Wystąpienie telewizyjne marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą - 1 maja 2008 r.
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy,
Jutro przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Myślę w tym dniu o rodakach, którzy znaleźli swój dom daleko od Ojczyzny, a także o tych, którzy z konieczności, nie z własnego wyboru, zostali poza jej granicami. Pragnę dziś Wam wszystkim podziękować za trwanie w polskości.
Są w naszej historii zabory, powstania, wojny, zmiany granic i kolejne fale emigracji. Przetrwaliśmy jako naród dzięki przywiązaniu do tradycyjnych wartości, do naszej kultury, do języka i obyczajów. W bieżącym roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego dziś przypominam tamte heroiczne czasy.
Rozmaite bywają obecnie powody wyjazdu z Polski, lecz nieodmiennie warto do niej powracać. Nawet jeśli tempo pożądanych zmian nie jest tak szybkie, jakbyśmy sobie tego życzyli, zachowajcie silną więź z Ojczyzną. Tylko człowiek o ugruntowanym poczuciu tożsamości może bez kompleksów realizować swoje plany w kraju osiedlenia.
Senat, który jest opiekunem polskiej diaspory, pomaga wszystkim rodakom na obczyźnie utrzymywać łączność
z Macierzą. Dla wsparcia nowej emigracji przy Marszałku Senatu powstał zespół doradców zajmujący się tymi problemami.
Drodzy Państwo,
Z najgłębszym przekonaniem namawiam Was, abyście uczestniczyli w życiu politycznym krajów osiedlenia. Udział w wyborach daje możliwość wpływania na sytuację nowej Ojczyzny, a przez to i na własny los. Aktywność, otwartość i wyrazistość opinii zaskarbią Wam szacunek. Im więcej Polacy znaczą w świecie, tym większy nasz prestiż.
Kiedy o tym mówię, wracam myślą do Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w minionym roku. Słowa uznania skierowane wówczas pod adresem Senatu utwierdziły mnie w przekonaniu, że właściwie wypełniamy powierzone nam zadania.
W tym roku weszła w życie ustawa o Karcie Polaka. Dla Rodaków ze Wschodu dokument ten ma wymiar praktyczny i symboliczny. Potwierdza jednoznacznie przynależność do narodu polskiego tam, gdzie na skutek dziejowej zawieruchy tysiące ludzi zostały poza granicami Ojczyzny. W ten sposób nasze Państwo wypełniło swoje moralne zobowiązanie.
Serdecznie pozdrawiam Polaków na Białorusi. Pragnę zapewnić, że tu, w kraju zawsze o nich myślimy. Wierzymy głęboko, że ich sytuacja zmieni się na lepsze.
Drodzy Państwo,
W tym ważnym dniu niechaj Polacy ze wszystkich kontynentów myślą serdecznie o Ojczyźnie. Rozproszonym po świecie Rodakom z okazji Ich święta oraz nadchodzącego 3 Maja, dnia pierwszej europejskiej konstytucji, składam życzenia wszelkiej pomyślności i realizacji śmiałych życiowych planów.
|