamentów dwuizbowych i w tym kontekście - jak mówił - widzi potrzebę przebudowy Senatu i stworzenia znacznie większego zaplecza eksperckiego w taki sposób, aby parlament mógł swobodnie wskazywać, czego należy dokonać i jakie inicjatywy należy wspierać.
Marszałek B. Borusewicz zwrócił także uwagę na kwestię współpracy między poszczególnymi parlamentami państw członkowskich, zwłaszcza w kontekście dwóch obiegów: między parlamentami narodowymi a instytucjami unijnymi i między samymi parlamentami. Jak stwierdził, "będzie ona funkcjonować tak, jak się zorganizujemy". Chodzi m.in. o selekcję aktów prawnych Parlamentu Europejskiego (tylko 8 tygodni na ustosunkowanie się do nich), organizację pracy parlamentów dwuizbowych czy włączenie w te prace komisji merytorycznych (do tej pory sprawami unijnymi zajmowały się tylko komisje ds. UE) i całych parlamentów. Zdaniem marszałka Senatu, należy to tak zorganizować, aby przez zajęcie się prawem unijnym nie zablokować pracy parlamentu.
Podczas spotkania w Pradze marszałek B. Borusewicz przypomniał, że 4 czerwca 2009 r. Polska - w trakcie swojego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej - będzie obchodzić 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów. W związku z tym 4 czerwca 2009 r. planuje spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej.
Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej zakończyło się przyjęcie oświadczenia końcowego.
|